ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.08.2013
ÎNSCRIS: 23.08.11
JUL-2013
2 AD. + 2 COPII

Cazare potrivita de tranzit - Imper I. M. D Bed and Breakfast

Atat de mult mi-a placut orasul sarbesc Nis (vezi impresii) in putinul timp pe care l-am petrecut pentru prima oara aici, pentru a ne odihni in timpul drumului spre Grecia, incat am decis ca la intoarcere sa zabovim mai mult in orasul in care s-a nascut imparatul Constantin, Nis. Desi am fost incantati de cazarea avuta la The Only One Apartament (vezi impresii), am dorit sa gasesc o alta cazare, care sa includa si micul dejun. Am ales tot cu ajutorul amicului meu de nadejde booking.com, o cazare la Pensiunea Imper I. M. D Bed and Breakfast. Si ca de multe alte ori, am facut o alegere foarte buna. Pensiunea este situata tot pe strada Jula, dar la numarul 22, la mica distanta de Fortareata Turceasca si de centrul orasului. Pentru o noapte de cazare in camera dubla, cu mic dejun inclus am platit 32 de euro, adica 3600 denari sarbesti. In apropiere se afla parcul, cladirea primariei si raul Nistava. Pensiunea este administrata de o familie, am vorbit doar cu doamna si cu unul dintre fii ei, care vorbea foarte bine limba engleza. Ceea ce mi-a placut inca de cum am sunat la poarta pensiunii a fost atitudinea calda a gazdelor, disponibilitatea lor extraordinara. Ca si in cazul precedentei cazari in Nis, desi rezervasem o camera dubla, vazandu-ne cu doi copii, ni s-a oferit o camera tripla la acelasi pret. Dimineata la micul dejun am insistat sa platesc portia baietelului, dar nici nu au vrut sa auda de asa ceva. Multumim foarte mult. Nu am putut sa nu ma intreb daca in dulcea mea Romania voi avea vreodata parte de o asemenea atitudine din partea vreunui hotelier sau patron de pensiune... Raspunsul este previzibil, mai ales, ca am calatorit mult prin tara si intotdeauna insotita de copii si intotdeauna am platit pentru baietelul cel mare – oricum tot mic e si el, un pat suplimentar si portia pentru micul dejun.

Conditii de cazare

Pensiunea este o cladire cu doua etaje, situata la o intersectie de strazi. Dispune de parcare privata, in curtea interioara, masina e in siguranta. Pensiunea arata asemenea unui bloc de locuinte, accesul spre camere se face pe scari, nu exista lift, scarile sunt tipice blocurilor noastre, cu mozaic pe jos, si balustrada metalica. Noi am primit chiar camera nr. 1 situata la etajul intai, cu un balcon micut, si cu vedere inspre curte. Camera moderna si minimalist decorata: pat mare, dublu si inca un pat single, cu o lenjerie alba si fina si parfumata, am dormit aici "ca scaldata". Apoi doua noptiere, un dulap foarte incapator pe care nici nu l-am folosit, o masuta pe care trona un Tv Lcd, un scaun cu spatar si un taburet rotund, confectionat din imitatie de piele. Pe jos gresia in culori deschise, acoperita strategic, in dreptul paturilor cu covorase mici, tesute din resturi textile. Exista aer conditionat. Baia curata si spatioasa, cu faianta in doua culori alese in puternic contrast; alb si wenghe, dotata cu produse de igiena, cu cadita mica si dus, ceea ce nu mi-a placut foarte mult a fost presiunea apei reci, care era cam redusa, asa ca apa care tasnea din dus a fost cam prea calda pentru gustul meu. Trebuia sa fii tot timpul atent sa o reglezi, imi era tema sa nu vina brusc foarte fierbinte.

Sistemul de masa

In camera nu exista frigider sau racitor, dar pensiunea dispune de o bucatarie comuna dotata si utilata cu tot ceea ce e necesar, in cazul in care doresti sa iti prepari ceva de-ale gurii. Aici exista si un frigider, pentru a raci sau a depozita anumite alimente. Eu chiar am folosit bucataria pentru a prepara un ceai de umplere a biberonului peste noapte, asa ca am putut observa calitatea excelenta a obiectelor din bucatarie, tacamurile, vesela, oalele sunt Zepter, toate curate, impecabile. Dimineata ni s-a oferit, la ora la care cerusem noi, adica 7 ora locala, 8 ora Romaniei, un mic dejun, nu foarte bogat, insa indestulator: omleta, paine, un pahar ambalat de iaurt. Ceea ce mi-a placut mult a fost cafeaua preparata la esspresor, aromata si... la discretie. Cine dorea putea sa comande si ceai. Micul dejuns se lua intr-un hol micut, de trecere, amenajat in acest scop. Peste zi, aparatul de ceai si cafea era acoperit, insa mesele erau disponibile, daca doreai puteai manca acolo in sistem self-catering. Dimineata holul s-a animat, mai les cu turisti unguri, colegii nostri de pensiune in acea noapte.

