ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.09.2013
ÎNSCRIS: 04.08.09
AUG-2013

Nici nemulțumit, nici mulțumit

O cazare decenta

M-am decis sa adaug cateva detalii despre aceasta cazare, intrucat este o cazare decenta in Alikanas, cu o pozitionare foarte buna, ideala pentru cei care doresc sa viziteze insula, si care nu dau atentie la micile imperfectiuni.

Rezervarea am facut-o pe booking undeva in luna martie si a costat 189 euro pentru 7 nopti pe camera. Banii ne-au fost luati de pe cardul cu care am facut rezervarea la vreo doua luni dupa, fiind o rezervare fara posibilitatea anularii acesteia. Am citit tot ce se putea despre aceasta cazare pe booking si tripadvisor si am plecat informati, stiind ca nu este o cazare de lux, ci exact ce cautam noi pentru a ne odihni la intoarcere de pe plajele minunate ale Zakynthosului.

Cel mai dificil a fost sa gasim vila, coordonatele gps de pe booking fiind gresite, fapt care il stiam oricum din comentariul altui client. Ca sa ajungi la ea trebuie sa treci de Hotelul Letsos. Uitati-va dupa marketul Valianos, caci vila nu e la strada, este in spatele magazinului, avand o curte interioara ce este folosita pe post de parcare, suficienta pentru cele cateva apartamente si studiouri din dotare.

Am trecut cu primul feribot de la ora 8, si in jur de oara 10 am ajuns, dupa ce evident am mai cascat gura pe drum dupa una, alta. Cazarea s-a facut imediat, cea care se ocupa de vila nestiind o boaba de engleza, dar compenseaza prin amabilitate si dorinta de nu-ti lipsi nimic, intrebandu-ne de fiecare data cand ne vedea daca e ok.

Ne-am cazat in camera nr. 4, singura de altfel care are o vedere partiala la mare, noi specificand in momentul cand am facut rezervarea ca vrem la etaj si cu vedere la mare.

Aerul conditionat nu este inclus in pret, a costat 5 euro/zi si mergea numai cu usa de la balcon inchisa. Am decis sa platim pentru aer, cu toate ca nu l-am folosit prea des, plecand dimineata devreme si venind foarte tarziu seara. Am dormit cu usa balconui deschisa si cu toate ca aveam aparat si pastile de tantari, nu a fost nevoie sa le utilizam. Curentul merge numai cu cartela introdusa in locul special de langa usa, insa frigiderul functiona mereu, si fara cartela.

Studioul este destul de spatios, pe holul de la intrare este chicineta, . care are in dotare un frigider cu congelator foarte util, o chiuveta si o plita electrica cu 2 ochiuri. Am avut suficiente farfurii, pahare, tacamuri, tigaie, ibric, o oala mare, fierbator electric. Nu are in dotare burete si detergent de vase, insa nici nu ma asteptam, fiind oricum pregatiti.

La intrare te loveste un aer greu, care ne-a speriat de moment, intrebandu-ne in ce spelunca am poposit. De fapt e un fenomen destul de des intalnit pe insula, canalizarea fiind de vina. Dupa ce am deschis geamul nu am mai avut problema aceasta, noi lasand usa de la balcon mereu deschisa.

In dreapta este baia, destul de maricica, insa cu dotari destul de vechi si fara perdea la dus, iar cand faceam dus, toata baia se umplea de apa. Noroc cu geamul cu care era prevazuta baia si cu mopul de pe hol. Am avut doua prosoape mari, doua mici si unul de picioare, albe si curate. Ce ne-a displacut si era regula pe toata insula, era faptul ca trebuia sa arunci hartia igienica utilizata la cosul de gunoi, noroc ca acesta era ridicat in fiecare zi, insa noua ne-a fost cam dificl sa respectam regula datorita obisnuintei.

