ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.09.2009
AUG-2008

Către satisfăcător
Către satisfăcător

4 stele dar nu prea stralucitoare

Am fost la acest hotel in August 2008, cu ocazia marelui premiu de formula 1 de la Hungaroring. Am plecat sambata dimineata din Timisoara, special ca sa mai avem la dispozitie restul zilei pentru umblat prin Budapesta (we love this city), iar seara am tras la acest hotel. Rezervarea ne-o facusem din timp, inainte cu vreo 3-4 luni pentru ca stiam ca pe perioada formulei 1 nu prea sunt locuri libere prin hotelurile din Budapesta. Pretul a fost destul de mic chiar si pt un hotel de 3 stele (aprox 30-35 de euro pe noapte/camera), ce sa mai zic pt unul de 4. Din cate am observat la ei pe site acum au o alta grila de preturi, OFF-PEAK PERIOD: 35 EUR, PEAK PERIOD: 66 EUR, FORMULA-1: 95 EUR. Pe vremea aia (acu un an si ceva) nu aveau grila asta. Nu prea cred c-as fi fost dispus sa dau 95 euro pe-o noapte de cazare in Budapesta.

Din pacate a trecut ceva timp de atunci, si in plus, am stat doar o noapte, asa ca prea multe amanunte nu o sa pot furniza. Insa referitor la aspectele cele mai importante cred ca as putea sa fac un mini-rezumat.

In primul rand hotelul in niciun caz nu ar putea fi catalogat de 4 stele, asa cum este clasat acum. Imi amintesc ca in momentul in care am facut rezervarea hotelul era de 3 stele dar spre surprinderea noastra cand am ajuns acolo am vazut ca este de 4. Cel mai probabil au fost obtinute pe pile, altfel nu prea-mi explic. Sa va spun acuma si de ce: in camere este un aer greu, statut, cel mai probabil din cauza mobilierului extreme de vechi, greoi, pe alocuri subred si care dadea camerei un aspect de invechit. Curatenia este una superficiala, la o prima vedere pare OK, insa daca te uiti mai atent vezi suprafete de mobilier (sau de mocheta) cu praful intact. Televizorul (mic, cu diagonala de 37) avea o problema in sensul ca mufa cablului era stricata, se pierdea semnalul si imaginea avea pureci. L-am tras umpic la o parte sa vad despre ce era vorba si in momentul ala cablu a iesit de tot din TV. Pana la urma am bagat cablu inapoi cu greu, am impins TV-ul pana l-al lipit de perete, asa ca am prins cablul intre TV si perete, si a stat cum a stat. Dar daca te atigeai mai serios de masa riscai sa pice din nou cablul. Ma rog, imaginea tot cu pureci a fost, dar ce mai conteaza, a fost o singura seara. De fapt am adus vorba despre TV pentru ca vroiam sa ma iau de altceva: in momentul in care l-am tras pentru ca sa ma uit in spate la cablu am descoperit o zona in care nu se mai stersese praful de ani de zile. De asemenea erau si o gramada de muste moarte.

Dupa cum am spus, la capitoul curatenie se mai puteau face multe. Sa nu mai zic de faptul ca seara, cand am facut patul, cearsafurile pe care urma sa dormim erau putin (mai mult) cam sifonate, pur si simplu parea ca ar mai fi dormit cineva pe ele. Pentru moment ne-a strafulgerat putin un gand cum ca ar fi posibil sa nu fi fost schimbate de la anteriorii turisti care au stat in camera respectiva, insa am incercat sa nu ne mai gandim la asta pentru ca nu vroiam sa ne stricam excursia. Un alt minus a fost defectarea cartelei de intrare in camera, dupa ce ne-am chinuit minute bune sa deschidem usha, la un moment dat am mers jos la receptie crezand ca noi suntem de vina si nu stim cum se procedeaza, insa cartela pur si simplu nu functiona, ne-a dat alta care a mers.

Ca aspecte pozitive ar fi partea de bucatarie si amplasarea hotelului. Am luat la ei doar un mic dejun, dar pot sa spun ca a fost cu de toate. Iaurturi de toate felurile, paine de la cea mai alba la cea mai neagra, cornuri cu tot feluri de umpluturi, mezeluri de calitate, lapte gras, semidegresat, degresat, oua ochiuri, omlete, canati prajiti, etc. Referitor la amplasament, din pacate nu pot sa dau prea multe amanunte pentru ca am mers ghidatzi de GPS. Paranteza: acuma de cand cu GPS-urile astea am impresia ca parca merg legat la ochi, ca un cal cu obloane, te duce ala peste tot si iti zice doar cand ai ajuns. Una peste alta, decat sa stau sa-mi sucesc gatul dupa indicatoare, sau cu harta in poala, desigur ca prefer GPS-ul, cu toate ca am ajuns la concluzia ca-mi atrofiaza de tot simtul orientarii. Ma ingrozesc cand ma gandesc ce nasol mi-ar fi sa merg peste tot doar ghidat de indicatoare si de harta daca vreodata as ramane fara GPS. Asa, acum sa inchidem paranteza. Deci amplasarea este undeva intr-un cartier foarte linistit, de case si cladiri mai vechi si partea misto este ca are o parcare gratis in fatza. Nu este parcarea propriu-zisa, insa strada pe care se afla hotelul este foarte-foarte lata, astfel ca se poate parca in spic pe ambele partzi (inclusiv exact in fatza hotelului). Din cate am vazut, exista parcare si in curtea hotelului (undeva in spate) dar probabil ca e contra cost.

Cam atat. A doua zi de dimineata am luat micul dejun si apoi am plecat spre Hungaroring. Daca as mai merge la Gloria? ! Nu stiu ce sa spun. Eventual doar daca cineva care a fost mai recent m-ar asigura ca lucrurile s-au pus la punct in ceea ce priveste detaliile de curatenie.

Toate bune!

Trimis de cristi_an3000 in 30.09.09 12:41:36
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în UNGARIA.

VIZUALIZĂRI: 1529 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristi_an3000); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 28.90 EUR pe cameră

bogdan2677
    [30.09.09 15:18:06]

Mirosul se pare ca e o caracteristica a orasului... probabil din cauza canalizarii, a Dunarii... nu stiu ce sa zic! Si eu l-am simtit si la hotel si prin oras!

• Alte impresii din această RUBRICĂGloria Hotel: