ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.09.2013
STATUS: APOLLO
AUG-2013
single

Hotel Comfort Lichtenberg - Berlin

În urmă cu câteva zile cineva mă întreba printr-un mesaj privat unde am fost cazaţi la Berlin şi dacă am avut timp pentru cumpărături. Am răspuns, dar - cel puţin la prima parte a întrebării - vreau să răspund şi aici, mai detaliat.

Hotel Comfort Lichtenberg - Berlin despre care încă nu s-a scris nimic pe AmFostAcolo, este una dintre locaţiile în care am fost cazaţi în circuitul din acest an. Împresiile sunt încă proaspete, de aceea - ajutată de notiţe şi de fotografii - mă grăbesc să le împărtăşesc şi celor interesaţi.

Hotelul Comfort este amplasat pe Rhinstraße, în Lichtenberg, la est de centrul Berlinului. Este un hotel mare, cu multe etaje, relativ nou (deschis în 1991), care se mândreşte cu onoarea de a fi fost cotat în 2012 drept hotelul anului pentru întreaga Europă Centrală. Deşi în stil "cutie de chibrituri", fără balcoane, cu exteriorul numai geamuri şi plăci prefabricate, clădirea este totuşi frumoasă şi are o coloratură modernă.

Recepţia

Recepţia se află într-un lobby spaţios, este colorată cu un albastru viu şi este deservită de personal agreabil şi foarte operativ.

Mai multe suporturi cu fel de fel de ilustrate şi pliante informative, fotoliile şi canapelele confortabile, precum şi plantele ornamentale amplasate inspirat, fac aşteptarea mai plăcută. Aproape de geam, am remarcat locul de joacă pentru copii, cu măsuţă, scăunele, multe jucării şi chiar o tăbliţă pentru mâzgăleli. În lateral, lângă intrarea la restaurant, se află un bar modern, de asemenea colorat în albastru viu, deschis pe tot parcursul zilei.

Hotelul dispune de parcare gratuită atât pentru autoturismele, cât şi pentru autocarele celor ce găzduiesc aici. Aproape de intrarea principală există un "Fun-Bowling" care are şi un restaurant cu terasă. Menţionez acest aspect pentru eventualii interesaţi, eu nu ştiu cum este acolo pentru că nu am fost. În hol, pentru oaspeţii hotelului, sunt instalate câteva PC-uri, accesul la internet wireless fiind gratuit spre deosebire de cel din camere pentru care se plăteşte.

Camera

Dintr-un pliant am aflat că hotelul oferă cazare în 120 de camere duble, twin sau cu trei paturi. Nu am înţeles care este situaţia pentru single, dar pot să vă informez că eu care trebuia să beneficiez de o cameră single, am primit o cameră cu trei paturi. Am concluzionat că nu există camere doar pentru o persoană şi atunci, celor care vin aici single, li se repartizează ceea ce se poate.

Am primit un card pe care scria 06.09, asta însemnând că mi s-a repartizat camera 6 de la etajul 9.

Camera este mare, cu trei paturi (după cum am spus deja), dar cu o singură noptieră amplasată între două dintre acestea. Al treilea pat este mai retras, lipit de peretele de la baie. Toate erau curate, proaspăt primenite şi m-au întâmpinat fiecare cu câte o bomboană tip mentosan, ba chiar, cel de-al treilea şi cu un set de prosoape, precum şi cu paharul de plastic sigilat în folie aşezat deasupra.

Mocheta foarte frumoasă, amintind de o pădure deasă, este în armonie cu restul culorilor din interior. Geamurile mari, acoperite cu perdele şi draperii groase, se deschid cu uşurinţă.

Două corpuri de mobilier, unul cu rafturi, celălalt cu bară şi umeraşe, noptiera cu ceas deşteptător, biroul cu lampă, telefon şi televizor, o măsuţă rotundă cu un scaun capitonat, precum şi suportul pentru bagaje, completează dotările camerei 6 de la etajul 9. Pe lângă lampa de birou şi veiozele de lângă paturi, iluminatul încăperii este asigurat şi de un lampadar aşezat în colţ, lângă măsuţa rotundă.

Plus: Serviciul de trezire de dimineaţă funcţionează ireproşabil. Telefonul sună fix la ora convenită, iar după obişnuitul "Good morning!" esti invitat să cobori din pat.

De asemenea, amatorii de artă se vor bucura descoperind pe perete o reproducere din "Maeştri ai picturii" - Gustav Klimt (Der Kuss).

Minus: În cameră nu există aer condiţionat şi minibar (nici măcar gol). Personal n-am fost afectată de aceste aspecte, dar atenţionez mai ales pentru faptul că despre Hotel Comfort Lichtenberg - Berlin nu s-a mai scris. Cu siguranţă hotelul are şi camere cu dotări superioare celor repartizate nouă.