Concluzii

Per total, mi-a placut si aici, am apreciat mai ales atitudinea prietenoasa, deferenta patronilor. Din exterior cladirea nu pare cine stie ce, insa conditiile gasite in interior sunt excelente, raportul calitate pret este unul corect, dupa parerea mea este o cazare potrivita pentru tranzit.

Trimis de sunflower in 21.08.13 11:54:25
Validat / Publicat: 21.08.13 13:28:10

VIZUALIZĂRI: 1780 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sunflower); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Imper I. M. D Bed and Breakfast, amplasarea pensiunii foarte aproape de centru
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20000 PMA (din 20 voturi)
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 25.00 EUR pe cameră

[21.08.13 12:30:29]

[21.08.13 13:04:27]

@webmaster: Of, chiar nu imi dau seama, e alfabet slavon dar daca e adresa scrisa de mine, trebuie sa fie ok...

[21.08.13 13:52:10]

Va rog sa atasati aceasta melodie impresiei:

Mulțumesc!

Rezolvat - by wm.

le_maitre
    [21.08.13 18:50:51]

@sunflower: Bravo @sun, excelent rew, mai ales că aceste informații îmi erau oarecum necesare imediat - peste două săptămâni ajungem și noi prin Niš și am ales cazarea (culmea!) la același B&B!!!

Să trăiască buching-ul și sintagma "great minds think alike"!

[21.08.13 19:04:30]

@le_maitre: Ma bucur mult, sejur de vis va doresc, o sa va captiveze oraselul!

ariciu
    [21.08.13 23:36:01]

Felicitări pentru rw! Aşa cum spus şi le_maitre ne pică la marele fix. Aş vrea să te mai întreb însă câte ceva, deh... femeie care pleacă de acasă cu doi copii...

Ai cumva idee dacă acel mic-dejun este stas, adică omletă, pâine şi iaurt? Nu de alta, dar dacă e aşa, am o problemă... copiii mei nu mănâncă... )

[22.08.13 07:13:27]

@ariciu: Multumesc, si eu tot cu piticotii am fost, mai nimic nu au mancat e drept, insa acest lucru la noi... face parte din normalitatea lor

Chiar imi trecuse prin minte sa imi exprim curiozitatea referitoare la Md, ma intrebam daca tot omleta si iaurt veti primi si voi...

Cand am fost noi si cu o zi inainte cand acolo au poposit o familie de prieteni, a fost acelasi meniu.

Insa, noi, stiind ca nu le va placea omleta, am cumparat dintr-un supermarket unt, branza, cateva rosii, miere, si uite asa... au mancat si copiii, le-am adaugat noi la micul dejun, mai ales ca exista acea mica bucatarioara despre care am scris. Cred ca se si observa intr-o fotografie...

Mie mai mult mi-a placut cealalata cazare, The Only One Apartment, insa acolo nu exista nicio posibilitate de a servi micul dejun intr-o sala speciala, doar in camera - dar e cam inghesuit cu doi copiii si cutite si lingurite si farfurii, fie ele si de unica folosinta, acolo se poate face eventual o cafea sau un ceai, fara sa simti ca nu ai unde te misca...

In rest, in Nis, pretul la alimente e mai scazut decat in Romania, la unele produse. Tot ieftina e si incaltamintea si electronicele, am zarit la micul dejun doua familii de olandezi care isi cumparasera cate doua tablete de cu seara si le tot probau doamnele... noi nu am cumparat asa ceva, dar incaltaminte da, din mall, preturi ok.

Sper ca v-am putut fi de folos, va doresc sejur placut, nu ratati Mausoleul Contelui Vronski pentru clipe de nostalgic romantism si Turnul cu Cranii spre incantarea copiilor. Lunea Turnul cu Cranii e inchis.

ariciu
    [10.09.13 12:14:33]

@sunflower: Ne-am întors. Am fost însă cam dezamăgiţi de cazare, camera nr. 2 cvadruplă mare, daaaaarr... cu alte minusuri. În ceea ce priveşte mic-dejunul, nu ne-au dat omletă şi iaurt (sic!), ne-au dat ou prăjit, 2 cârnaţi, o bucăţică de brânză şi un pahar de iaurt... )))

ariciu, le_maitre, sunflower
    Alte impresii din această RUBRICĂPansion Imper IMD Bed and Breakfast: