ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.08.2013
single

Către satisfăcător
Foarte nemulțumit

Hotel Danmark - Copenhaga

Pe scurt, vreau să vă spun că Hotel Danmark din Copenhaga are o singură calitate, aceea că este amplasat ultracentral. În rest… o construcţie veche şi înghesuită. Clădirea însăşi este înghesuită între celelalte aflate pe aceeaşi stradă, aşa cum înghesuit este totul în interior de cum păşeşti pragul hotelului şi până ajungi în cameră. Aici…, dar să încep cu începutul.

Lobby şi recepţie

Aş zice că nici nu există un lobby la Hotel Danmark din Copenhaga. Din stradă, printr-o uşă mică, se pătrunde într-un hol îngust. Aici se află doar o canapea prin faţa căreia se pot strecura anevoie, simultan, doi oameni. După un viraj la dreapta, tot într-un spaţiu îngust, opreşti în faţa recepţiei, de fapt un ghişeu din spatele căruia două tinere repartizau cheile camerelor.

Camera

Camera 126 (single) care mi-a fost repartizată, se află într-o altă aripă decât cea pricipală. Cu bagajul după mine, cobor câteva trepte, ies într-o curte interioară mică, amenajată ca o terasă (cu mese, scaune, umbreluţe şi plante decorative), intru în celălalt corp şi urc alte câteva trepte. Există şi lift, dar nu şi pentru mine deoarece camera 126 nu se află nici la parter şi nici la primul etaj. Este undeva pe la mijloc.

Încăperea - cu intrarea direct din holul cu scara - este mică şi pardosită cu o mochetă ponosită. O uşă blocată dă spre o altă cameră împreună cu care - probabil - formează un apartament, acum numai bun de împărţit la doi, adică potrivit pentru single. Fereastra cu două rânduri de geamuri, cu rame de lemn, se închide cu un sistem de cârlige de care nu am mai văzut. Am găsit fereastra deschisă, am observat că dă spre o stradă laterală şi am crezut că voi avea probleme noaptea, dar, nefiind prea circulată, am fost scutită de zgomot.

Ce mai e prin cameră? Un pat cu două perne, o noptieră, două scaune capitonate (dintre care unul cu braţe), o masă cu sertar şi un dulap îngust care ascundea câteva umeraşe, un seif şi un foeun.

Tot mobilierul este alb, în stil vechi, foarte frumos dacă n-ar fi fost atât de uzat şi de înghesuit. Pe peretele de lângă masă era fixat un TV cu ecran plat, iar în sertarul noptierei am găsit - firesc pentru ţările nordice - Noul Testament.

Suportul pentru bagaj, foarte util, era - evident - pliabil, dat fiind spaţiul restrâns. Când era desfăcut, adică pus la treabă, lăsa un interval de trecere la limită chiar şi pentru persoanele mai slăbuţe.

Cele două veioze, una amplasată pe masă, cealaltă pe noptieră, nu funcţionau. N-am avut prezenţa se spirit să verific acest lucru la preluarea camerei, iar la întoarcerea din plimbarea de seară, aproape de ora 22, m-am văzut ameninţată să bâjbâi prin întuneric. Am apelat recepţia, au venit, au mutat patul şi mergând după fir, au găsit priza şi au refăcut contactul. Ştecherul celei de-a două veioze, cea de pe masă, a fost mutat în altă priză, s-a înfiletat becul din nou, apoi s-a căutat punctul în care comutatorul de pe fir făcea contact. În final, mi s-a explicat în amănunt subtila tehnică de aprindere a veiozei.

Baia

Baia la Hotel Danmark - Copenhaga este pentru pitici. Dacă tragi perdeaua de la duş, înconjurat de plastic, pe o suprafaţă de 0,5 x 0,5 m, nu mai mişti, nu mai respiri.

Nu există coş pentru gunoi, ci doar o pungă montată ştiinţific lângă vasul WC şi hârtia igienică. O oglindă simplă, o mică etajeră triunghiulară, de sticlă, înghesuită într-un colţ, susţinând cele două pahare (de plastic, nesigilate) completau dotările băii.

Chiuveta - minusculă, de dimensiunea unei file A4 - nu permite spălarea unui om de talie normală. Dimineaţa canalizarea era înfundată, chiuveta mititică se umplea imediat, aşa încât am recurs la o masură extremă: m-am spălat cu duşul, deasupra WC-ului.

„By using only 1 towel for everyday use - you can care for the environment. ” – era înştiinţarea care trona la vedere în baie şi sub acest pretext am primit doar un prosop, acelaşi şi pentru faţă şi pentru trup, de sus şi până jos. De fapt nu ştiu cum să spun ca să nu greşesc. Pe marginea chiuvetei atârna un prosopel mic, probabil cel dedicat economisirii conform anunţului, dar descoperind încă un prosop în dulap, nu m-am jenat să-l folosesc. Economie? Am făcut economie la spaţiul de locuit şi la toate celelalte la Hotel Danmark - Copenhaga.

În baie exista doar o rezervă cu spumant. Pentru o asemenea suprafaţă nici nu s-ar fi justificat două recipiente (la duş şi la chiuvetă) aşa cum pare normal şi cum ne-au obişnuit alte hoteluri cu aceeaşi clasificare. Totul era atât de înghesuit, de apropiat, încât pentru a folosi chiuveta în bune condiţiuni, ar fi trebuit să urc cu genunchii pe WC. Şi sunt o persoană de talie medie, mai degrabă mică.

Pe lângă toate acestea, o gaură în uşă, deasupra clanţei (o fostă încuietoare?), nu m-a mai deranjat de loc fiind sigură că nu avea cine să mă spioneze când sunt sub duş.

Cum funcţionează serviciul de trezire la Hotel Danmark - Copenhaga? Pentru a da deşteptarea, telefonul trebuia să sune la 6.30. Am fost avertizaţi că aparatele sunt cu sonorul la minim şi că este necesar să nu uităm să facem modificarea dacă ştim că, prin somn, auzim mai greu. Am fost treziţi la ora 6.00. Probabil că ghida a apelat recepţia pentru corecţie, pentru că telefonul a mai sunat o dată după o jumătate de oră.

Micul dejun

În spaţiul restrâns din faţa recepţiei, lângă bar, erau înghesuite câteva mese destinate servirii micului dejun inclus în preţul cazării.

Cine nu mai găsea loc acolo, trebuia să accepte o masă amplasată într-o încăpere mică în care ajungeai coborând câteva trepte cu farfuria cu mâncare într-o mână şi cu ceasca cu ceai sau cafea în cealaltă. În sinea mea, am compătimit o familie de indieni cu doi copii care mâncau liniştiţi acolo, aproape de uşa toaletelor.

Ce se poate mânca la micul dejun la Hotel Danmark - Copenhaga?

Ceai gata preparat în căni mari, de inox, croasante, pâine, salam, caşcaval, unt, gem, nutella, fructe tăiate în bucăţi, omletă, cârnaţi, iaurt şi cereale.

Încheiere

Am scris aceste aprecieri sub ochii lui Christian Lond, general manager, care mă privea dintr-o fotografie aşezată pe masă, alături de informaţiile referitoare la hotel: numere de telefon, programul de servire a mesei, ofertele de la bar… De aici am aflat (fără a avea putinţa de a verifica) faptul că accesul la internet este gratuit şi că se poate solicita la recepţie un ventilator în cazul în care nu este suficientă aerisirea prin deschiderea ferestrei. Nu am menţionat că în cameră nu există aer condiţionat.

Pentru alte informaţii, accesaţi site-ul hotelului! Specific faptul că fotografiile de pe site nu redau dimensiunile reduse ale interioarelor şi nici uzura mobilierului.

Dacă recomand Hotel Danmark - Copenhaga? Mergeţi acolo doar dacă amplasarea lui ultracentrală este tot ceea ce vă interesează! Este singurul criteriu pentru care eu acord - totuşi - o medie de trecere acestui hotel.

Am stat la Hotel Danmark - Copenhaga la 1 august 2013.

Trimis de iulianic in 15.08.13 15:24:13
Validat / Publicat: 15.08.13 16:30:07

VIZUALIZĂRI: 2119 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Hotel Danmark - Copenhaga, intrarea principală şi aripa în care se află recepţia.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

andrei44*
    [16.08.13 11:51:45]

Foarte util rw. Nu ma asteptam sa existe asa ceva pe acolo. Ca sa fiu sincer, nu ma astept nici pe aici si nici nu am vazut chiar asa. Chiuveta este extraordinara - poate doar un copil s-ar simti bine linga ea. Baia toata este bine descrisa. Voi ocoli acea locatie.

iulianicAUTOR REVIEW
    [16.08.13 13:55:06]

@andrei44: Iată că există! La hotelurile vechi sau amplasate în clădiri vechi, centrale, dotările pot fi surprinzătoare. Ştiam că hotelurile ultracentrale de cele mai multe ori nu sunt extraordinare. Să fi văzut ce oribilitate de hotel, tot central, am avut în minunatul oraş Florenţa...

Voi ocoli acea locatie.

Nu, nu trebuie neapărat să gânseşti aşa! Dacă amplasarea este cea care primează în interesele tale şi - în plus - dacă ştii la ce să te aştepţi, cred că vei suporta cazarea pentru o noapte aşa cum şi eu şi alţii am suportat-o.

Chiuveta pe care intenţionat am pozat-o cu fila A4 alături (vezi imaginea din P20), a fost într-adevăr prea de tot. Cred că a fost o comandă specială.

dorgo
    [16.08.13 15:53:13]

@Iulia, un superbonus de la Un___barbat

andrei44*, dorgo, iulianic