ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.09.2013
  • GR. VÂRSTĂ: 20-30 ani
    ÎNSCRIS: 18.09.12
    SEP-2013

Simplu, placut, primitor.

Dupa ce am facut multe planuri de vacanta, trasee si rezervari in mai multe perioade de vara, ne-am trezit la inceputul lui august ca nu avem unde petrece concediul. Din recomandarile de aici, din faptul ca la Thassos hotel nu am gasit liber in perioada in care puteam mergem si daca tot incercam ceva nou, ne-am decis la Halkidiki, Sithonia, Vourvourou. Zeci de mailuri au plecat catre proprietarii de vile, dar putine s-au intors cu un raspuns pozitiv. Despre Popi Griva nu am gasit nimic pe net, nici pe site-uri romanesti, nici straine. Cateva vorbe pe Trip advisor si un review aici, cand deja era prea tarziua. In poze nu arata rau, dar nici incredere nu poti avea doar in imagini. Dar, a fost prima vila cu locuri disponibile si cu pretul cel mai mic. Am discutat direct pe mail cu d-na Popi, am platit un avans de 60 de euro si am plecat cu inima stransa si cu un plan. In cazul in care nu era de stat, aveam 2 zile la dispozitie sa gasim altceva, fara sa ne pierdem banii. In cel mai rau caz renuntam la avans si cautam alternative chiar in ziua aia. Din fericire nu a fost cazul!

Vila Popi Griva este situata in Vourvourou, pe strada principala, cam la un kilometru de centru, aproape de Hotel Rena.

Curtea este maricica si impartita practic in doua de casa. In partea din fata se afla un gazon destul de verde si ingrijit (desi nu am vazut pe nimeni sa-l ude cat am stat acolo) un mini spatiu de joaca, destul de ponosit, dar copii nu sunt deranjati de asta si o masa cu scaune si umbrela si un sezlong.

In partea din spate sunt parcarea si un foisor cu spatiu de gratar, chiuveta, frigider (pe care banuiesc ca-l foloseau proprietarii) si un spatiu verde chinuit zilnic de atatea masini incat se cam rarise

Intrarea se face pe o aleea lunga prin dreapta casei.

Vila are parter si etaj cu o scara exterioara. La parter, pe langa cele 4 camere mai este si o terasa cu masa si scaune, o plita si un cuptor electric si nelipsitele ghivece mari cu tot felul de plante.

La etaj sunt tot 4 camere, fiecare cu o baie mica, 1 pat matrimonial si 2 supraetajate sau unul de o persoana, chicineta si balconul generos.

Baia, intr-adevar redusa ca dimensiuni, cu o chiuveta mica, fara cabina sau cadita de dus, doar cu bateria fixata pe perete, dar cu scurgere foarte buna si aerisire, incat, la maxim jumatate de ora dupa dus gresia era uscata. Am gasit doar hartie igienica si un recipient de sapun lichid, dar gol. Deasupra chiuvetei era pus un dulapior cu etajera si oglinda incapator pentru toate produsele de baie, iar in stanga si dreapta ei, un suport de prosoape si un cuier de agatat.

Balconul era, in stilul grecesc mare, comparativ cu dimensiunile camerei, dar pentru noi e intotdeauna un plus. O masa de plastic, dreptunghiulara, 3 scaune, un uscator de rufe, o umbrela de soare montata pe o laterala si o teava cu robinet deasupra unei scurgeri se aflau toate pe balcon. In plus vederea catre mare, era intrerupta doar de cativa copaci din curtile cu iesire directa la mare si drumul principal. Ce nu mi-a placut aici, este faptul ca balconul nostru si cel al vecinilor era despartit doar printr-un perete de 1-1,3 m inaltime si practic vedeai si auzeai tot. Partea buna e ca noi am avut noroc de vecini linistiti, care-si vedeau de treaba si nu ne-a deranjat prea tare acest aspect. Nici zgomotul masinilor care trec neincetat nu a fost foarte deranjant pentru ca am dormit cu usa balconului inchisa, fiind rece noaptea, dar poate fi intr-adevar o problema in sezon cand nici cu aerul conditinat pornit nu poti dormi pentru ca este montat sa bata fix pe pat.

Camera este lunga si ingusta, tip vagon. Intrarea se face printr-un hol ingust, rezultat din „decuparea”din camera a dulapului (aflat imediat dupa intrare in partea stanga) si baii. Apoi, spatiul se deschide si este destul de generos. Pe peretele comun cu baia avem chicineta cu frigider, plita electrica cu 2 ochiuri, chiuveta si multe dulapioare in care se aflau farfurii, tacamuri, pahare, o oala si o tigaie mare, unele mai mici, strecuratoare, razatoare, etc si un filtru de cafea. Acesta nu stiu daca era sau nu functional ca n-am incercat.

Pe paturi am gasit asternuturi albe, curate, simple si cate o perna si am avut si unele de rezerva in dulap. Dupa cateva zile de sedere, 4 sau 5, ne-a intrebat Popi daca nu avem nevoie de asternuturi de schimb, dar cum le aveam pe ale noastre, am refuzat.

Ca si alte dotari in camera as adauga aerul conditionat, un televizor sport si un uscator de par. Geamurile sunt termopan cu tamplarile de lemn, plase de tantari si obloane de lemn.

Cam asta ar fi de spus la descrierea vilei.

Noua ne-a placut sederea. Am gasit ce am cautat, un loc linistit, curat si de ce sa nu recunoastem la pret mic. Primirea gazdei a fost prietenoasa. Ne-a intrebat daca vrem sa stam la o cafea greceasca, sau preferam sa ne cazam mai intai. Am refuzat-o politicos si ne-a condus la camera, dar a insistat ca dupa ce caram bagajele macar cu o limonada sa ne serveasca. Ne-a facut un tur general, ne-a aratat unde gasim toate cele si ne-a dat o galeata, un mop, matura si faras. Ne-a rugat sa nu tinem aerul conditionat pornit cu geamul deschis, dar nu a fost nevoie sa-l pornim deloc. In fiecare zi schimbam amabilitati, ea intr-o engleza amestecata cu germana, eu ma chinuiam sa-mi aduc aminte din germana invatata la scoala, dar ne-am inteles. Cu fiica-mea avea program de joaca in fiecare zi, Dumnezeu stie cum se intelegeau, dar erau bucuroase amandoua cand se vedeau. Recomand cu placere celor care cauta aceleasi lucruri cu noi.

Trimis de Lallica* in 25.09.13 10:15:31
    Validat / Publicat: 25.09.13 18:13:35
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Thasos, Thassos Hotel, Paralia Katerini, Vila Alexandros

VIZUALIZĂRI: 2544 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Lallica*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Curtea din spate

calatorul
    [22.07.16 10:57:41]

@Lallica - Felicitari pentru frumoasa vacanta greceasca petrecuta si multumim pentru informatiile oferite si impresiile impartasite. Ma bucur ca ati ales noi destinatii grecesti si ati putut vedea si alte locuri care merita vizitate. Alegeri inspirate si vacante frumoase!

Lallica*AUTOR REVIEW
    [22.07.16 11:02:10]

@calatorul - Multumesc frumos!

Pentru anul asta am ales tot Grecia, Halkidiki, dar mai aproape de plaja Trani Ammouda, la Maria House. Sper sa fie bine si sa revin cu un review pozitiv.

calatorul, Lallica*
    Alte impresii din această RUBRICĂPopi Griva Studios: