ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.09.2013
DIN: Ploieşti
ÎNSCRIS: 17.05.12
SEP-2013

Destul de okay...

Dupa destul de multe cautari, ca toata lumea dealtfel, am decis in favoarea vilei Dafni din Paralia Katerni... Nu am mai fost aici din 2005, dar se pare ca s-au schimbat destule, si in bine. Si cand vorbesc de schimbare, nu ma refer la cazare ci la statiune in general. Am vazut o statiune foarte animata, cu multe cafenele cochete si decente ca pret... Tavernele deasemenea ofereau prea-bine cunoscutul gyros, un fel de shaorma de-a lor dar extrem de gustoasa... In fine, am facut aceasta introducere pentru a crea o imagine deansamblu asupra locatie ca si statiune, dar acum voi trece la cazare.

Hotelul, sau vila cum doriti sa o numiti este la maxim 100 de metri de plaja, intr-o pozitie centrala, un singur hotel (Hotel Central) despartind Dafni de vestita biserica din centru. Spre surprinderea mea, vila Dafni (am decis sa o numesc vila) nu are nici un banner, reclama sau orice alta inscriptionare, pe nici una dintre parti care sa scrie "DAFNI"... curios... Pe afara arata destul de banal, lucru insa care se schimba in interior. Camerele sunt toate refacute, in sensul ca sunt foarte curate, mobilier nou, chicinetele foarte utilate si curate, patul si lenjeriile deasemenea fara cusur (exceptand aici saltelele foarte tari). Ajunsi acolo dimineata, am reusit sa vad mai multe camere la interior, sa vad daca si in ce masura difere intre ele. Din fericire diferenta este la cele de 3-4 pers, care sunt binenteles mai spatioase decat cele pentru 2 pers. Voi atasa cateva poze facute special pentru a fi postate aici. Baia, destul de spatioasa, fara cabina de dus, acesta nefiind dealtfel nici un inconvenient, putand foarte usor sa faci dus fara nici o problema... Frigiderul mic dar spatios, si-a facut treaba cu mare eficienta, tinand toate cele necesare, berea, vinul sicu tuica... la mare racoare. Un alt aspect placut este ca tv din camera, in ciuda celor numai 5 canale, unul era TVRi... In ciuda unor emisiuni care sunt de toata jena, si super-reluate, a fost totusi bun, pentru ca ne-am mai "clatit" si noi ochii in putinele momente de relax din camera.

Un lucru ciudat a mai fost si acela ca, pe propietareasa nu am vazut-o niciodata la fata, sau corp: -)) sa ne intrebe daca suntem okay sau orice altceva. Locuia langa noi la et 2 dar foarte scumpa la vedere. In fata vilei este si statia de taxiuri din zona. In speranta ca nu v-am plictisit pe voi, cei care cautati detalii despre aceasta locatie. Vreau de asemeni sa multumesc celor care au pus inaintea mea review-uri despre aceasta locatie, ele fiind motivul pentru care am ales-o, fapt ce nu am regretat. Ca si concluzie, va pot spune ca locatia, vila Dafni din Paralia Katerini isi merita cu prisosinta latura pozitiva. Este o locatie pecare o recomand cu incredere, raportul calitate/pret fiind excelent. Dupa maibine de 20 de ani de trebaluit prin lume si hoteluri, Dafni este o locatie super ok! Ca si tips, v-as recomanda camere cu vedere pe spate... sunt mai putin zgomotoase fata de cele de stradale...

Trimis de Coniss in 16.09.13 09:18:42
Validat / Publicat: 16.09.13 11:23:53
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Halkidiki, Santorini, Thassos, Istanbul, Munchen, Viena, Budapesta.

VIZUALIZĂRI: 2240 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Coniss); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

• Alte impresii din această RUBRICĂVilla Dafni: