ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.09.2013
DIN: TARGOVISTE
ÎNSCRIS: 05.01.12
AUG-2013

2 saptamani de miere

Am ales sa petrecem 2 saptamani de miere in Tenerife. Dupa o selectie riguroasa a hotelurilor, am ales Luabay Costa Los Gigantes 4 * cu AI. Am optat pt cursa cu escala in Barcelona, de vreo 10 ore, perfect pentru a vedea cate ceva din acest minunat oras (nu ratati Sagrada Familia, e impresionanta). Ne-am despartit cu greu de aceasta metropola, dar ne-am consolat cu gandul ca dupa alte 3 ore de zbor ajungem in paradis, si asa a si fost. Am aterizat pe aeroportul din nord si dupa 1ora si jumatate am ajuns la hotel, in jurul ore locale 21; ni s-au pus bratarile pe maini si am fost ghidati catre restaurant, unde am luat cina. Dupa aceea am mers la receptie, ne-au facut check-in-ul si am fost dusi in camera cu o masinuta ca cele de golf. Camera era spatioasa, curata si era dotata cu Tv cu ecran plat, aer conditionat si minibar reumplut zilnic cu 2 cola, 2 beri si o sticla apa.

Complexul este situat la 10 minute de plaja, nu foarte mare (cu nisip negru). Acesta este destul de mare, costruit pe 3 nivele: nivelul 1 (de unde in zilele senine se vede si Teidele) cu zona de joaca pentru copii, teren fotbal si tenis, si corpuri de cazare; nivelul 2 copuri cazare si 3 piscine: una cu topogan, piscina principala cu bar si o piscina cu snack bar; nivelul 3cu receptie, restaurante si corpuri de cazare.

Hotelul are 2 restaurante, cand se umplea cel principal era deschis si al 2-lea. In fiecare seara restaurantul avea o tema diferita: mediteranean, canar, oriental, mexican, italian samd. Meniul era foarte diversificat. Avea si conceptul de restaurant a la Carte cu 3 restaurante: italian, mexican si mixed grill, nu pot spune ca m-au impresionat, comparativ cu cele din Turcia, dar totusi era un plus, fiind printre singurele hoteluri din Tenerife la care am gasit acest concept.

Seara erau 3 zone de divertisment fiecare cu barul ei: una cu muzica live, a 2 cu specatacole live si a 3 cu spectacole pentru copii intre h 21-22 si spectacole pentru adulti, intre h 22-23 diferite in fiecare zi (nu ratati seara chinezeasca). La fiecare bar era si un meniu unde erau specificate ce bauturi erau incluse la AI, incercati malaga virgin.

Un alt plus il reprezinta faptul ca am beneficiat si de 2 vouchere la spa, unde ne-am relaxat chiar a 2 zi. Acestea sunt valabile in primele 2 zile.

Hotelul oferea si un shuttle bus de luni pana sambata, catre Los Christianos si Siam Park, 4 euro de pers.

Am achizitionat de la o agentie locala 3 excursii: o excusie la Teide, doar pana unde se urca cu telefericul; privelistea era minunata si de aici. In a 2 excursie am vizitat capitala Santa Cruz de Tenerife, fosta capitala San Cristobal si Taganana, cel mai nordic punct al insulei. In a 3 excursie am vizitat insula vecina La Gomera.

Trimis de valisn in 24.09.13 20:28:31
Validat / Publicat: 25.09.13 04:05:15

VIZUALIZĂRI: 3093 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (valisn); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[24.09.13 20:59:38]

valisnAUTOR REVIEW