Baia

La Hotel Comfort Lichtenberg - Berlin baia camerei 6 de la etajul 9, cu gresie şi faianţă, bine luminată, este deosebit de curată. Înzestrată cu oglindă cu etajeră, foeun, şerveţele cosmetice, două pahare sigilate în plastic (al treilea aşteptând pe unul dintre paturi), săpun lichid, hârtie igienică, inclusiv de rezervă, un coş şi o perie pentru toaletă, baia de la acest hotel are cadă cu perdeluţă protectoare, priză şi chiar un scăunel de plastic.

Cele trei prosoape ale fiecărui set aşteaptă aliniate pe bare fără deja obsedantul "Economisiţi…" relativ la prosoape şi punerea lor la podea pentru preschimbare.

Micul dejun

Restaurantul în care am servit micul dejun la Hotel Comfort Lichtenberg - Berlin se află la parter, lângă barul de la recepţie. Este relativ mare şi îşi aşteaptă oaspeţii cu tacâmurile şi ceştile deja aranjate pe mese.

În regim bufet, micul dejun este variat şi consistent. Depinde de fiecare ce doreşte şi cât doreşte să mănânce dimineaţa. Cei care preferă carnea găsesc mezeluri, cârnăciori, iar ovo-lacto-vegetarienii găsesc omlete, ouă fierte, iaurturi şi brânzeturi de mai multe feluri, legume şi fructe. Demne de remarcat sunt specialităţile de chifle şi pâine, un prăjitor de pâine fiind la discreţia tuturor celor ce preferă pâinea prăjită. Cafeaua şi sucurile - de mai multe tipuri - sunt bineînţeles la dozator.

Am stat la Hotel Comfort Lichtenberg - Berlin la 2 august 2013.

Trimis de iulianic in 12.09.13 15:40:01
Validat / Publicat: 12.09.13 18:58:15

VIZUALIZĂRI: 1881 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Hotel Comfort Lichtenberg - Berlin, intrarea principală.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20900 PMA (din 22 voturi)
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 41.65 EUR pe cameră

[12.09.13 20:00:38]

iulianicAUTOR REVIEW
    [12.09.13 20:13:08]

@webmaster: Da, poziţionarea hotelului este OK!

dorgo
    [13.09.13 20:41:14]

@iulianic: Ce zici doamna Pretor, at fi potrivit acest hotel de lux, Comfort Hotel Lichtenberg, pentru prima convocare a Senatuluii AFA? Aveam deja 13 senatori care abia asteapta sa voteze dezbaterile intotdeuna democratice din "eco (u) pralametul saitului... ai in vedere pe cineva anume ca presedinte a Senatului?

Michi
    [13.09.13 22:20:33]

@dorgo: După explicaţia dată pe sait, sunt 14 senatori şi... iţe. Eu cred că iulianic, după punctajul a doi ani consecutivi, rigurozitatea şi ţinuta review-urilor ar merita preşidenţia dar... există o iniţiativă de acest gen şi mie mi-a scăpat?

@iulianic: mi-a revenit onoarea de a-ţi acorda superbonusul.

iulianicAUTOR REVIEW
    [14.09.13 17:32:06]

@dorgo: Încercând totuşi să nu fiu off-topic, iată, îţi răspund! Nu ştiu dacă Hotelul Comfort Lichtenberg din Berlin este cel mai potrivit pentru întrunirea pe care o preconizezi şi o aştepţi. Dacă vrei neapărat să faci alegerea dintre hotelurile prezentate de mine, mai aşteaptă puţin! Mai am de scris despre încă 8. Este adevărat, a scrie despre locaţii de cazare nu este plăcerea mea cea mai mare, dar sunt hotărâtă să merg până la capăt cu prezentarea celor 20 de hoteluri care mi-au oferit găzduire în circuitul din acest an. Am observat că multe dintre ele – marea majoritate – nu figurau pe AFA.

Dacă am în vedere pe cineva anume pentru preşedenţia Senatului? Evident, pe tine!

@michi: Mulţumesc pentru aprecieri!

dorgo
    [14.09.13 23:15:15]

@iulianic: mersi @Iulia, accept in unanimitate, investirea mea ca presedinte de Senat, voi lucra neremunerat, numai platit, deci, de-acum, uzeri de pretutindeni, consilieri si webi, sa ma apelati cu titulatuta de "Dom Prezident", investirea oficiala, propun sa o facem la sediul AFA, cu multa sampanie, in preajma revelionului, cand am promis ca scriu si ultimul meu review dupa care, datorita numeroraselor functii si atributii de conducere si control, nu voi putea sa raman decat un simplu cetatean-cititor...

dorgo, iulianic, Michi
    Alte impresii din această RUBRICĂComfort Hotel Lichtenberg: