ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.09.2013
ÎNSCRIS: 11.08.12
AUG-2013

Mult mai bine decat ne asteptam...

Am stat la Hotel Corsa in luna august 2013, pentru 5 nopti, si am fost chiar multumiti.

Gradina si terasa din fata aratau foarte bine, erau ingrijite in fiecare zi. Au si parcare contra cost pe care nu am folosit-o, alegand sa lasam masina pe o straduta din apropiere. Nu am avut nicio problema. Mangalia nu este o statiune cu “risc”. Aveau si plaja privata cu umbrelute si sezlonguri rezervate pentru clientii hotelului. Erau cotra-cost: 10 ron/sezlong/zi. De la receptie ni s-a spus ca daca mergem devreme la plaja gasim sezlonguri libere, iar daca vrem sa coboram mai tarziu, putem sa le rezervam de la receptie cu o seara inainte, achitand tariful mentionat.

Noi am avut o camera dubla cu vedere la mare, deci si cu balcon. (Camerele cu vedere in spate nu au balcon.)

Camera a fost mai mult decat spatioasa, la fel si baia si balconul. Am gasit totul curat, inclusiv prosoapele si lenjeria (asta apropos de experientele altor turisti). Mobilierul era modern, nu invechit, si incapator. In baie aveam cadita de dus cu 2 perdele de dus care erau curate, fara mucegai asa cum am citit prin review-uri anterioare. Super ok. In camera era gresie, nu mocheta, si parea recent zugravita. Si in baie totul parea recent achizitionat si montat (gresie/faianta, corpuri/baterii sanitare). In balcon aveam o masuta cu 2 scaune si se vedea ca erau noi. Aveam si 2 bare pentru a ne usca una-alta.

Deci nimic de reprosat la capitolul conditii de cazare. Poate un minus pentru TV-ul mic si demodat. Camerista trecea zilnic, prosoapele nu ni le-a schimbat pentru ca nu le-am lasat pe jos in baie asa cum scria pe un pliant sa procedam in cazul in care doream altele curate. Nu a fost necesar.

Micul dejun a fost standard pentru un hotel de 3 stele, cu mezeluri, branza, cascaval, rosii, castraveti, omleta/oua ochiuri, cremwursti/carnaciori, iaurt, unt, gem, suc de fructe, felii de portocala, ceai, lapte, cafea. Aici problema era cu ora la care coboram la masa. Daca era 7:30, ora de la care se incepea servirea, gaseam de toate, nu era coada, aveam loc la masa afara pe micuta terasa. Daca era 8, trebuia sa asteptam sa se refaca stocurile, nici masa nu gaseam cu usurinta pentru ca nu au foarte multe, ceea ce nu mi se pare ok tinand cont de numarul destul de mare de camere. Iar in perioada cazarii noastre, hotelul era ocupat in proportie de 90 %.

Am mancat o data si la terasa lor, dar nu am fost impresionati de mancare. Totusi, e placut sa stai cu o bautura in fata, la umbra, in intimitatea oferita de verdeata din gradina.

Un aspect neplacut este cel referitor la diferenta dintre suma de plata pe care o vezi cand faci rezervarea (noi am facut prin booking.com) si cea reala. De exemplu, in cazul nostru, pe site ne aparea ca avem de plata 1445 ron, insa in ziua sosirii ne-a fost eliberata chitanta pentru suma de 1522.6 ce ne fusese deja retrasa din cont si asta deoarece, de fapt, plata se face la valoarea in euro trecuta pe voucher (331) la un curs afisat la receptia hotelului si care era de 4.6 ron/euro (in conditiile in care cursul BNR era de 4.46). Pe voucher scria: “Veţi plăti hotelului în moneda locală. Suma indicată (în RON) este orientativă şi se bazează pe cursul de schimb valutar din momentul rezervării. ” Problema e ca acest curs de schimb nu este cel BNR, ci al hotelului…

Insa, per ansamblu, noi ne-am simtit bine si daca vom avea ocazia, vom reveni.

In alta ordine de idei, in ceea ce priveste masa de pranz, am fost si la mult-laudatul “Bistro Marinas” si am fost crunt dezamagiti de mancare, dar mai ales de servire. Am dat peste o acritura de ospatarita si nici ceilalti nu pareau mai manierati. Iar preturile destul de mari. In schimb am mancat bine si la preturi rezonabile la Café del Mar, aflat peste drum de Hotel President. Si nimic nu se compara cu deserturile de la Peach Pit aflat pe strada principala din Mangalia.

Trimis de Corina03 in 01.09.13 12:46:30
Validat / Publicat: 01.09.13 16:36:41
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MANGALIA.

VIZUALIZĂRI: 2161 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Corina03); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 26.00 EUR pe cameră

• Alte impresii din această RUBRICĂCorsa Hotel: