Le Royal

DIN Timisoara
înscris/ă în 07.12.07
JUL-2007

Surprinzator de bine

Vizita noastra la Hotelul Le Royal din Hammamet, Tunisia a fost un succes poate mult mai mare decat ne-am fi asteptat. Desi cateva aspecte nu prea se potrivesc cu clasificarea oficiala de 5 stele a hotelului, in general a fost o experienta remarcabila, pozitiva.

Hotelul a implinit 10 ani de la deschidere in 2007, iar camerele nu sunt chiar la un nivel ridicat ca lux (covoarele sunt cam roase, de exemplu) , dar camera noastra a fost imaculat de curata si de o marime decenta. Tinand cont ca am folosit-o in mare doar pentru dormit, a fost mai mult decat potrivita.

Totusi, a fost o problema cu cameristele, desi in camera noastra erau trei adulti, acestea aduceau de fiecare data prosoape, halate, etc doar pentru 2 persoane. Am fost cam nemultumiti si de ritmul de aprovizionare al minibarului, al hartiei igienice din baie, dar toate s-au rezolvat fara mari probleme dupa o discutie cu managerul.

Hotelul are trei piscine- una mare, principala, la care e cam haos si e cam galagioasa, si alte doua, mai mici, mai linistite, la distanta de cea mare, perfecte daca vrei liniste si pace (paturile de plaja erau cam greu de procurat in weekend, dar erau destule in timpul saptamanii).

Hotelul are o portiune privata de plaja, cu paturi de plaja, bine intretinuta si foarte curata. Poti opta pentru sporturi nautice, dar si pentru sala de gimnastica, care insa nu are aer conditionat, ceea ce e un adevarat chin.

Personalul este in general saritor , de ajutor, prietenos si cunosc engleza si franceza destul de bine.

Mancarea la hotel nu e grozava, si cu toate ca majoritatea turistilor erau in regim AI sau demipensiune, eu personal nu v-as sfatui sa dati banii pe mancarea hotelului, care era de tip bufet suedez, dar cu nimic interesant. Eu v-as recomanda sa luati masa pe cont propriu. Tot opinia mea este ca sa iei masa impreuna cu o hoarda de oameni care se napustesc pe mancare nu e cea mai buna metoda de a-ti petrece timpul.

Micul dejun la hotel e in regula. Pentru masa de seara, va recomand restaurantele din port (5 minute cu taxiul), incercati specialitatea Pomodoro.

Pentru pranz, daca va e lene sa mergeti pana in port, este un restaurant pe plaja, in apropiere de hotel, cu o terasa si mese si in interior, unde veti manca mai bine decat la hotel, iar personalul e chiar de treaba.

In general, daca aveti asteptari realiste, in opinia noastra Le Royal nu va va dezamagi.

Nu e cel mai nou si luxos hotel de pe lume, dar daca vreti o piscina si o plaja curata, bine intretinuta pe care sa leneviti, cu optiuni pentru o masa buna in jur, nu cred c aveti gasi o alternativa mai buna in Hammamet.

janwob, Irlanda

Impresii încărcate de alinviola in 10.04.2008 04:22:11

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (alinviola); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  0 PMA (din 0 voturi) nota2