ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.09.2013
ÎNSCRIS: 24.09.09
SEP-2013

Către satisfăcător

La cat a costat sejurul nostru aici, a meritat...

Salutare. Am revenit de doua zile din aceasta locatie, unde am petrecut 5 zile. Recunosc ca am plecat spre acest hotel cu o strangere de inima, dat fiind ca dupa ce am achitat biletul am gasit pe net numai review-uri negative in cea mai mare parte despre acest hotel. Dar fiindca deja achitasem nu mai aveam ce face, trebuia sa mergem. Asadar... am ajuns la hotel undeva in jurul orei 11 am, dupa o noapte de condus obositor... deci primul lucru la care visam era un pat, fie el si din blani... glumesc. Asadar, desi in principiu stiam ca ne putem caza doar dupa ora 14, am zis sa-mi incerc norocul... poate poate primim camera mai devreme. Ei bine nu am primit-o, dar de la receptie au spus ca undeva in jurul orei 13 ne putem caza... asadar ne-am gandit ca intre timp sa mergem in Ouranopolis (aflat la 3 km distanta) sa mancam ceva la o terasa si sa mai pierdem timpul.

La receptia hotelului am vorbit in romana cu o domnisoara foarte amabila din Republica Moldova, care ne-a spus ca ne va ajuta sa luam camerele mai repede. Zis si facut, pe la 12:30 am primit telefon si ne-am intors la hotel. Acolo surpriza... in loc de camera dubla (cum platisem din tara) am primit un apartament de 2 camere, pe motiv ca nu mai erau camere duble disponibile. Si cum nimeni nu ne-a spus ceva de achitat vreo diferenta, l-am primit cu mare bucurie (o camera a fost foarte utila pt ca am folosit-o ca depozit de bagaje).

Trebuie sa recunosc ca din perspectiva tursitului carte a primit un astfel de beneficiu gratuit, nu prea am ce sa comentez de rau la adresa hotelului... pana la urma cine ar fi refuzat o astfel de propunere. Nu mare mi-a fost surpruiza sa vad ca desi palatisem o camera cu vedere la munte (cea catre mare era ceva mai scumpa), cea primita prindea si un coltisor de mare, asa ca am considerat ca am inceput "cu dreptul" inca din prima zi.

Personalul front desk in general este vorbitor de rusa iar cu engleza cei de la baruri nu stau prea bine. Totusi nu veti intampina probleme... gesturile sunt intelese repede :)

Dar acum sa vorbim din perspectiva turstului care plateste pe un sejur aici in jur de 1000 de euro.

Camerele nu prea sunt de 4 stele, finisajele prin camere lasa de dorit (cum se va vedea si din pozele pe care le voi atasa) si cam totul pare a fi o improvizatie ieftina. Unele camere au un miros de canal si desi personalul responsabil cu curatenia vine zilnic in camere, se vede ca face treaba superficiala (in afara de arnajatul patului si dusul gunoiului nu cred ca fac altceva). Cu siguranta daca as fi dat 1000 de euro pe un sejur aici mi-ar fi parut rau, dar cum sejurul nostru nu ne-a costat mai mult decat un weekend la Mamaia la 4 stele in sezon, nu am regretat nimic. Plaja din dreptul hotelului este asa si asa... adica pe plaja nisip, la intrare in apa un covor de pietre lung de 2-3 m, dupa care urmeaza iar nisip. Plaja cam ingusta si destul de aglomerata. Seslonguri am gasit intotdeauna si nu ne-a cerut nimeni bani pe ele (de multe ori veneam cu sucurile noastre cumparate de la market sau nu faceam nicio consumatie la barul de pe plaja, si nimeni nu a comentat nimic). Foarte multi estici cazati in acest complex, cam 90% rusi, ucraieni, bulgari... etc, dar nimeni nu ne-a deranjat cu nimic... chiar as putea spune ca noi eram printre galagiosii de pe plaja, in rest numai familisti cu copii, multi adolescenti dar si pensionari... toti ok, nu m-i s-au parut atat de amenintatori cum ii descria cineva intr-un review anterior...

