ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.09.2013
ÎNSCRIS: 09.06.09
SEP-2013

Către satisfăcător
Nici nemulțumit, nici mulțumit

O experienta care nu as mai repeta-o

Am plecat din Timisoara la ora 12:30 destinatia Antalya. La ora 17:00 am fost deja cazati intr-o camera la etajul 3 cu vedere partiala catre piscina hotelului, dupa ce am dat 5 dolari ca sa primim camera aceasta mai linistita.

Hotelul era 99% ocupat de rusi galagiosi, mancaciosi si extra setosi.

De manierele lor nu as vrea sa imi mai amintesc, cel mai bine e sa ii ignori daca vrei sa ai un concediu fara nervi.

La receptie nu se vorbeste decit rusa, seful receptiei mai rupe un pic in engleza.

In afara de managerul restaurantului cu care te mai puteai intelege cumva in engleza in rest nu aveai nici o sansa sa vorbesti cu cineva din personal.

Camerele sint micute, baia la fel, balconul acceptabil. Mobilierul vechi, gresie pe jos, nu parchet laminat cum e descris in oferta. Televizor mic cu programe doar in turca si rusa. Am inteles ca nu li se merita sa transmita programe in limba romana pentru citi turisti romani are acest hotel.

Curatenie se face zilnic, se schimba prosoapele zilnic si lenjeria de pat tot a doua zi, personalul de la curatenie e discret si vine de obicei dupa ora 15-16.

Piscina curata dar sanse sa gasesti loc pe sezlonguri nu prea sint pentru ca vine un rus care ocupa locuri pentru un grup intreg asta insemnind jumatate de sezlonguri din jurul piscinei.

Apa e cam rece in piscina, noi am fost in perioada 13-20 septembrie.

La subsol am avut acces la sala de sport, baia turceasca, sauna gratis, masajele se platesc extra 15 euro.

De la hotel pina la mare (plaja cu paturi de plastic) sint cam 500 de metri, si nu se platesc, dar trebuie sa mergi destul de dimineata ca sa gasesti locuri libere. Rusii folosesc aceeasi procedura ca la piscina, adica unul ocupa pentru mai multi. Intr-o zi s-a si ajuns la o lupta intre un rus si supraveghetorul plajei din pricina unui sezlong.

Plaja e cu pietre, e nevoie de papuci de plaja, apa e dupa cca 6m de la intrarea in mare adinca.

Temperatura apei e excelenta in jur de 27°C, mai calda decit in piscina, foarte curata. Sint zile cind sint si valuri destul de mari.

Mancarea e tipic turceasca cu multe sosuri, putina carne de pui si vita. Nu ramii flamind dar nici nu poti sa spui wow ce mancare excelenta.

La capitolul fructe, slab, doar lubenita si struguri care se terminau cit ai zice peste si altii nu mai aduceau.

Bautura: cafea la expresor, ceai la masina lor tipica de ceai, sucuri la automat cu un usor gust de mucegai.

Bere la draft EFES, slaba, vin rosu si alb un cockteil dar numai la prinz, in rest votca yeni raki si cam atit la alcoolice, mai era sprite cola si fanta la automat.

Animatie: o singura seara a fost seara turceasca in rest doar rusii faceau legea la discoteca cu muzica lor.

Nu stiu daca am voie sa numesc agentia prin care am facut rezervarea care are ca partener Memento Holidays dar sint cam dezorganizati. La intoarcere ni s-a schimbat ora zborului cuplind turistii de Timisoara cu cei de Sibiu, noi facind escala la Sibiu si prelungindu-ni-se astfel intoarcerea cu inca o ora. Asta fara sa ne anunte in prealabil.

Excursii se pot face la Pamukkale (60 de euro), o zi intreaga, obositor, dar merita, croaziera Phasealis dar mai bine o iei de la agentiile din statiune, e mai ieftin (15 euro), pe muntele Tahtali (45 euro) in pret e inclus biletul telecabinei (30 euro).

Concluzia finala:

pentru banii astia se poate face un concediu in Croatia de exemplu de 2 saptamini cu posibilitati mult mai multe de vizitare a imprjurimilor.

In Turcia merita sa mergi daca vrei doar mare, plaja, mancare, bautura.

Trimis de skippy in 25.09.13 15:56:49
Validat / Publicat: 25.09.13 19:04:56

VIZUALIZĂRI: 1547 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (skippy); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 hotelul Sailors Park vazut din curtea hotelului

Maricica40
[25.09.13 20:22:50]

Atâta dai atâta face

Biletele de avion au costat dublu față de costul sejurului (cazare si masă).

Anul viitor dubleaza suma si vei avea o vacanță mult mai reușită.

[26.09.13 08:44:51]

[26.09.13 12:17:53]

@webmaster: da e in regula, multumesc

[26.09.13 12:29:15]

@Maricica40: ceea ce spui tu e o aberatie, pentru ca daca biletele de avion au costat 400 de euro din 888 de euro ramin 488 de euro pt sase zile ceea ce inseamna 81.3 euro pe zi cazare si masa. Din suma asta daca scadem 35 de euro pt camera, mai ramin 46.3 euro pentru mancare. Tu mananci mai mult de 46.3 euro pe zi???

Ceea ce fac turcii cu turismul lor e jaf la drumul mare, sincer.

Si in al doilea rand chiar daca as dubla suma de rusi tot nu scapi in zona aceea a Antalyiei, cred ca esti constienta de acest fapt.

Dar, ma rog daca tu ai bani de aruncat aiurea pe concedii, nimeni nu te opreste.

Maricica40
[26.09.13 17:22:30]

@skippy:

Aberant este calculul făcut de tine. Avionul cu tot cu taxe de aeroport si transfer nu poate costa doar 400 de euro, ci minim 550, spre600 de euro. Ceea ce ramane se imparte la 7 nopți nu la 6 si apoi la 2 că ați fost două persoane. Vei vedea astfel că exact asta ai primit. Nu vad unde este jaful la drumul mare de care îi acuzi tu pe turci.

Acum când scriu sunt în Antalya, tot în Kemer, într-un hotel care cu reducere cu tot a costat puțin peste dublu față de al tău, daf are 5*, nu 3 si are UAI. Evident că peste 90% sunt ruși, dar ai mei sunt civilizați, beau doar șampanie toată ziua în loc de vodcă si nu mă deranjează. Ca să mă mai distrez am început să vorbesc si eu rusește.

Dar am ales să merg cu mașina, iar cu diferența de bani să rezerv un hotel mai spălat.

[26.09.13 18:21:48]

@Maricica40: Bravo tie, sa traiesti!

Dar in privinta biletului de avion nu ai nicidecum dreptate era zbor charter, asa ca... mai informeaza-te.

Hotelul era una in descriere si alta am gasit la fata locului, deci [*****] agentia prin care am facut rezervarea lasa de dorit.

[26.09.13 20:45:20]

@skippy: ATENȚIE! referirile la AGENȚII și alte entități din România care funcționează pe principii COMERCIALE (portaluri web de profil etc) sunt INTERZISE

Puteți trimite, în schimb, aceste informații prin intermediul mesajelor personale (pe privat).

[27.09.13 11:53:17]

@webmaster: de ce? , pai asta nu e corect, de ce sa ne ascundem dupa deget? de ce daca eu am luat "plasa" pentru ca una se prezinta pe site-ul lor si altceva gasesti la fata locului, de ce sa mai ia plasa si altcineva?

mauricius*
[27.09.13 12:09:48]

Concluzia finala:

Îmi pare un pic pripită această concluzie. Poate fi parțial adevărată dacă te referi la resorturile de 5* din Antalya.

Însă Turcia este o țară care are litoraluri întinse de-a lungul a patru mări: Neagră, Marmara, Egee și Mediterana. Nu mai vorbesc despre istorie.

Dar ca să n-o mai lungesc, îți recomand de exemplu să citești aceste impresii vezi impresii și eventual să cauți pe booking.com The Osmanli Hani.

Ar mai fi de adăugat că tot acolo se află și plaja Iztuzu, clasată anul acesta pe locul 7 (Tripadvisor) în topul celor mai frumoase plaje din Europa, cu mult înaintea celebrei plaje Navagio din Grecia (24).

[27.09.13 12:59:16]

@mauricius: Sailor's Park daca ai vazut, nu este un resort si nu are 5 stele.

Nici nu m-am asteptat sa fie la nivelul de 5 stele, dar la 3 stele cum e descrierea in oferta ar trebui sa fie.

Poate nu m-am exprimat destul de clar, NU Turcia e de vina, Turcia e o tara intersanta, nimic de zis, cu oameni amabili si interesati sa faca bani, au investit foarte mult in turism, pacat numai ca agentiile de turism din Romania iau probabil un comision mare pentru niste servicii promise si cind ajungi acolo tie ca turist ti se spune ca nu se ofera asa ceva pentru ca asta e politica hotelului.

La all inclusiv cred ca oricine are pretentia ca daca ajunge la ora 17:00 la hotel sa i ofere ceva de mancare, iar noi cind am intrebat de o gustare macar, ni s-a zis ca e deja 17:07 si ca tea time a trecut si sa asteptam pina seara la ora 19:00 cind se serveste cina. E normal?

Am cam fost prin toata Europa si oriunde ne-am dus stiau ca vin oaspeti fiind anuntati de catre agentia de turism si ni s-a oferit ceva de mancare.

Deci asta am patit eu. Judecati si voi a cui e vina?

ionescunic
[27.09.13 19:26:50]

@mauricius: plaja ta din Asia se afla in Europa, hai totusi sa fim mai realisti si sa mai lasam Asia unde este, nu crezi ca e mai corect asa?

mauricius*
[27.09.13 20:21:20]

@ionescunic: eu am indicat sursa acestei informaţii şi denumirea clasamentului. Pentru mai multă conformitate ai aici linkul tripadvisor.com/Travelers ... Beaches-cTop-g4

mauricius*, skippy
Alte impresii din această RUBRICĂSailor's Park Hotel [Kiris]: