ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.08.2013
DIN: Ploiesti
ÎNSCRIS: 12.07.09
AUG-2013
2 AD. + 1 COPII -- v: 8.5

O surpriza extrem de placuta

In drum spre Transfagarasan am avut nevoie sa ne oprim undeva o noapte inainte de a incepe traversarea acestuia. Am cautat o pensiune in afara Sibiului si am ales de pe Net pensiunea Pastravul din Cartisoara (coordonate GPS: N-45.68480; E-24.57432). Pensiunea este clasificata 3 margarete si nu are site propriu dar se poate gasi usor cautand pe Google.

Pensiunea este situata de fapt la cca. 5 km de centrul comunei Cartisoara, pe DN7c, Transfagarasan. Locatia este chiar la sosea si dispune de 10 camere. Prin spatele cladirii trece paraul Balea si acolo au amenajat un foisor cu doua gratare, banci si mese cu umbrele. Are si o curte maricica in care sunt amplasate trei hamace, cateva sezlong-uri si un leagan-bancuta din lemn.

Am cerut o camera tripla si surpriza placuta a fost amenajarea cu extrem de mult bun gust a camerei, fara opulenta sau kitsch, balconul mare care dadea inspre rau si padurea din spatele vilei si de asemenea curatenia camerei. Mobilierul era in stare f. buna si in camera aveai tot ceea ce iti trebuie pentru o sedere de o noapte.

Internet-ul wireless functiona foarte bine iar semnalul la telefonia mobila (Vodafone cat si Orange) de asemenea.

Pensiunea dispune si de o parcare destul de mare, amenajata.

Un minus de mentionat este faptul ca aici nu poti servi nici un fel de masa, mic dejun, pranz sau cina. Desi exista un loc amenajat in interior cu scaune si mese (gen restaurant), acesta nu era functional. Exista un frigider mare si o vitrina frigorifica la parterul cladirii unde turistii isi pot depozita alimentele si bauturile care necesita sa stea la rece.

Trebuie sa mentionez aici amabilitatea d-lui Marginean cu care am discutat pentru rezervare. Desi am sunat de pe o zi pe alta, dansul ne-a retinut o camera tripla si ne-a asteptat pana cand am sosit la ora 21:30 la pensiune. Fiind deja informati de catre dansul ca nu au posibilitatea de a servi nici o masa la ei, ne-am aprovizionat de pe drum cu cele trebuincioase pentru un gratar, dar am uitat de carbuni. Dl. Marginean ne-a dat un sac de carbuni si ne-a aprins gratarul la ora 10 seara!

O locatie pe care o recomand cu caldura, pentru amabilitatea gazdelor cat si pentru zona frumoasa in care este amplasata. Se poate folosi ca baza de plecare atat spre Transfagarasan cat si spre alte destinatii turistice din Sibiu si imprejurimi.

Trimis de Catzus in 15.08.13 11:26:00
Validat / Publicat: 15.08.13 12:28:37

VIZUALIZĂRI: 2707 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Catzus); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Pensiunea Pastravul, pe marginea DN7c Transfagarasan

[20.08.15 11:19:25]

@Catzus - In 2010 am stat aici 4 nopti, iar anul asta de 10 pe 15 august. Camera nu mai era asa curata, desi aveam rezervare facuta cu mult timp inainte. Pretul de cazare este mare. Fara masina nu ai ce face Locul este bun pt tranzit, cand toate celelalte locatii din zona, unde poti sa si mananci, sant ocupate.

[20.08.15 11:33:24]

@bgdn -

In 2010 am stat aici 4 nopti, iar anul asta de 10 pe 15 august.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

CatzusAUTOR REVIEW
[20.08.15 12:36:17]

Salut @bgdn -

Asta am spus si eu in finalul review-ului meu:

"Se poate folosi ca baza de plecare atat spre Transfagarasan cat si spre alte destinatii turistice din Sibiu si imprejurimi. "

[20.08.15 19:25:06]

@webmasterX - timpul petrecut efectiv la pensiune nu necesita un review. Sa spun ca am avut semnal la tel, tv, dus si wc?

[20.08.15 19:36:38]

@Catzus - Salut. Ideea era ca se poate folosi DOAR pt tranzit. Adica sa ajungi seara si sa pleci dimineata. Treaba cu Transfagarasanul e simpla : cand sunt turisti "operatorii din turism" nu fac fata. Cresc preturile, si primesti o ciorba intr-o ora. Cand nu-s turisti e mai grav

bgdn, Catzus