ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.09.2009
ÎNSCRIS: 07.07.09
SEP-2009
[?] AD. + 1 COPII

Concediu de vis

In perioada 03-10 septembrie am poposit si noi la Delphin dupa luni de asteptari.

Nu are sens sa va spun agentia prin care am plecat dar nu va recomand sa plecati de pe Baneasa. Era o mare de oameni care se ingramadeau in fata la ghisee pentru check-in de parca se dadea ceva pe gratis - in intervalul de o ora jumatate erau cel putin cinci curse. Cumplit!!! Daca lesinai erai luat cu valul si nu cred ca isi dadea cineva seama. La plecare din Antalya la aeroport sotul si copilul nu erau trecuti pe lista. Asa ca chiar daca am ajuns primii a trebuit sa asteptam toata coada pentru a putea primi si noi biletele de avion - ne-am consolat cu alta familie care s-a aflat in aceeasi situatie. Rusine agentiei din Romania, dar agentia partenera din Turcia, Peninsula Tour a stat cu noi pana s-a rezolvat problema, au sunat in tara, au vorbit cu functionara de la aeroport, intr-un cuvant am fost multumiti de ei. Partea buna cu Baneasa a fost ca am putut sa ne lasam masina in parcarea aeroportului, noi fiind din provincie, pretul find de 150 ron pentru 8 zile.

Transferul de la aeroport la hotel s-a facut rapid – cca 20 min, check-in la hotel la fel. Am dat pasapoartele cu o mica atentie de 20 EUR si ne-am manifestat dorinta de a primi o camera mai linisttita, cu baldachin si patut pentru copil. Am primit patutul, camera a fost sea view, cum era trecut si pe voucher, baldachin nu era la acest tip de camere. Era o persoana la receptie care vorbea romaneste. In rest camera mare, curatenie zilnic, cu o mica atentie la camerista am rezolvat intervalul in care sa faca curatenie si sa refill-ul pt minibar (in mod normal acesta se facea la ora doua). Baia din punctul nostru de vedere putea sa fie mai mare, de 5 stele.

Mancarea ok, am fost si la restaurantele a la carte (mai putin cel otoman si frantuzesc) unde a fost parca mai bine decat daca ai fi mancat la restaurantul mare. Era o zona speciala cu mancare pentru copii, dar nu foarte diversificata. Oricum copilul nostru in varsta de doi ani a mancat ce am mancat si noi si nu au fost probleme. Ce m-a deranjat pe mine a fost ca nu era o toaleta in zona restaurantelor si trebuia sa merg pana la receptie cu asta mica sa o rezolv – si uneori faceam drumul si de trei ori/masa.

M-au socat pisicutele care erau de ale casei, copii erau incantati de ele dar nu ma asteptam sa faca parte din peisaj.

Pentru copii multe locuri de joaca, jucarii pe plaja, jucarii la mini clubul copiilor. Apa din piscine copiilor mai rece decat la celelalte piscine.

Ca o concluzie, super ok. La anul vom incerca in Kemer un hotel. Daca aveti sugestii le astept.

Trimis de Mayamardari in 23.09.09 12:15:59
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 3869 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Mayamardari); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

vi_chy*
    [23.09.09 16:28:34]

Nu ati avut nici un fel de problema cu parcarea? In sensul ca nu v-a umblat nimeni la masina? Totusi in 8 zile se putea intampla orice. Pun intrebarea deoarece si eu am vrut sa plec pe perioada de wek si sa las masina in parcare, dar sincer mi-a fost frica.

MayamardariAUTOR REVIEW
    [23.09.09 16:39:18]

Masina am gasit-o intacta, parcarea era plina. Am sunat inainte la aeroport si ne-au asigurat ca de disparut nu dispare dar nu garanteaza pt zgarieturi, dar daca o punem mai pe langa gard ar fi ok.

vi_chy*
    [23.09.09 16:47:42]

Inseamna ca ati avut noroc. Am fost sa iau pe cineva de pe Baneasa si era o familie care astepta politia pe motiv ca cineva le umblase la masina. Era mare agitatie. Si culmea era parcata chiar in gard. Si de acolo am inteles ca te cam risti daca lasi masina in parcare chiar si pentru cateva zile. Bine, acu daca ar fi sa se intample ceva se poate intampla indiferent de e una sau mai multe zile.

Mersi de raspuns

marcy74
    [23.09.09 20:58:17]

puteti incerca pt. anul viitor AMARA DOLCE VITA-Tekirova, f. aproape de kemer. Nu am ajuns inca la Amara, dar il studiez de '1 luna si am inteles ca merita toti banii! Vacante placute si sa auzim numai de bine!

chrismo
    [24.09.09 22:22:57]

Intr-adevar, Amara Dolce Vita merita toti banutii. Am fost in 2007 si e super.

Am fost si la Delphin, dar parca mai mult mi-a placut Amara (cu un 5% datorita peisajului). Peisaj muuuuult mai frumos in Kemer, suprafata hotelului mai mare, verdeata mai multa. Servicii absolut asemanatoare la cele 2 hoteluri (adica f.bune).

Minusul la Amara il constituie (daca ii lasi sa te deranjeze-luatul inainte la micile cozi de dimineata de la omleta sau intrat in fata la unul dintre produse, luat mancare in farfurie dupa care razgindit, luat alta bucata si alte asemenea) proportia de 99,(9)% rusi sau alte neamuri asemanatoare, desi cu timpul te obisnuiesti cu astfel de manifestari si nu le mai dai importanta. Un alt minus-pietris cam mare la intrarea in apa-atentie la copil, cred ca ii trebuie papuci speciali. Nu zic ca si oamenilor maturi nu le trebuie, dar mai ales copiilor, ar fi de recomandat.

Delphin-ul e cu un an mai vechi decat Amara, iar eu am fost la Amara chiar la un an dupa ce a fost dat in folosinta si oricum renovasera. Asa ca mi s-a parut mai proaspat.

Ah, dar nimeni la receptie Amarei nu stia romaneste. Unii dintre ei chiar cu greu vb engleza, in schimb toti o rupeau ruseste (poate intre timp s-o mai fi schimbat ceva in sensul asta, iti pot confirma probabil cei care au fost mai de curand).

mm
    [05.02.10 12:04:01]

astept propuneri de hotel pentru Lara

multumesc

chrismo, marcy74, Mayamardari, mm, vi_chy*