ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.10.2009
ÎNSCRIS: 02.09.09
JUN-2007

Un castel minunat - Castelul Chenonceaux

Marie Laforet - Viens Viens

Daca ajungi in Franta trebuie neaparat sa vizitezi si Valea Loarei cu minunatele ei castele. Unul dintre cele mai frumoase si pline de istorie este Chenonceaux. Pe internet se poate citi foarte mult despre acest castel tocmai din acest motiv nu o sa insist cu detalii voi spune doar ca de aici din camera sa Catherine de Medici a condus Franta, ea si-a pus amprenta asupra castelului continuand sa-i modifice arhitectura si designul interior.

Castelul este contruit pe apa (pe raul Cher) si asta ii da un aer si mai nobil, o somptuozitate pe care nu o intalnesti la multe castele. Cele doua gradini ale sale: gradina Catherina de Medici si gradina Diane de Poitires sunt absolut superbe, parca desenate de un artist iscusit, totul taiat milimetric...

In interior puteti vedea mobila veche, tablouri, camere rupte din acea epoca a regilor pregatite parca sa primeasca in interiorul lor oaspeti. Totul foarte bine intretinut, flori peste tot, nu se simtea deloc atmosfera aceea de muzeu pe care o cunosteam eu din Romania. Bucataria castelului pastra inca obiecte folosite pentru a prepara bucatele dar aici puteai intalni si plante aromatice care parca asteptau sa fie folosite.

In apropierea castelului puteti vizita o crama, degusta vinuri dar si cumpara vinuri facute chiar aici la castel. Noi am cumparat 3 sticle vechi cu numai 11 euro setul.

Erau foarte multi turisti, se puteau face poze dar si filma fara a plati suplimentar, intrarea la castel a fost 8 euro de persoana.

Am vizitat 4 castele pe Valea Loarei dar Chenonceaux mi-a placut cel mai mult.

Trimis de lalena in 01.10.09 11:07:29

VIZUALIZĂRI: 2964 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lalena); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vedere dinspre gradina Dianei de Poiters

Cristian_h*
[01.10.09 20:49:23]

acum se viziteaza si etajul?

lalenaAUTOR REVIEW
[04.10.09 22:35:48]

Cand am fost noi in 2007 am vizitat si etajul.

Cristian_h*
[28.11.09 14:40:05]

ce ziceti de :http://www.trilulilu.ro/valladdy/a62a77aa5bed1e

[28.11.09 20:41:49]

Review-ul are de-acum si un fond sonor. Sper sa-ti faca placere alegerea, lalena.

lalenaAUTOR REVIEW
[28.11.09 21:20:26]

Multumesc pentru superba melodie webmaster.

Stiu ca am promis ca voi reveni si cu alte review-ri dar nu am mai avut timp ...

[28.11.09 21:25:14]

Multumirile se cuvin in proportie de cel putin 99% lui cristian_h, cel care a cautat si a facut alegerea; eu nu am facut decat sa-i indeplinesc sugestia.

In rest, nu-ti fa probleme -- cel putin eu unul te inteleg mult prea bine -- acuma, de exemplu, sunt inca la serviciu. Take your time, te asteptam cand reusesti sa gasesti acel timp -- sunt convins c-ai mai avea multe alte vacante interesante sa ne impartasesti.

saxonul
[12.01.10 16:25:15]

@webmaster: melodiile sunt superbe la toate review-urile, dar nu inteleg de ce playerul ramane in prim-plan acoperind fotografiile marite pentru vizionare? Normal ar fi sa ramana fotografia in prim plan; poate se poate face ceva in acest sens?

[12.01.10 16:32:58]

Din pacate nu (ori nu ma pricep eu).

Dar va pot spune un trick simplu: cand vreti sa vedeti pozele, derulati un pic pagina in jos, pana cand sectiunea unde e playerul ajunge in "varf". Facand apoi clik pe poze, el nu se va mai suprapune peste, atunci cand acestea se maresc pe "tot ecranul"

[26.07.10 16:07:19]

mutat la rubrica distincta dedicata acestui castel, definita intre timp pe sait.

Cristian_h*, lalena, saxonul
Alte impresii din această RUBRICĂCastelele de pe Valea Loarei: