ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.08.2013
ÎNSCRIS: 24.08.13
AUG-2013

Către satisfăcător

Nu merita banii

Am hotarat sa petrecem cateva zile la Poiana Brasov stiind-o ca statiune cu renume bun. Am ales hotelul Alpin, ne doream ca pe langa alte facilitati sa avem si piscina, iar acest hotel avea printre cele mai ok preturi la cazare pentru ce consideram noi a fi, la prima vedere, un hotel de 4 stele in Romania.

Initial am primit o camera la etajul sapte, cu vedere directa spre partia Bradul si ce parea a fi ok ca si conditii (mare, mobilier modern, etc), dar fara balcon. La cerere, am primit o camera cu balcon la etajul sase. Privelistea era deosebita, cu vedere laterala catre statiune, cam printre brazi, dar am fost dezamagiti de mobilierul invechit. De exemplu la baie aveam robinet ruginit, masca de la incalzire era foarte murdara si deformata (din imitatie de ratan), dulapul vai de el, seiful blocat si nefunctional. In general, mobila era cam de acum trei decenii, probabil candva culoarea lemn natur, acum revopsita destul de grosolan in negru. Camera parea sa fi avut parte de ceva renovari cu 15-20 de ani in urma, cand se purta tavanul fals din rigips, cu spoturi. Nu ne-am batut capul sa cerem alta camera deoarece la o scurta inspectie a hotelului am observat ca aveam una din camerele cu cea mai ok priveliste iar camere renovate erau doar cateva (la etajele 7,8 si 9 - judecand dupa usile noi si comparand cu ce ne-au oferit initial) si fara balcon (nu pot renunta sa stau seara la aer curat tolanita pe sezlong). Semnal internet Wi-Fi destul de prost in camere si foarte greu de prins acces internet chiar daca aveai acces la retea (deci supraaglomerat).

Lenjeria si prosoapele se schimbau la doua zile, dar am avut surpriza sa ni se puna si un prosop uzat si gaurit. Curatenia in camera lasa de dorit, in perioada in care am stat acolo praful nu a fost sters bine si peste tot macar o data, mocheta nu parea sa fi fost aspirata.

Un punct cu minus dau hotelului si pentru parcare, aceasta este foarte mica si la care se adauga nesimtirea tipic romaneasca de a nu respecta marcajul, asa ca se poate parca doar cam pe 75% din locuri. Se ofera insa serviciu de valet parking. Masinile sunt parcate de catre personalul hotelului pe marginea strazii sau intr-o parcare fara paza la vreo 400 de metrii distanta, in caz ca aveti nevoie de ceva din ea...

Un singur plus as da hotelului: pentru amabilitatea personalului. Nu ne-a dezamagit nici un angajat cu care am intrat in contact direct. Mereu amabili si cu zambetul pe buze.

Despre mancarea de la micul dejun: este ok ca varietate (6 tipuri de branzeturi, oua in toate formele, prajelile si mezelurile nelipsite, dulceturi, cateva forme de cereale, apa plata, sucuri, de tip vrac, cafea doar filtru si FOARTE slaba, etc) dar fara niciun minim efort pentru gust sau prezentare mai atragatoare. In rest mancare "traditionala" la restaurantul Forest sau la gradina si ceva mai bine ca gust, varietate si prezentare la restaurantele principale din lobby. Ca si pret, peste media din Romania (min 30-80 RON portia de "ceva" si 15-25RON bere/pahar vin).

Despre SPA si etc:

- piscina aproape semiolimpica (cam 20m cu 15m si adancime de la 1,5m pana la 2,2m), o singura sauna (uscata) de 8 locuri cu temperatura ok (65-80grade) dar fara picurator si cu nelipsita aroma de eucalipt (cea mai ieftina posibil), jacuzzi intr-un colt cam cu 4 locuri dar tinuta la 35 de grade maxim si cu orar de functionare si cam 20 sezlonguri. Mai sunt 10 sezlonguri in gradina (fara macar un dus, aflate printre mesele terasei si cu iesire cam complicata de la piscina: iti iei dupa tine cartela de acces la piscina, treci printre cei care stau la o gustare la mesele gradinii, in total cam 50 de metrii de scari)

- sala de fitness: doua benzi, patru biciclete, un spalier si un aparat multifunctional, nu toate complet functionale si in niciun caz modele noi, toate usor inghesuite intr-o camera de cam 10 pe 4 metrii si fara aerisire exterioara directa.

- tratamente si etc: 20EUR/masaj de zece minute, cea mai ieftina procedura. Preturile se pot vedea pe site-ul lor.

Ca impresie generala: hotelul are pretentii de patru stele complete dar are cel mult facilitatile unui hotel de patru stele, camerele sunt 80% nerenovate si la standard de doua stele superior cu indulgenta. Ar fi bine daca ar preciza de la inceput: avem 10 camere de patru stele dar fara balcon si restul vai de ele dar la acelasi pret. Stabilimentul mai are si un aparthotel (apartamente in regim de inchiriere) care este o aripa separata de hotelul propriuzis.

Statiunea Poiana Brasov este una tipic romaneasca la munte in sezonul estival: mizerie, balarii, caini si strazi pustii dupa ora 21. Nu merita preturile cerute pentru ceea ce ofera. Nu mai vorbim de facilitatile inexistente pentru plimbari usoare prin padure, pe munte, etc.

Trimis de Adinap in 25.08.13 00:29:54
Validat / Publicat: 25.08.13 07:19:21
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în POIANA BRAŞOV. A mai fost în/la: Hotel New Montana, Sinaia Hotel Perla, 1 Mai, Baile Felix Hotel Afrodita, Baile Herculane Hotel Cheia, Cheile Gradistei, Moeciu Pensiunea Noel, Olanesti Pensiunea Aprilie, Eselnita, Orsova Pensiunea Caprioara, Firiza, Baia Mare Chesa Montana, Ranca Hotel Best Western Balvanyos etc.

VIZUALIZĂRI: 6152 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Adinap); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Robinetul este ruginit
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 54.00 EUR pe cameră

[25.08.13 00:42:27]

@Adinap: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

• Alte impresii din această RUBRICĂAlpin Hotel & Aparthotel: