ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.09.2013
ÎNSCRIS: 31.07.11
AUG-2013
2 AD. + 2 COPII -- v: 8 si 6 ani

Toate bune

Am petrecut si noi un sejur de o saptamana la Hotelul Dobrotitsa. Am ales locatia dupa parerile citite pe aici, si nu ne-a parut rau. In scurt toate bune.

Mai pe larg, ajungand acolo intr-o zi de august, pe la ora 14, am avut surpriza sa asteptam, deoarece mai erau vreo trei familii in fata noastra la cazare. Relativ repede cam in 30 minute ne-au cazat. (fara bacsis!!!). Bratara verde cu inscris Dobrotitsa *** (am intrebat cu surprindere cum trei stele??? , mi s-a spus cu zambet hotelul este de trei stele.) Cazarea in corpul A camera 202 cu norocul si placerea de a vedea pool barul si in zare marea. (Aici as mentiona ca vederea la mare le aveau camerele doar din corpul A, etaj 2 si 3, corpul B avand camere cu vedere doar spre parculetul cu locul de joaca pt. copii. Asa ca partea de corp A nu ni s-a parut un lucru negativ (cum s-a specificat intr-un review). Corpul A era ocupat de rusi, de bulgari, de francezi si de romani, nu am simtit vreo diferentiere.

Camera a fost curata, baia la fel, dotata cu necesarele baii (mini sapun, mini dus gel, hartie, 4 prosoape curate, albe). Cei doi copii au incaput pe patul de o persoana, iar noi in cel matrimonial, asa ca si noptile le-am petrecut bine. La cazare ni s-a specificat: intrarea este cu mancare snack, iar in ultima zi la iesire avem posibilitatea de a manca si la pranz. Am inteles, deci nu ne plangem, ca doar de la snack bar s-a mancat dupa cazare, nu si de pranz.

Dupa cazare noi, adultii vroiam la mare, dar copiii (o fiica de 8 si un fiu de 6 ani) au navalit la piscina Paradisul Copiilor (denumire data de fiica noastra). Deja am renuntat la ideea, ca vom intra in apa marii, cand spre norocul nostru la ora 18 s-au inchis piscinele, se curatau etc, asa ca in sfarsit puteam sa vedem si marea;). Din acest punct de vedere noua ni s-a parut un lucru de genu’: „de n-ar fi, nu ne-ar lipsi” piscina din dotarea hotelului, deoarece in fiecare zi ne luptam (mai ales cu fata) cand mergem la mare, cand la piscina.

Dar toate bune, cum am mai mentionat.

Plaja frumoasa lata, curata, amenajata cu sezlonguri si umbrele. Primele trei randuri erau ocupate, exista un afis, sa nu se ocupe locurile cu prosoape, asa ca unele familii si-au sacrificat barbatii , mai ales tatici, dar si bunici la ore de dimineata (ex. ora 7) pur si simplu stateau cu ochi somnorosi pe primele locuri, ocupandu-le. Acest lucru fiind asigurarea sigura a locului, deoarece barbatul de la plaja, aduna lucrurile lasate acolo, si inchidea umbrelele, daca nu se afla nimeni in jur. Dupa ora 10 nu mai aveai loc doar din al patrulea rand. Noua ne placea si mai in spate, copii se jucau linistiti in nisip, nu deranjau vecinii, si nu sufla nici vantul asa de tare, ca in primele randuri mai aproape de malul marii.

Intrarea in apa n-as numi-o prea lina, deoarece, spre surpriza mea, cand intri in apa dupa zece pasi nimeresti intr-o zona unde adancimea apei urca de la nivelul gleznei drept pana la brau, dar dupa aceea toata zona e comfortabila. Zona cu apa pina la brau treptat ajunge la comfortul de a innota. Apa marii buna, calduta, in primele zile valuri frumoase, mie mi se pareau cam mari, din cand in cand ma surprindeau, si degeaba saream, treceau peste marimea mea de 1,65 m, dar baiatul le numea extra valuri, si ba intr-o barcuta gonflabila, ba cu colac se simtea in largul sau. Am avut parte si de o zi innorata, cu valuri extra-extra mari, si steagul rosu arborat. O zi perfecta pentru o plimbare in statiunea Albena, si pentru a mai cheltui ceva leva ba pe biciclete, ba pe alte prostioare pentru copii. Statiunea e frumoasa, curata, plina de flori, amenajata cu multe locuri de joaca pentru copii. Mi s-a parut un loc feeric zona rezervatiei Baltata, in care un parau intra lin in mare, si se intalnea padurea cu copaci cu nisipul si scoicile. Ceva nemaipomenit, neaglomerat, frumos si linistit. Zona de relaxare sigura mai ales fara copii 

Iar in partea spre Balchik a statiunii am gasit plaja neamenajata (free zone) unde intrarea in apa era cea visata de mine, lina, lina... unde si sub atentionarea steagului rosu din zona de plaja amenajata, puteai intra fara probleme, deci acolo ne-am scaldat un pic, cand pe partea amanajata de plaja valurile mari si steagul rosu nu ne lasau.

La mancare si servire nu avem ce reprosa. Drept ca noi nu prea cautam nod in papura, deoarece stim, ca papura are nod . In fiecare zi era ceva noutate, ba puteai manca carne de iepure, ba de miel, si langa acestea carne de porc si pui cat vrei. Noua si mancarurile cu sosurile lor specifice ne placeau, am consumat din toate fara a avea probleme digestive.

Dulciurile mi s-au parut prea dulci, dar copii si-au creat o preferinta (dependenta as numi-o eu ) pentru o prajitura tip cosulet, si dupa mancarea gatita le cautau, le consumau.

Fructele intotdeauna la dispozitie, dimineata, la pranz sau seara era plin de struguri, pepene, pere, mere, piersici, nectarine. Intre mese in timpul snackului aveau intotdeauna piersici intr-un bol. La snack se minca pizza, ceva carne grill gen mititei, cartofi prajiti, spaghete. Dimineata se faceau clatite. Se statea la rand, dar nu ni s-a parut un lucru groaznic. Cand comanzi a la carte tot ai de asteptat, cam atata stateai la rand daca vroiai clatite, sau alte lucruri de la grill. Inghetata un deliciu pentru toti, noi ne-am axat pe cea de ciocolata, si mancam si cate trei pe zi 

In seara cu specific pescaresc a fost amenajat frumos restaurantul, pe o masa cu nisip si scoici, un vapor, iar ospatarii imbracati in marinari. De mancare creveti, scoici si alte bunatati pescaresti... pe langa mancarurile gatite de obicei.

Animatia in limba bulgara si engleza, copiii nostri necunoscand limbile acestea tot s-au descurcat de minune. Fata participea in fiecare seara la mini-disco. Au organizat joc bingo puteai castiga o sampanie, ne-am amuzat, n-am castigat doar experienta . In alta seara organizau alte jocuri, la care am participat si noi adultii, si ne-am amuzat. In consecinta toate bune la Dobrotitsa.

Am mai fost si prin alte tari de multe ori (Ungaria, Austria, Franta) si intotdeauna ne-am simtit bine oriunde am fi fost, ca si acum, prima oara in Bulgaria. Poate acest lucru tine si de felul omului, de a privi lucrurile cu optimism, stiind ca papura fara nod nu prea exista , asa ca de ce sa ne miram de „noduri”, cand stim cum e papura.

Noi am rezervat prin booking, si singurul impediment negativ a fost ca la hotel s-a calculat un curs euro leva specific folosit de hotel, asa ca ieseam in avantaj daca plateam in leva, nu in euro. Acest lucru e bine de stiut pentru viitor.

Recomandam cu caldura aceasta locatie familiilor cu copii si nu numai.

Trimis de erikatimea in 01.09.13 10:36:01
Validat / Publicat: 01.09.13 15:46:32
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 1671 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (erikatimea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[01.09.13 15:46:46]

@erikatimea: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

rimaru
    [01.09.13 19:56:55]

buna seara, am si eu cateva intrebari:

-stii cumva daca la restaurant exista cuptor cu microunde si prajitor de paine?

-parcarea era aglomerata?

Multumesc.

erikatimeaAUTOR REVIEW
    [01.09.13 22:27:37]

@rimaru: Parcarea este aglomerata, dar cu bunavointa celor care pleaca, se gaseste loc.

La restaurant exista un cuptor de microunde, prajitor de paine nu. Dar se face un fel de paine prajita la tava, ca si un sandvis cald. Mie mi s-a parut bun la gust. E cu smantana si cas razuit pe ea, si pus la tava in cuptor.

Sa aveti leva cumparat, cursul la hotel este foarte mic, neavantajos.

rimaru
    [02.09.13 05:39:33]

@erikatimea: iti multumesc pentru raspunsul promt.

De bani stiam de anii trecuti.

erikatimea, rimaru
    Alte impresii din această RUBRICĂKaliakra Mare (ex Dobrotitsa) Hotel: