ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.09.2013
ÎNSCRIS: 28.07.11
JUL-2012

Un altfel de litoral

Buna ziua tuturor membrilor AFA si nu numai... M-am hotarat sa scriu un review despre concediul petrecut acum un an in Spania, un concediu pe care l-am primit cadou... din partea mamei.

Asadar am beneficiat de un concediu foarte relaxant si odihnitor in cadrul hotelului Solvasa Mazagon de 4 stele, un hotel aflat nu foarte aproape de plaja dar accesul la ea este destul de facil, acesta facandu-se prin doua cai de acces:

1- pe langa hotel de-alungul soselei o cobarare in panta dar nu foarte abrupta care ajungea dupa cateva zeci de metri pe un ponton de lemn langa plaja.

2- la iesirea din parcarea hotelului o serie de trepte (multicele) dar care coborau la fel direct la baza plajei.

Dupa ce ajungeai la plaja aveai o singura problema: alegerea locului unde sa lenevesti la soare si sa te bucuri de toata splendoarea plajei.

Cazarea s-a facut imediat dupa ce ne-am prezentat la receptia hotelului unde am primit cardul de acces in camera si brosurica cu indicatiile hotelului.

Camera sau mai bine zis camerele erau foarte curate si ingrijite, mobilierul foarte nou, aer conditionat, televizor LCD, frigider, o masa de servit, o alta masuta mai mica etc.

Prima camera avea in dotare si o canapea extensibila (pe care noi nu am folosit-o decat pe post de cuier) si cea de doua camera era dotata cu 2 paturi unite la mijloc.

Baie era la fel de curata si ingrijita ca si restul camerei si parea totul foarte nou.

Piscina hotelului era foarte mare cu 2 cai de acces dinspre hotel, piscina pentru copii, sezlonguri si umbrele gratuite dar cu rezervare in prealabil... metoda cu prosopul...

Mancarea la acest hotel a fost pe tote gusturile familiei mele, mai ales al meu deoarece la fiecare pranz sau cina aveau un nou fel de peste, gatit in fel si chip dar cu un gust desavarsit de fiecare data. La masa de pranz in ziua cazarii am avut prima noastra surpriza la acest hotel deoarece la ei (banuiesc ca e valabil peste tot in Spania) conceptul AI nu include si bauturile alcoolice sau racoritoare exceptand micul dejun. Astfel un suc costa 3 euro, o bere 5 euro si apa plata sticla de 1.5l costa 3 euro.

Trecand peste acest incovenient am fost foarte bucurosi ca am putut vedea si noi un altfel de turism facut de o tara cu pretentii si am revenit cu bateriile incarcate si relaxati.

Daca am uitat ceva sa mentionez va stau la dispozitie cu toate detaliile care va intereseaza.

P. S

Vreau sa precizez ca sejurul a fost achizionat de la o agentie de turism din SPANIA nu de la noi din tara.

Trimis de ionnebunu in 03.09.13 20:01:54
Validat / Publicat: 03.09.13 21:12:26
  • A fost prima sa vizită/vacanță în SPANIA

VIZUALIZĂRI: 1784 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ionnebunu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 distanta de la apa pana la locul de campare...

[03.09.13 21:08:05]

ionnebunuAUTOR REVIEW
[05.09.13 12:37:15]

@webmaster: da este foarte ok asezarea... multumesc frumos

ionnebunu