ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.08.2013
DIN: Constanţa
ÎNSCRIS: 31.08.12
AUG-2011

Către satisfăcător

O locaţie care trebuie evitată

- Scriu cu întârziere de doi ani acest review (dar mai bine mai târziu decât niciodată) în speranţa că voi reuşi totuşi să reduc din numărul celor care ar putea trăi aceleaşi momente de surpriză neplăcută în momentul în care vor ajunge să se cazeze la pensiunea „Foişor” din Herculane.

- Poate nu scriam nici anul acesta despre experienţa noastră la această pensiune, dar trecând acum 2 săptămâni din nou prin Herculane am constatat că numărul de turişti este la fel de mare şi ca urmare şansa de a alege pentru cazare această pensiune este semnificativă.

- In ultimii 4 ani când a fost vorba de concediile din România, principala mea sursă de informare privind pensiunile din ţară a fost [site turistic, editat] şi în majoritatea covârşitoare a cazurilor informaţuia găsită acolo a fost utilă ţi corectă.

- Ce face tot omul atunci când caută o cazare într-un loc pe care nu-l cunoaşte în amănunt? Evident se ută în primul rând la poze şi apoi la părerile celor care au mai trecut pe acolo.

- Asta am făcut şi eu în august 2011 când a trebuit să aleg un popas pentru o noapte în Herculane. Am intrat pe [site turistic], m-am uitat la pozele diverselor pensiuni, am comparat preţurile şi am ales cu inima împăcată Pensiunea „Foişor”, care conform pozelor avea o şi terasă de lemn cu foişor semisuspendată deasupra Cernei.

- Sunt un tip meticulos şi care mă pricep la orientarea turistică, citit hărţi şi setat GPS-uri şi ca urmare reuşesc să găsesc (inclusiv cu ajutorul lui Google Earth) exact punctul în care se află o anumită clădire. De data asta nu am reuşit să identific pe imaginea din satelit clădirea pensiunii, dar având adresa exactă (Str. Trandafirilor, nr. 1B) m-am gândit că nu are cum să fie vreo problemă chiar dacă şi GPS-ul „nu ştia” exact unde este nr 1B pe strada respectivă.

- Ca să o iau pe scurtătură...

- O dată ajunşi în Herculane, am nimerit fără probleme strada Trandafirilor, pe care am parcurs-o dus-intors de vreo 2 ori fără să vedem unde este nr. 1B. Am şi întrebat vreo două vânzătoare de la magazinaşele întâlnite pe stradă unde este nr. 1B, dar nici ele nu aveau habar.

- Intr-un final am oprit un domn mai în vârstă, care avea alură de pensionar localnic, care ne-a îndrumat pe o alee îngustă, în spatele rândului de blocuri comuniste cu 4 etaje semiabandonate care mărgineau strada respectivă.

- Si astfel, spre stupoarea nostră, am ajuns să găsim pensiunea „Foişor”, bine camuflată în acea zonă sordidă, muncitorească, aruncată în mizerie şi uitare de criza economiei româneşti.

- Aleea care duce la clădirea pensiunii, amplasată într-adevăr d. p. v. geografic pe malul Cernei, are puţin peste lăţimea unei maşini. Pentru că nu-ţi vine (din motive de securitate) să-ţi laşi maşina parcată lângă tomberoanele imense care se află în capătul exterior al aleeii (adică în spatele blocurilor), toţi turiştii intră cu maşina pe mini-platforma betonată care constituie curtea şi în acelaşi timp parcarea pensiunii (vezi pozele). Chestia cu parcarea şi manevrarea maşinilor e ca pe bac. Dacă este cineva care a traversat vreodată Dunărea cu bacul la Brăila, Galaţi sau Călăraşi ştie la ce mă refer (cine a intrat primul pe bac iese ultimul). Atâta doar că în cazul nostru la pensiunea „Foişor” nu ai cum să întorci maşina (dacă ai intrat pe alee cu faţa, atunci obligat scoţi maşina cu spatele).

- Văzând pensiunea şi locul unde a fost construită m-am gândit cât de nesăbuit poţi să fi ca să-ţi investeşti proprii bani într-o astfel de locaţie. Construcţia în sine este OK, camerele acceptabile, terasa şi foişorul pe malul Cernei există şi sunt OK, vederea spre Domogled este de asemenea foarte OK, dar ce te faci cu şocul pe care îl are turistul atunci când dă cu ochii prima dată de pensiune.

- O să postez atât câteva din pozele „oficiale” ale pensiunii cât şi imaginile „cine-verite” pentru a compara unghiurile foto şi decupajele care partea neplăcută de adevăr.

CONCLUZIE: Ca să nu vă stricaţi buna dispoziţie a concediului la Herculane (ori cum alegând Herculane pentru un sejour veţi avea multe dezamăgiri), alegeţi o altă pensiune unde să staţi. Pentru cei care sunteţi doar în tranzit, sfatul meu este să încercaţi să înnoptaţi în altă parte decât în Herculane.

Trimis de ebirsan in 21.08.13 21:58:30
Validat / Publicat: 21.08.13 23:26:34
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în HERCULANE.

VIZUALIZĂRI: 1693 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ebirsan); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Pensiunea FOISOR - vecinătatea imedat înconjurătoare

[21.08.13 22:03:37]

. Informaţiile respective au fost editate.

Te rugăm ca în viitor să ţii cont de acest aspect.

ebirsanAUTOR REVIEW
[21.08.13 22:26:32]

@webmaster: OK, am inţeles. Site-ul turistic respectiv nu are nici o vină pt. că aşa cum este stipulat, răspunderea pt. veridicitatea informaţie aparţine celui care a trimis-o. De altfel pozele oficiale prezintă realitatea, doar că nu în întregul ei.

[21.08.13 23:01:26]

pozele preluate de pe alte saituri nu au putut fi validate - ar fi, la urma urmei, interpetabil ca o încălcare a dreptului de copyright.

În altă ordine de idei: am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

ebirsanAUTOR REVIEW
[21.08.13 23:25:13]

@webmaster: localizarea pe harta este corecta

ebirsan
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Foișor: