Pensiunea Moravia

Avatar CarmenCat
înscris/ă în 26.03.12
AUG-2013

Pensiunea Moravia de ocolit

Am facut rezervare telefonic la aceasta pensiune, discutand cu patroana. Rezervarea am facut-o cu 2 zile inainte de ziua cazarii, pentru 2 nopti, camera de 3 locuri, mic dejun inclus. Am precizat ca suntem 2 adulti si un copil de 4 ani, ca vom ajunge destul de tarziu in jur de 21 - 22 seara. Ni s-a spus chiar si numarul camerei in care vom fi cazati. Camera nr. 9.

Surpriza a fost cand am ajuns la 21.30 in Nasaud, la pensiune. Era o petrecere in restaurant, nu stiu exact ce, cred ca un botez.

Doamna care servea si asigura si serviciul la receptie ne-a spus ca nu mai exista nicio camera libera, ca patroana daduse toate camerele. Am rugat-o sa ia legatura cu patroana, ceea ce a si facut, de fata cu mine a rugat-o sa vorbeasca cu o anume persoana de la petrecerea pe care o aveau careia ii daduse camera mea pentru noaptea aceea, ca poate nu o mai vrea, nu era chiar hotarata se pare.

Una peste alta, eu am inteles ca persoanele de la petrecerea respectiva se hotarasera in ultimul moment sa ia si niste camere.

Am vorbit si eu la telefon cu patroana care mi-a spus ca asta e, pentru noaptea respectiva nu mai are camere, dar daca vreau, ma pot caza ziua urmatoare, ca se elibereaza.

Bineinteles ca i-am reamintit discutia pe care am avut-o, bineinteles ca i-am reamintit ca sunt cu un copil de 4 ani, bineinteles ca i-am spus ca asa ceva nu se face pur si simplu.

Inutil. E afacerea ei si face ce vrea.

Am sunat la motelul din Bistrita unde ma mai cazasem si, din fericire, aveau camere. Asa ca la 10 noaptea ne-am intors din Nasaud in Bistrita si in sfarsit am incheiat ziua.

A doua zi, discutand cu persoanele din Nasaud cu care aveam intalnire si treaba mi-au confirmat ca doamna patroana a acestei pensiuni este extrem de neserioasa, ca nu se tine niciodata de cuvant. Ca sa citez ce mi-au spus: "Da, asa face ea de obicei, nu poti sa pui baza pe ce spune"

Prin urmare, ocoliti aceasta pensiune, nu veti stii niciodata daca vorbeste serios sau nu, daca nu va lasa in drum cu zambetul pe buze.

Impresii încărcate de CarmenCat in 05.09.2013 08:41:45

Validat / Publicat: 05.09.13 15:47:55

VIZUALIZĂRI: 1935

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (CarmenCat); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  2250 PMA (din 3 voturi) nota2

[05.09.13 08:50:10]

AmFostAcolo nu recomandă rezervările "verbale" și nu (mai) sprijină plângerile referitoare la nerespectarea unor astfel de rezervări. Detalii pe blog: amfostacolo.ro/blog/?p=1441. -- Dacă puteați dovedi rezervarea prin orice document (de exemplu printr-un email), cu totul alta era situația. Iar dacă ați fi plătit avans și rezervarea nu era respectată - pensiunea ar fi fost inclusă pe Lista neagră AmFostAcolo!

- CarmenCat
[05.09.13 08:55:46]

Rezervare nu am avut cum face decat telefonic. Pe mail nu mi-a raspuns nimeni. Am si spus ca doresc confirmare, dar doamna patroana mi-a replicat ca nu are cum.

Nu e prima data cand fac rezervari telefonice, mai ales la moteluri/pensiuni din orasele mici asa functioneaza, din pacate.

Nu mi s-a mai intamplat niciodata asa ceva.

Nu am nevoie de nici un sprijin pentru nimic. Am scris acest review tocmai pentru ca altii aflati in situatia mea sa fie atenti si sa nu se trezeasca fara cazare, noaptea, intr-un oras aproape necunoscut.

[05.09.13 15:46:41]

@CarmenCat: Prin „sprijinire” ne referim la publicarea acestor semnale de alarmă ca articole distincte.

Dorința noastră, de acum încolo, este ca aceste semnalări să fie mutate ca ecouri la articole deja publicate; aici este însă un caz mai particular - anume, încă NU există articole despre această pensiune, și nici nu prea sperăm să mai se scrie vreunul, în viitorul apropiat.

Așadar, admitem, ca excepție, publicarea textului de mai sus ca articol de sine stătător, dar fără notele acordate (conform cutumei).

[06.09.13 18:51:16]

- CarmenCat