ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.09.2013
DIN: Sibiu
ÎNSCRIS: 09.08.12
SEP-2013

Hotel Cala Font - un hotel dragut

Am petrecut recent o saptamana in Spania, pe Costa Daurada, mai exact in Salou, destinatie pe care destul de putine agentii de turism o promoveaza, dar care merita toata atentia.

Am ales aceasta destinatie atat pentru plaja si baie, dar mai ales pentru parcul de distractii PORTAVENTURA, pe care l-am descoperit in primavara acestui an si unde am promis ca vom reveni.

Am dorit un hotel care sa fie aproape atat de parcul de distractii, dar si de mare, pentru ca ne-am dorit sa profitam si de vremea buna de acolo si sa facem baie in mare. Am cautat mult inainte sa alegem hotelul Cala Font, din Cap Salou. Salou este cea mai mare statiune de pe Costa Daurada, este foarte extinsa, asa ca a fost destul de dificil sa gasim un hotel care sa corespunda in totalitate cerintelor noastre (aproape de mare, aproape de centrul statiunii si aproape de parcul de distractii). Pana la urma, am ales hotelul Cala Font, situat chiar pe malul marii, dar la aproximativ 4 km de parcul de distractii si la aproximativ 3 km de centrul statiunii, pentru ca citisem inainte de plecare pe net ca exista mijloace de transport public cu care se poate ajunge atat in centrul statiunii, cat si la parcul de distractii. Am facut alegerea potrivita.

Cap Salou este o zona situata la marginea statiunii Salou, destul de izolata de centrul statiunii, dar e o zona linistita, din care nu lipsesc totusi cateva restaurante, magazine, baruri, hoteluri, farmacii si statii de autobuz.

Hotelul Cala Font are avantajul ca este situat chiar langa plaja, intr-un mic golf (aviz familiilor cu copii - pentru ca este destul de greu sa te deplasezi cu copiii dupa tine pana la plaja daca hotelul e la distanta mare, mai ales in toiul verii, cand aerul devine aproape irespirabil si trebuie sa spun ca in Salou majoritatea hotelurilor din centru nu sunt pe plaja).

Este un hotel de trei stele, care recent a fost trecut la categoria de 4 stele, pe care insa, dupa parearea mea, inca nu le merita pe deplin. Cu toate acestea, e un hotel dragut, curat si confortabil, in care ne-am simtit foarte bine.

Marea majoritate a camerelor hotelului au o vedere splendida spre mare si piscina, asa ca e o adevarata placere sa savurezi privelistea de pe terasa camerei.

Camerele nu sunt foarte mari, dar sunt dragut amenajate, au baie cu cada si uscator de par, articole de baie precum gel de dus, sapun, etc.

Sejurul nostru a fost cu demipensiune, insa nu am avut probleme cu masa de pranz, pentru ca la hotel exista un bar la piscina, care serveste si mancare, dar si in imprejurimile hotelului exista restaurante, pizzerii si magazine alimentare. La barul de la piscina se pot servi sandwich-uri, hot-dog, pizza, cartofi prajiti si chestii din astea.

Am mentionat mai devreme ca hotelul nu merita mai mult de trei stele, va spun si de ce: personalul hotelului nu este foarte prietenos, mai au inca de lucrat la capitolul amabilitate. La fel, femeile de serviciu, care isi faceau treaba mai mult sau mai putin. Adica, veneau zilnic sa faca curat in camera, dar nu se prea grabeau sa inlocuiasca articolele de baie (sapun, sampon etc.) daca acestea se epuizau, la fel cum nu se prea grabeau nici sa schimbe asternuturile de pat (noua ni le-au schimbat in a cincea zi, din 7 zile cat am stat).

Nici programul de animatie nu a fost unul grozav, dar tinand cont ca am fost in septembrie, am pus pe seama asta toata treaba (e un hotel la care merg multi englezi, iar la ei incep scolile mai repede decat la noi, asa ca in perioada in care am fost noi acolo, erau mai putini copii decat in plin sejur). Oricum, pentru cine doreste sa mearga acolo, daca poate trece peste chestiile astea pe care le-am mentionat mai sus, eu recomand acest hotel si sunt convinsa ca hotelul isi va imbunatati serviciile in anii care vor urma, pentru ca se vede ca se straduiesc (chiar daca nu le reuseste intotdeauna: -)).

Mancarea la restaurant e de tip bufet suedez si e buna, se gaseste pentru toate gusturile cate ceva (nu e o abundenta de mancaruri ca la hotelurile de tip all inclusive din Turcia, dar se gasesc suficiente feluri de mancare).

In restaurant exista niste aparate pentru bauturi (apa, sucuri, ceai, cafea), care sunt deschise doar la micul dejun si de la care fiecare se serveste singur. Seara, la cina, bauturile sunt contra cost.

Restaurantul are o vedere frumoasa spre mare si spre piscina hotelului.

Piscina hotelului nu e foarte mare, dar e draguta, insa apa e destul de rece, iti trebuie ceva timp sa te obisnuiesti cu ea. Atmosfera de la piscina e una foarte relaxanta. Exista muzica, se pot consuma diverse bauturi si mancaruri la barul de acolo, iar mesele se afla chiar langa piscina.

In timpul zilei, se organizeaza diverse activitati la piscina, cum ar fi aqua gim, meciuri de polo, etc.

Sezlongurile sunt gratuite la piscina si sunt destule, nu trebuie sa te grabesti dimineata ca poate nu mai gasesti loc.

Exista si o mica cascada cu o piscina de copii, care da o nota aparte hotelului si pe care copiii o indragesc.

Plaja este una cu nisip fin, iar intrarea in mare este lina. Marea este curata si limpede si e o adevarata placere sa faci baie in golfuletul din fata hotelului.

Plaja nu apartine hotelului, insa marea majoritate a turistilor sunt clientii hotelului.

Acolo sezlongurile se platesc, costa 5 euro/zi, insa marea majoritate a turistilor isi lasa lucrurile pe stancile din golfulet, nu se inghesuie sa stea pe sezlong, mai ales ca lumea se tot plimba intre piscina hotelului si plaja (la fel am facut si noi).

In incinta hotelului exista un mic magazin, cu preturi foarte bune, unde se gasesc diverse suveniruri, articole de plaja, etc.

Reteaua de mijloace de transport e foarte bine pusa la punct. Exista autobuze care circula spre centrul statiunii Salou, spre PORTAVENTURA, spre localitatile din imprejurimi (La Pineda, Tarragona, chiar si spre Barcelona). Autobuzele circula foarte bine, asa ca nu merita sa dati banii pe taxi. Un bilet spre parcul de distractii PortAventura costa, de exemplu 2,50 euro/persoana.

Exista, de asemenea si trenulete care merg la PortAventura sau in centrul statiunii, costul unui bilet fiind de 3 euro/adult si 1,50 euro/copil.

Statia de autobuz se afla in apropierea hotelului, la soseaua principala, iar biletele de autobuz se pot achizitiona fie de la chioscul de bilete (BUS PLANA), fie direct din autobuz.

Trecand peste micile lucruri care ne-au deranjat (cum ar fi amabilitatea personalului de la receptie sau atitudinea femeilor de serviciu) noi ne-am simtit bine la acest hotel si ne-a placut mult faptul ca puteam face baie cand in piscina, cand in mare, hotelul fiind situat chiar pe plaja. De asemenea, ne-a placut mult privelistea minunata asupra golfului si a marii, care era superba.

Referitor la parcul de distractii PortAventura, am postat un review strict legat de parc. Merita vizitat, n-o sa va para rau.

In La Pineda (localitate situata langa Salou), exista parcul acvatic AQUOPOLIS, merita vizitat (nu e la fel de mare ca PortAventura, dar e super, mai ales pentru copii, indiferent de varsta).

Trebuie sa mentionez ca biletele de intrare la parcurile de distractie costa destul de mult, dar merita toti banii. Daca doriti sa vizitati de mai multe ori parcurile pe durata sejurului, va recomand sa luati bilete pentru doua zile (astfel beneficiati de o reducere substantiala pentru a doua zi de intrare in parc, atat la AQUOPOLIS, cat si la PortAventura).

Daca doriti mare, soare si o zona mai linistita, nu nebunia din centrul statiunii si daca puteti ignora atitudinea mai putin prietenoasa a personalului de la receptie, va recomand sa vizitati hotelul Cala Font din Cap Salou, nu veti regreta! (pana la urma, nu merita sa-ti strici concediul doar pentru ca personalul de la receptie nu a fost amabil sau pentru ca femeia de serviciu si-a facut treaba pe jumatate).

Trimis de YMUL in 11.09.13 01:20:13
Validat / Publicat: 11.09.13 02:19:13
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA. A mai fost în/la: Calella/Costa Brava, hotel H-Top Olympic; Palma Nova/Mallorca - hotel Viva Palma Nova; Sa Coma/Mallorca;

VIZUALIZĂRI: 2289 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (YMUL); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Plaja din fata hotelului Cala Font
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

[11.09.13 02:19:45]

vlado2
    [11.09.13 09:39:59]

Sa fim seriosi... Salou este o statiune in care nu as alege sa imi petrec o vacanta niciodata. Chiar daca plaja din Salou este foarte lata si lunga ea este murdara si apa plina de hartii, pahare de plastic si meduze. A fost pentru prima oara in viata cand m-au piscat destul de serios doua astfel de vietati. Plaja este plina de negrii, veniti cu tot neamul. Nu am nimic cu ei doar cu comportamentul lor. Eu nu prea merg in Romania la mare pentru plajele deloc pitoresti. Insa cele din Costa Daurada sau Costa Brava sunt mult sub plajele de la Marea Neagra... dupa parerea mea. Am ales Costa Brava pentru Barcelona si Costa Daurada pentru Port Aventura. In ambele locuri am stat la plaja mai putin de o ora in tot sejurul.

YMULAUTOR REVIEW
    [11.09.13 23:03:13]

@webmaster: Pozitionarea p harta este corecta

YMULAUTOR REVIEW
    [11.09.13 23:10:12]

@vlado2: Imi pare rau pentru experienta ta neplacuta... Nu am fost la plaja in Salou, noi am facut baie doar la Cap Salou, in golfuletul din fata hotelului, unde apa chiar era limpede si curata.

Noua statiunea Salou ne-a placut foarte mult, ni s-a parut o locatie draguta si - din fericire- nu am avut parte de experiente neplacute.

In ce priveste Costa Brava, am fost in Calella, care chiar e o statiune cocheta.

Nu stiu ce sa spun, noi chiar am avut noroc cu locatiile pe care le-am ales.

vlado2
    [12.09.13 07:55:20]

@YMUL: Depinde de gusturi in ceea ce priveste plajele, normal. Salou este intr-adevar draguta pentru plimbare, este o statiune super animata noaptea... zeci de baruri si cluburi pline.

Nu reprosez nimic statiunii si, am scris si eu, pt Port Aventura este perfect sa te cazezi in Salou. Dar nu as alege totusi pt o vacanta si in nici un caz o vacanta la mare. In Costa Brava spui de Callela ca este cocheta.

Eu nu zic nimic de statiuni... doar de plaje!

DanielaC
    [22.09.13 13:01:21]

@vlado2: De obicei numai de rau se vorbeste despre plajile noastre... Eu am vazut destule plaji murdare in Kusadasi dar nimeni nu recunoaste Nici pe coasta de Azur nu e peste tot curat... Eu merg de vreo 3 ani pe Costa Brava unde chiar pomenim ff des Mamaia si plaja... Dar ce sa ne facem caci in 5 iunie, sept, oct e inchis oricum... Iar drumul Bv- C ta e mai lung decat Bv- Buc - Barcelona... Si iar 2014 o sa alegem Spania adica mai ieftin... Vacanta placute si ma bucur tare cand cineva spune adevarul despre plajele noastre...

DanielaC, vlado2, YMUL