ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.08.2013
ÎNSCRIS: 22.08.13
AUG-2013
2 ad AD. + 2 twins COPII -- v: 3 ani

Sejur superb @ Savoy

Am fost la Savoy in perioada 05.08-12.08.13 si am fost mai mult decat multumita de serviciile oferite de acest hotel.

Am avut un apartament junior la et. 4 cu vedere frontala la piscina si vedere laterala la mare. Recomand acest tip de apartament, e f. util pt. familii cu 2 copii, e foarte frumos si este mai spatios, comparativ cu apartamentele de la Golden Tulip unde ne-am petrecut sejurul in 2011 si 2012. Ca si pozitionare aceste apartamente iti ofera garantia unei nopti linistite, ferindu-te de basii oferiti gratuit pe timp de noapte in week-end de clubul Kudos, asta in cazul in care vrei sa te odihnesti noaptea.

AI - a fost la superlativ, mancare buna, foarte diversificata, proaspata si nu am avut retineri in a le servi copiilor nimic din ce era acolo. La toate mesele zilei am gasit cateva feluri de mancare ce erau pe gustul meu.

Piscina - nu ma pot pronunta pt. ca sunt genul care nu duc copiii la piscina si nu merg pana la mare 700 km ca sa stau la piscina ci ca sa facem aerosoli

Plaja - frumoasa, curata, f bine organizati cei de la hotel

Locurile de joaca - copiilor le-a placut mult aici si daca ei au fost fericiti si multumiti asta e cel mai important pt. mine

Trupa Sufletel si Dl. Girafa - extraordinari, a fost prima vacanta in care copiii mei nu s-au plictisit, iar noi adultii am putut servi masa in liniste fara sa fim nevoiti sa plecam si sa lasam mancarea neconsumata in farfurie cum se intampla anii trecuti; abia asteptau sa vina seara sa mearga la ”spectacol”

Curatenia - prosoape schimbate zilnic, asternuturi schimbate la 2 zile

Un aspect negativ - cred ca singurul din punctul meu de vedere - cuiburile de randunici de pe balcon. Am avut si o experienta neplacuta cu un pui de randunica care nu stia sa zboare si a fost abandonat si s-a chinuit o zi intreaga pe balcon pana a murit la cat de cald era

Ca si concluzie generala - la anul o sa alegem tot Savoy, lucru pe care nici eu nu l-as fi crezut inainte de concediu, pt. ca eu eram mare fan Golden Tulip, am fost mai multi ani acolo, dar anul acesta ne-am decis tarziu si nu am mai prins locuri, asa ca am ales Savoy pt. prima data, dar acum nu regret.

Si DA, o sa aleg tot litoralul romanesc, nu pt. ca nu imi permit sa merg la ”altii” ci pt. ca am prea multe cunostinte care au mers cu copiii si au avut ghinionul ca acestia sa se imbolnaveasca si vai de capul lor ce au patimit cand s-au lovit de un alt sistem de servicii medicale cu o asigurare fara nici o valoare incheiata aici de ochii lumii.

Asa ca Savoy este o optiune foarte buna pt. familii cu copii care doresc litoral romanesc si AI.

FELICITARI SAVOY!!!

Trimis de broxxaro in 22.08.13 23:37:55
Validat / Publicat: 23.08.13 00:38:41
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAMAIA. A mai fost în/la: Mamaia - Hotel Golden Tulip, Olimp - Hotel Cocor

VIZUALIZĂRI: 1637 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (broxxaro); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[22.08.13 23:46:49]

@broxxaro: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

rentea
[23.08.13 09:02:41]

Referitor la asigurarile medicale, subscriu celor scrise de tine. cunosc multiple cazuri ale unor turisti cu probleme medicale in vacanta si care, desi aveau asigurare medicala, au trebuit sa plateasca din buzunar toate cheltuielile. ajunsi in tara, li se invoca numeroase motive pentru care sa nu li se deconteze serviciile de la firma de asigurari (inclusiv lipsa unor stampile pe facturi), deci... chiar as fi curios daca este cineva care a avut vreo problema medicala si firma de asigurari s-a ocupat de acest aspect in tara unde turistul isi facea vacanta.

in alta ordine de idei, ma bucur ca acest hotel este unul serios. E bine sa le cunoastem pentru a evita celelalte mizerii de unitati hoteliere si sa ne axam pe ce e de calitate.

broxxaroAUTOR REVIEW
[23.08.13 09:35:25]

@rentea:

Prietenii nostri au fost in Bulgaria acum 3 sapt. si copilul lor a facut enterocolita, au mers la urgente si au platit 150 de euro pt. o perfuzie, s-au enervat si au venit in tara dupa doar 2 zile de sejur (pe care au dat 700 euro). Aici in tara li s-a spus ca nu le poate deconta pt. ca trebuia sa sune la firma de asigurari si sa mearga doar la o anumita unitate medicala pe care o recomandau ei si cu care aveau contract si pana la care aveau de mers 100 km. Carui parinte ii arde sa umble pe drumuri cu copil care are febra 40, varsaturi in jet, diaree si e deshidratat?

Deci partea cu asigurarile medicale pe mine ma tine departe de sejur in strainatate datorita copiilor pe care nu ii simt in siguranta decat in tara.

amarili
[23.08.13 10:05:40]

@rentea: Conditiile de asigurare difera f. mult de la firma la firma; noi avem 2 firme preferate (nu stiu daca pot sa le nominalizez) si pt o prima de 20-30 de lei poti fi scutit de multe batai de cap. Ai un nr de telefon unde primesti asistenta 24/24 ore, in lb romana; noi am apelat o data si in max 1 ora doctorul era in hotel - asta pt ca eram la ceva distanta de Varna, cel mai apropiat oras.

Dar cred ca sunt off-topic, asa ca: ma bucur sa vad ca sunt si pe litoralul nostru servicii bune si turisti multumiti; despre acest hotel am auzit de bine si-l pastrez pe lista mea pentru o iesire ,,neprevazuta" la mare

padureanu
[23.08.13 10:32:24]

@amarili: legat de asigurarile de calatorie va sfatuiesc sa alegeti cu mare grija asiguratorul si apoi varianta de asigurare.

nu in ultimul rand solicitati informatii detaliate despre procedurile in caz de dauna si cine este societatea de asistenta corepondenta in strainatate.

diferentele de pret nu sunt deloc mari intre variantele de baza si variantele top ale politelor de asigurare.

atentie la ceea ce ofera cardul de sanatate european! sunt servicii care nu sunt acoperite prin acest card.

pe asigurarile de calatorie nu sunt de obicei acoperite afectiunile preexistente pe care le cunosteti.

lucrez in domeniu de peste 15 ani si cred ca pot emite o parere calificata.

amarili
[23.08.13 11:00:15]

@ardeleanu: nu stiu de ce mi-ai raspuns mie, dar nu ma supar

Cred ca subiectul cu asigurarile e important si ar merita o rubrica separata, sau poate are deja

rentea
[23.08.13 11:22:03]

@broxxaro: perfect de acord cu tine. tocmai ideea unei astfel de asigurari este sa fie utila acolo, la hotel, sau la o unitate foarte apropiata... plus ca, desi poti cere evident explicatii de la agentia respectiva in tara, nu ai absolut nicio garantie ca tot ceea ce ti-au spus nu au fost niste minciuni. Stiu oameni care au facut astfel de asigurari la firme mari, cunoscute, si au avut probleme... (adica au facut-o degeaba, nu li s-a platit nimic...eu zic ca o agentie normala se ocupa de tot, nu trebuie sa platesc eu inainte, ci se deconteaza direct cu firma medicala). Probabil ca exista si vreuna, doua societati care sunt ok. Si poate ca ar fi bine ca lumea sa le stie.

padureanu
[23.08.13 15:20:13]

@rentea: da, exista si altfel de societati, lucrez la una dintre ele .

cred ca un mic articol pe acesta tema ar fi foarte util!

merci.

amarili, broxxaro, padureanu, rentea