Sa vorbim despre mancare... noi am avut demipensiune. Atat micul dejun cat si cina sunt in sistem "bufet suedez"... oferta de mancare este foarte variata, mai ales seara (recunosc ca am cam exagerat cu macarea cat am stat pe aici si ne ridicam de la masa cam imbuibati). Mancarea este ok, veti gasi atat feluri care va plac foarte mult dar si mancaruri care va displac total (in cazul meu musacaua cu cartofi si vinete, care mi s-a parut foarte grea). Nu mai intru in detalii, dar in principal la masa de seara veti gasi circa 10 feluri de mancare diferite (pe baza de carne de porc, pui, peste si chiar fructe de mare in anumite seri, dar si feluri numai pe baza de legume), un singur fel de ciorba (cei care au gustat-o au zis ca le-a placut), salate vreo 6-7 feluri plus topinguri, produse de cofetarie si deserturi (geluri de fructe, fructe la conserve gen compoturi), dar si fructe ca atare. Pentru noi mancarea a fost mai mult decat suficienta. In demipensiune nu intra si bauturile la masa de seara, spre deosebire de cei cu all inclusive (care aveau clasica bratara la mana) care isi puteau lua niste sucuri tip apa-chioara colorata de 2 lei (dimineata aveam si noi acces la ele asa ca la stiam). Tin sa zic ca nu am vazut avantajul celor cu all inlcusive... e adevarat ca mai aveau o masa la pranz, dar oricum nu o puteai manca pt ca te ridicat imbuibat de la micul dejun, plus ca te tinea legat toata ziua de complex. In afara de asta aveau discont la barul de pe plaja si cel de la piscina de 20 % si nicio alta facilitate... deci nu era vreo afacere pana la urma.

Hotelul in sine este un complex (se vrea a imita complexele din Turcia, probabil) format din mai multe vilute imprastiate pe dealul din spate. Au program de entertainment in fiecare seara, dar nimic impresionant. Am remarcat in complex un loc de joaca pt copii, niste tobogane cu apa (in cele 5 zile cat am stat intr-o singura zi au pornit pt vreo 2 ore... am inteles ca trebuie sa platesti la receptie 6 euro ca sa pot avea acces la ele), piscina (am vazut si una interioara unde nu era nimeni), o taverna (mai tot timpul goala) si un fel de mini market cu preturi putin mai maricele decat in Ouranopolis. In zona, la 3 km spre sud se afla micuta statiune turisitca Ouranopoli (aici gasiti mai multe taverne dar si magazine de suveniruri) iar la 5 km spre nord se fla satucul Nea Roda unde au o plaja superba (voi posta niste poze de aici). Am facut si "celebrul" tur cu vaporul la muntele Atos cu plecare din Ouranopolis, dar nu pot spune ca m-a dat pe spate... totul a devenit prea comercial... turul nu este complet si dureaza vreo 3 ore dus si intors. Noi am mai inchiriat intr-o zi, de pe plaja din fata hotelului, o barca cu motor si am mers in jurul insulei Amuliani (aflata la vreo 4-5 km pe mare, chiar in fata complexului)... pe partea vestica a acestei insule veti gasi niste plaje superbe, dar si taverne in micuta statiune de pe insula.

Cam atat imi amintesc acum din sejurul nostru aici...

Concluzia: Complexul nu e atat de infricosator cum il prezinta unii, dar nici perla bratului Atos. Se vrea a fi ceva luxos dar mai au de lucrat pana sa ajunga acolo... la cati bani am dat aici a fost ok.

Trimis de jwalker in 15.09.13 23:36:26
Validat / Publicat: 16.09.13 11:15:36
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Corfu, Tasos

VIZUALIZĂRI: 6830 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (jwalker); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P12 Plaja din Nea Roda

• Alte impresii din această RUBRICĂAristoteles Holiday Resort & SPA Hotel: