ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.08.2013
DIN: Cluj Napoca
ÎNSCRIS: 29.07.13
AUG-2013

Liber la balacealaaaaaaa

Joi liber. In Cluj vreme urata, frig si ploaie, ce sa facem, ce sa facem? Mergem la baaaaai. In Felix. Mai chemam 3 prieteni, dimineata pe la 8 si ceva pornim. Drumul ok, durata in jur de 3 ore, cu doua opriri, insa grija mare ca multi viteji se arata, inclusiv camionangii care depasesc fara sa le pese de restu fara nici o remuscare. Ajunsi in Baile Felix, soare, cald, ne lasam masina in zona strandului Padis, nestiind exact unde este Aqua Parc President, unde ne-am gandit sa ne balacim. Am intrebat in stanga, in dreapta si am aflat pe unde sa o luam. Pe strada principala aveam aproximativ 1 km de mers. Nu am stiut nici ca este autobuz gratuit care merge la Aqua Parc, insa ne-a facut bine un pic de miscare dupa atata stat in masina. Am mers pe margimea drumul principal, pe partea dreapta, pana la liziera pădurii, cam 5 minute de la iesirea din bai. Ajungem si pe aleea pe care se intra in Complexul President, in dreapta e hotelul, in stanga e aqua parcul.

La intrare in parc coada la bilete. Am stat cam 5 minute si am ajuns la ghiseu. Pentru adulti 3 ore-25 lei, 5 ore-30, toata ziua-45lei. Se da un ceas de plastic cu cod. Se incarca codul cu o suma de bani, pretul biletului, iar in cazul in care doriti sa mancati in incinta e recomandat sa puneti in jur de 30-40 lei peste. Banii ce nu ii consumati vi se returneaza. Programul este de la 9-22.

Am intrat la vestiare, civilizat, cu dulapioare, cu zona pentru dus, toalete, uscator de par.

Pentru dulapior nu stiu daca se plateste in plus, noi fiind 5 persoane, am luat doar unul, unde ne-am lasat telefoanele, banii, incaltarile.

Un minus au baile. Micute rau de tot, eu la 1.63 m-am simtit ca intr-o cutie, nu stiu cum se simte cineva la 1.80. Apa multa pe jos.

La fel si la bazinele din interior, era ceva lume ce a ales sa stea la bazinele din interior, apa fiind mai calda, insa pe jos multa multa apa. Personalul incearca sa dea apa afara, dar nu reuseau. In interior ,in zona piscinelor este si un bar, de unde se pot lua diferite bauturi.

Noi am ales sa stam afara. Cand am platit intrarea ni s-a spus ca nu mai sunt sezlonguri, dar am zis ca avem prosoapele, ne descurcam noi. Surpriza, lumea care a avut noroc la sezlonguri s-a asezat haotic, loc de stat cu rogojina, sau cu prosopul ia-l de unde nu e. Am gasit un loc amarat, in spate, langa zona cu nisip pentru volei, langa gard, cu trei fire de iarba si multi bolovani, ne-am lasat lucrurile si am mers la piscina. Pentru lucrul asta au un minus si mai gras. Daca nu au destule sezlonguri si nu au nici spatiu amenajat pentru rogojine, prosoape, sa nu mai accepte clienti, zic...probabil asa au zis si restu ce erau in situatia noastra.

Eram ca la gradina zoo. Langa gard, pe bolovani.

La piscina. Baietii au fugit la tobogane. Trei la numar, unul mai mic, lat, galben la care se inghesuiau piticii, unul rosu mai abrupt si unu verde spirala. Din cate am simtit dupa cum stropea lumea ce ajungea in bazin apa rece, bazinul din fata toboganelor e mic, daca ai viteza te trezesti ca dai in margine. Piscina de langa, mai ok, apa calduta, de dimensiuni ok si pentru cei ce nu stiu inota. Acolo ne-am petrecut cele 4 ore si ceva cat am stat. A fost muzica buna, voie buna, multe concursuri atat pentru adulti cat si pentru cei mici, insa nu compenseaza pentru lipsurile ce le au, mai ales avand in vedere ca au 4 stelute la hotel.

La masa nu am mai ajuns in incinta parcului. Doar unul dintre prieteni, nemaiputand de foame a mers la terasa de afara. A luat o portie de carofi aurii si o bucata de gratar din pui, plus o bere fara alcool- 26 lei. Scump domnle, scump!

La patru jumate am mers la vestiare, ne-am schimbat si am mers sa cautam o terasa sa mancam.

Am ajuns la Casa Romaneasca, aproape de strandul Padis, unde am mancat bine.

Nu stiu daca o sa mai trec pe la Felix, insa in cazul in care da, probabil voi alege sa vizitez strandul Apollo.

Poze de la strand nu am pentru ca ne-am lasat telefoanele in vestiar.

Daca vreti sa ii vizitati pe cei de la aqua parc president =»aquapark-felix.ro/en.

Trimis de andr2eea in 16.08.13 12:48:41
Validat / Publicat: 16.08.13 19:27:08

VIZUALIZĂRI: 3152 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (andr2eea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[16.08.13 20:34:27]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Aquapark Prezident [Băile Felix]" (deja existentă pe sait)

andr2eeaAUTOR REVIEW
[17.08.13 12:35:29]