Camera are 2 paturi cu noptiere pe care noi le-am unit, foarte confortabile, cu lenjerie curata si apretata. In fata patului exista o oglinda cu o masuta si doua scaune. Dulapul este incapator, cu perna de rezerva si patura, daca ai nevoie. Noi am folosit-o la unirea paturilor. Nu are etajere, insa are foarte mullte umerase, extrem de utile.

Punctul forte pentru noi a fost balconul, incapator, cu o masuta si 3 scaune, despartit de celelalte cu un paravan netransparent. Aici a fost locul in care ne-am luat fiecare mic dejun si in care stateam noaptea tarziu si ascultam valurile marii. Privelistea de pe balcon era un palmier care mai ca intra peste noi si o gradina de maslini, iar in lateral stanga puteam zari marea in departare. Nu am avut uscator de rufe, dar utilizam fara probleme balustrada care era curata.

De la studio pana la plaja faceai 5 min maxim de mers foarte incet. Plaja este curata, cu un rand de sezlonguri care nu stiu daca se platesc, noi nu am platit, insa am stat o singura data aici, incepand cu ora 16. Apa este foarte curata si mica, ideala pentru copii mici. Trebuie sa mergi pana te plictisesti ca sa dai de apa adanca.

Noi am ales aceasta statiune tocmai pentru ca este langa o alta, si anume Alikes, avand la dispozitie doua plaje, tavernele si magazinele a doua statiuni, astfel putand diversifica locul unde ne petreceam seara.

Cei care se ocupa de administrarea studiourilor sunt o familie draguta, saritoare. Baiatul se ocupa de magazinul de care va spuneam si este cel cu care poti sa discuti in engleza, iar mama lui are in grija studiourile si apartamentele. Ni s-au parut oameni cinstiti si calzi. Curatenie ni se facea zilnic in camera, iar prosoapele si lenjeria ni s-a schimbat o data la mijlocul sezonului.

La plecare, noi plecand foarte devreme, inainte sa ajunga vreunul dintre ei, am lasat usa deschisa si cheia atarnata de cartela bagata in fanta pentru curent.

As recomanda cu drag aceasta cazare celor care doresc sa vada insula si sa nu plateasca o avere pe cazare.

Stelele le-am pus dupa parerea mea personala, nefiind niciunde catalogat in vreun fel si neputand adauga aceste comentarii fara a completa rubrica corespunzatoare.

Trimis de lia_popescu in 16.09.13 09:44:04
Validat / Publicat: 16.09.13 11:47:13
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Halkidiki, Atena

VIZUALIZĂRI: 1402 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lia_popescu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 balconul studioului

[16.09.13 11:37:18]

lia_popescuAUTOR REVIEW
    [19.09.13 09:55:52]

@webmaster: nu este corecta pozitionarea. Coordonatele din strada, sunt: 37 50 17,82 N; 20 46 35,79 E. De acolo se vede magazinul in spatele caruia e cazarea. Coordonatele exact de la vila sunt 37 50 16,77 N: 20 46 37,63 E, insa nefiind drum public nu stiu daca merg pe toate gps-urile.

[19.09.13 10:10:08]

@lia_popescu: dupa conversia coordonatelor, am gasit urmatoarea pozitie pe harta. Click aici.

Daca nu e corect, te rog rog aruncă o privire peste următorul link maps.google.ro/maps?q=37. ... &hl=ro&t=m&z=16.

• - fă click dreapta pe locul unde e amplasată, apoi alege, din meniul ce va apărea, "Ce se află aici" ("What s here?")
  • - în căsuța de sus vor apărea coordonatele GPS ale locului respectiv - copiază-le și scrie-ni-le te rog aici
  • lia_popescuAUTOR REVIEW
    [19.09.13 11:00:17]

@webmaster: e bine, coordonatele sunt exact in intersectie, vila fiind la urmatoarele coordonate 37.837971,20.777142

[19.09.13 12:19:09]

@lia_popescu: Multumim pentru ajutor. Am corectat.

lia_popescu