ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.08.2013
DIN: Roman [NT]
ÎNSCRIS: 11.07.10
JUL-2013

Foarte nemulțumit

Dezolant si fara perspective!

Ca de fiecare data, dupa sejurul din Bulgaria, ne-am intors pe litoralul romanesc, in Neptun - statiunea unor amintiri placute din anii trecuti si unde am sperat mereu ca ceva se va schimba (in bine), dar si acum dezamagirea a fost totala!

Prin booking ne-am rezervat o camera la un hotel pe care-l ravnisem inca de acum 7-8 ani, hotel Dacia, datorita amplasarii apropiate fata de plaja!

Inca de la inceput ne-a izbit un aer de tristete si parasire, in ciuda amabilitatii sefei de la receptie care ne-a cazat imediat!

Camera a fost la etajul I, dar arata exact ca acum 20 de ani, de pe vremea UGSR-ului comunist, fara nici o imbunatatire sau macar tentativa de a se remedia ceva; dealtfel, pozele pe care le voi posta vorbesc de la sine, fara prea multe comentarii!

Ne gandeam ce s-ar putea realiza cu un efort moral si financiar corect, cu strategie de tip nemtesc, asa cum am vazut la vecinii de la sud, pentru ca potential turistic si logistic exista! Am vazut in Bulgaria hoteluri mai mici si cu o arhitectura mai urata, mai prost pozitionate, dar al caror management a facut adevarate minuni turistice!... au fost renovate si refacute, avand o nuanta cat de cat decenta, camerele reconditionate, piscine in resort, etc., iar toate acestea atrag turisti si bani deopotriva!

La hotel Dacia nimic!

Holurile de la intrare erau pustii si inchise, desi mari si generoase ca arhitectura, un bar jumulit si neatragator, iar camerele sub orice critica!

Nimic care sa te atraga, sa te faca sa revii!

DEZOLANT si TRIST!!

Plaja, tipic pentru ce reprezinta in prezent litoralul romanesc: manele, macel fonic, seminte, cutii de bere si chistoace, urlete, imbranceli... ! Stresant si dureri de cap!

Nici in Bulgaria nu sunt toate perfecte, dar din pacate pentru noi, sunt peste nivelul nostru in serviciile turistice oferite pe litoral!

Am ajuns sa cred sincer, ca fara investitori straini cu bani si strategii corecte pe termen lung, agonia litoralului romanesc se va prelungi inca multi ani!

Trimis de danette in 16.08.13 13:21:25
Validat / Publicat: 16.08.13 14:28:15
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în NEPTUN / OLIMP.

VIZUALIZĂRI: 2022 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danette); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Neptun: nebunia de pe plaja

ela75
[16.08.13 15:46:55]

Groaznic! De anul acesta de cand am stat la Vila Amalia, Ef. Sud mi-am jurat ca nu mai calc in hoteluri.

Cat ai dat tu aici am dat si eu pe noapte, dar au fost conditii de 4*.

La anu tot la particulari voi cauta, poate alta statiune.

danetteAUTOR REVIEW
[16.08.13 18:02:50]

@ela75: deci avem dreptate! fara investitii serioase si cu proprietari responsabili care sa gandeasca pe termen lung (nu sa dea tunuri sezoniere), nu se va misca nimic pozitiv pe litoral!

Locatia vila Amalia la care face-ti referire arata foarte bine, dar din pacate nu sunt prea multe de acest fel!

ela75
[16.08.13 20:27:48]

Da arata foarte bine. M-am uitat pe net sa vad daca o sa gasesc ceva asemanator dar in alta statiune dar pana acum nu am gasit. Nu ca nu mi-ar fi placut Ef. Sud, dar mi-am propus sa vizitez si alte statiuni.

Alex_Macedo
[02.09.13 11:32:52]

Imi pare rau de Neptunul din toti anii adolescentei mele. În afară de enervarea evidenta la ceea ce se intampla cu litoralul mioritic... mă loveste si o tristete... pentru ca, copilaria insemna Neptun-Olimp... eh, ce vremuri...

Poza P02, este cartea de vizita, a prezentului... )))... chiar daca e trist, râsul este inevitabil cand vezi asa ceva! Ceea ce au construit unii in 40 si ceva de ani, nu sunt in stare altii sa vopseasca in 20 si ceva de ani!!

Trist!

danetteAUTOR REVIEW
[02.09.13 12:22:10]

@Alex_Macedo: Neptunul a fost si pentru noi statiunea de suflet si an de an, cand ne intoarcem din Bulgaria, sotul tine mortis sa trecem prin Neptun sa mai simta aerul anilor trecuti!... dupa care se enerveaza, jura ca nu mai calca pe aici, iar anul urmator o ia de la capat, ca doar- doar s-a schimbat ceva!!

Paradoxul este altul: Albena- statiunea bulgareasca in care mergem de 4 ani pentru hotelurile care ofera sistem AI si toate celelalte conditii superioare (piscine, plaja ingrijita, marea la doi pasi, ... un strop mai mult de civilizatie din partea turistilor, ... desi nici aici nu-s toate OK) nu ne place mai deloc!! De aceea nici nu am pomenit vreodata un review-urile noastre la statiunea ca atare!... pentru noi nu are farmec!

In schimb, Neptunul seara este altceva! ne place! are farmec si agitatie de statiune turistica, de litoral! nu suntem adeptii galagiei si '' nebuniei'' (avem copil mic), dar seara ne-a facut placere sa intram in agitatia statiunii noastre!

Dar totul se opreste aici!

Restul ma dezamageste: hotel, masa, plaja, atitudine etc... !

Alex_Macedo, danette, ela75
Alte impresii din această RUBRICĂDacia Hotel [Neptun]: