ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.09.2013
DIN: Braşov
ÎNSCRIS: 04.09.13
JUN-2012
2 AD. + 1 COPII -- v: 11 ani

Didim, cea mai ieftina statiune

Este cea mai ieftina statiune, din aceasta zona a Turciei, este recomandata familiilor cu copii, plaja si marea sunt ok, in general marea nu este abrupta, singura problema in aceasta statiune este ca nu prea ai ce face, se poate vizita templul lui Apollo, croaziera pe mare, dar alceva nu prea ai ce face.

Didim este un orasel foarte mic, bazar in sensul de la Kusadasi, Istambul sau Bodrum, nu exista, sunt niste magazine in centru si langa plaja centrala, dar preturile nu sunt bune, mai degraba recomand o vizita miercurea in Kusadasi, cand acolo e bazar, in centru, se poate trece si pe la outleturile din Soke, sunt in drum.

Preturile la hotelurile de 5 stele sunt cele mai mici, iar hotelurile sunt in general acceptabile, am fost la Didim Beach, Buyuk Anadolu, Venosa si am vizitat Garden of Sun (acesta nu este pe plaja).

Trimis de cosmin radu in 30.09.13 14:18:38
Validat / Publicat: 30.09.13 16:52:17
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Mai putin Kemer si Cesme

VIZUALIZĂRI: 4340 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cosmin radu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

narcisa
[30.09.13 17:15:35]

In Didim in 2011 si 2012 era bazar sambata langa autogara (situata in fata spitalului).

[30.09.13 18:46:16]

@narcisa: cam ca cel din iclemer, chiar mai mic, n. am cumparat nimic deosebit niciodata din Didim, nu exista hipermarket, cel mai mare e un Tansas, in Kusadasi sunt 4 bazaruri permanente, in Bodrum ai toata zona portului, e adevarat ca e scump, in Istambul...

narcisa
[30.09.13 19:48:43]

Corect. In Didim bazarul nu este mare dar ca preturi mi s-a parut a fi sub Kusadasi. Tot in Didim am vazut un Carrefour Express.

24cata72
[01.10.13 08:16:49]

@narcisa: În Didim există două bazaruri: unul la intrare în Didim pe partea stângă deschis permanent, după Majesti Club Tarhan, iar altul este în centru deschis o dată pe săptămână (nu mai știu ziua), dar se poate afla de la recepția hotelului. Prețurile sunt sub cele din Kusadasi.

[01.10.13 09:30:47]

@24cata72: nu te supara dar nu ai dreptate, nu se compara cu cele 2 bazaruri (unul a fost infintat in 2013) de la iesirea din Kusadasi spre davudlar ,,de langa mmgros, la bazarul saptamanal de miercuri din kusadasi gasesti unele lucruri mai ieftine decat in istambul, iar bazurul permanent, portul cu stradutele din kusadasi e cel mai mare de pe litoralul turcesc, gasesti lucruri scumpe si de foarte buna calitate-copii genti firma, nu erau nici in istambul, am mai vazut in bodrum si fethye, este adevarat ca preturile fluctueaza foarte tare de la an la an, chiar daca te cunosc aia

cris&vio
[01.10.13 11:01:44]

eu n-as recomanda aceasta zona familiilor cu copii (de fapt n-as recomanda nimanui aceasta zona)... in primul rand din cauza vantului... anul asta am intalnit cel mai mare numar de micuti raciti din cei peste 10 ani de concedii in turcia...

nici plaja nu-I un punct forte si cred ca-i destul de greu sa te descurci cu un copil intr-o vacanta in care din 12 zile, 9 bate vantul si restul trebuie sa ai grija sa nu-si raneasca picioarele in pietrisul dificil de pe plaja si din apa...

exista un bazar in zona (destul de mic) deschis numai seara in mavisehir destul de aproape de oras (cativa km) unde se poate ajunge si dolmusul!!!

moro
[04.10.13 09:04:12]

sal ce-mi poti spune de buyuk anadolu merita hotelul in conditiile in care are un pret f. bun?

[04.10.13 12:23:10]

@moro: merita, nu e de 5 stele dar mancarea e ok, camera e ok, marea e ok, si eu am mers acolo pt pret

24cata72, cosmin radu, cris&vio, moro, narcisa
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Didim: