ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.08.2013
DE MCM
ÎNSCRIS: 29.02.12
AUG-2013

Efteling - parc de distractii

Nu-i un secret faptul ca-mi place adrenalina. Si daca era... acum nu mai este.

Dupa ce ne-am distrat anul trecut, pe muzica Aerosmith, in cele mai tari instrumente de tortura ale organelor interne, din Disneyland, mi-am propus ca anul acesta sa mergem la Efteling. Cu o inconstienta demna de o cauza mai buna, am apucat sa-i promit vlastarului familiei acest lucru. Bine, vlastar cu titlu’ de prezentare, ca-i ditamai tufa de trandafiri :))

Conform principiului: „orice fapta buna, nu ramane nepedepsita”, si ca orice promisiune facuta copilului propriu si personal, va asigur ca mi-a iesit pe nas. De mai multe ori, pana cand, am dovedit cu inscrisuri clare, participarea noastra, alaturi de alti nebuni ai lumii, la senzatiile datatoare de aripi si greata, aflate in parcul de distractii Efteling.

Inainte sa ne aruncam cu capul inainte si cu roatele in sus in vartejul de senzatii, cateva date organizatorice.

- Parcul este la o convenabila jumatate de distanta intre Bruxelles si Amsterdam, facandu-se cca o ora si jumatate, din oricare cele doua directii ai veni cu masina. Pentru iubitorii de numere – stiu ca sunt si din acestia – distantele sunt Bruxelles-Efteling 130 km, Efteling-Amsterdam 110 km. Daaa, bine... parcul nu-i chiar la jumatate, nu mai fiti carcotasi

- De ajuns, habar n-am cu ce ajungeti voi – cine va pune sa mergeti, noi am ajuns cu masina.

- Beletul costa 32 de oiro (vorba... stie el), dar daca va smecheriti, puteti sa-l luati de pe eBay mai ieftin.

- Copiii sub 4 ani intra moca.

- Va lasa cu mancare si bautura, am vazut chiar oameni cu ladite frigorifice la purtator, dimineta, care seara erau extrem de veseli si prietenosi.

- Nu predomina sentimentul de facut afaceri pe spinarea bietului turist, ca la Disneyland.

Si... ca sa intru in miezul adrelinos (ce fain suna) al situatiei... intr-o frumoasa zi de sambata, 2 aug, pornim noi, cu catel, cu purcel, catre parc. Mai greu a fost cu purcelul sa-l urcam in masina, dar... vointa... esteee!!!

Ca de obicei, familionul se uita cu drag si cu multa caldura la mine. Pentru ca entuziasmul care precedea distractia, la care urma sa participam, era foarte bine disimulat, catre inexistent, m-am simtit datoare sa ridic moralul trupelor. In masina rasunau cantece vesele:

- La, la, la...

- Taci, mama! Privire ucigatoare, aspect de gaura neagra, cea mai neagra posibila.

- La, la, la...

- Taci, sor’meo! Privire goala, aspect de negare totala a oricarei inrudiri de sange.

- Ufff, dar morocanosi mai sunteti, mergem la distractie nu la prasit porumb, asa ca inima sus siiiiiiiiiii... ”It’s a beautiful day... la, la, la”

Tot ce-am obtinut au fost ochi dati peste cap si priviri expresive de genul „renuntam, cu nebunii nu te pui”

Si uite asa, in cantece si voie buna, toate alternand cu conversatia mea sclipitoare, condimentata, cand si cand, cu cate un strigat: „Ia uite ce nor/pom/tufis/catel dragut!”, am ajuns la Efteling. Am parcat masina, ne-am organizat oleaca... hai bai ca inchid astia parcul pana va miscati voi... dar ei, nuuuu, continuau sa-si faca programul „cum enervezi o femeie vesela” partea n-spea. Nu le-a mers. Ha!

Cu fizicu’ si psihicu’ pregatite prin participarea, anul trecut, la emisiunea „Hai la Disneyland vara, in vacanta, intr-o zi de sambata, sa vedem cine-i mai tare!”, am intrat in parc, pe la ora 11. Raportez ca dupa experienta de anul trecut, nici unul dintre participanti nu a necesitat spitalizare.

Cand imi zic ca nu ma mai poate surprinde nimic, era sa am un soc. Unde-i hoarda de cotropitori? Unde-s puradeii oracaitori? Unde-s carucioarele care sa te loveasca peste turloaiele proprii si personale, sub privirile ucigatoare ale mamicilor: „Pai, ce cauti in fata mea? N-ai vazut ca vin!!!” si sub privirile usurate ale taticilor: „Hai ca si-a gasit alta tinta!”

Nimic, nimic din toate astea!!! Nu se poate, inchid si deschid ochii de mai multe ori. Poate visez.

- Ce-i sor’meo, iti intra soarele in ochi? Aaaa, stiu, nu-mi spune, ai vazut doi barbati bine si le faci cu ochiul folosindu-te de setarile automate, simultane, este?

Ce stie el despre sufletul sensibil al unei femei...

Toata lumea era linistita, ordonata, organizata si... putina.

Eeee, alta viata.

Am scos harta descarcata de pe net, greu incercata de pix (mai rau decat o harta de pe vremea invaziei franceze a imperiului rus), si invatata pe dinafara ca tabla inmultirii.

Ziua povestita pe fastforward a fost cam asa, nu neaparat in ordinea evenimentelor:

- Python– de 3 ori - va provoc sa va uitati youtube

- Joris and the Dragon , un „fleac”... l-am ciuruit, de trei oriyoutube

- The Mysterious Ship, am zburat cu el tot de trei ori, la cererea publicului participant, aka fi’mea. youtube

- am luat o pauza bine meritata si am privit parcul de la inaltimea Pagodei. Am folosit ocazia sa cautam, gasim si introducem sufletul si inima sarite de pe fix, in panaramele anterioare. A, si ne-am si plictisit.

- Pauza de reintregit familia, de impartasit impresii spargatoare de timpane: „ce tareee a fost!!!”, de mancat – mai subtire pentru ca partea noastra de familie era pusa pe fapte mari si spirit usor. Bautura era temelie.

- Half Moon – care pare destul de benigna, dar in momentul in care stomacul, ficatii si ce se mai afla in fizic, se hotarasc sa mearga dupa inertie, in fata, iar tu esti smuls inapoi... va spun eu... nu-i tocmai plimbarea pe Calea Victoriei de pe vremea strabunicilor youtube

- Vogel Rok – unde totul se intampla pe intuneric, cu lasere, flash-uri, care-ti bombardeaza retina in halul: „cine dreaqu te-a pus sa vii”. Aici ne-am dat de doua ori.

- Panda Droom – un interesant film 4D – pe care, recunosc cu mana pe corason, ca l-am folosit drept pauza activa pentru picioare, pentru ca ne-am folosit ochii si mainile. De ce mainile? Pai cum credeti ca ma aparam de toate chestiile alea care veneau spre mine?

- Bobsleigh Run – unde, datator de palpitatii la motoras, a fost faptul ca erau portiuni, in care, alunecam liberi, neghidati de sine. youtube

- Mancat gogosi simple cu zahar (6 bucati – 5 euro) pe o banca, in timp ce barfeam oamenii care se derulau prin fata ochilor nostri. O activitate de o inalta tinuta intelectuala si relaxanta in acelasi timp. Ma refer aici la mancatul de gogosi.

- Dansat 3 minute pe gangnam style. Doar 3 minute mi-a dat fi’mea permisie, in drumul catre Python, in care urma sa ne dam a tzshpea oara. De data asta, ca sa mai simtim fioru’ ne-am dat in fata. Cutremurator de excitant. Am ajuns, totusi, placut uscata la sfarsitul cursei.

- Aquanura – un spectacol de 15 minute, foarte, foarte frumos. Un fel de fantana Montjuic cu broaste si flacari, care a incheiat apoteotic o zi minunata, in uralele familionului: „hai acasa ca suntem rupti de oboseala” youtube

Am sa incerc sa mai spun cateva idei (da, deoarece nu vreau sa plec de aici, d’aia):

Mi-a placut mult mai mult la Efteling decat la Disneyland, deoarece:

- nu a fost aglomeratia calcatoare pe bataturi (tot vacanta, tot vara, tot sambata) la care ma asteptam,

- parcul cu mult mai multa umbra, verdeata, banci, locuri speciale pt picnic

- mult mai bine organizati

- am stat la coada, cel mai mult, 20 minute

- mai multe „panarame” pentru oameni mari

- oameni mai civilizati; poate pentru ca nu erau prea multi turisti?

- atmosfera baxata pe relaxare si distractie, si nu pe bagat mainile pana la cot, in buzunaru’ amaratului de turist.

Acestea fiind zise...

iiiiiiiiihaaaaaaaa!!!

Trimis de MCM in 14.08.13 00:14:33
Validat / Publicat: 14.08.13 01:50:51

VIZUALIZĂRI: 12040 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (MCM); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 In incinta "fabricii" de mai sus - Castelul celor 1001 nopti - poti face o plimbare, pe intuneric, cu barca pe un rau, pe ale carui maluri se desfasoara scene din viata de noapte a arabilor. Distractia asta se cheama Fata Morgana. Destul de plictisitoare.

webmaster [14.08.13 01:50:10] »

Merită rubrică distinctă - am mutat articolul, la reorganizare, în rubrica «Efteling - parc de distracții» (nou-creată, cu această ocazie, pe sait)

Articolul a fost deasemenea selectat ca MiniGhid AmFostAcolo pentru această destinaţie.

ariciu [14.08.13 02:22:08] »

Uraaaaaaaaaaaa!!! Eu cu primul vot după Tatăl Nostru!!! Adică eu sunt Fiul, pardon Fiica. Să vedem cine-i Sfântul Duh... )

Mă gândeam că n-o să vezi ordinea, aşa că am ţinut să mă laud. În sfârşit ai ieşit la înaintare. Bravo şi felicitări pentru rw în stilul caracteristic adică iiiiiiiihaaaaaa!!! . M-a apucat ameţeala citindu-l şi tare mi-a mai plăcut deşi n-am şanse să vizitez acest parc prea curând. E de reţinut însă pentru când ne vor mai creşte odraslele.

Ce să mai spun decât: Welcome Back Emsiema şi delecteză-ne şi tu mai des!

Auzi, da' poze n-ai???

webmaster [14.08.13 09:13:20] »

iulianic [14.08.13 09:38:57] »

@MCM: Ca întotdeauna, veselă şi iubitoare de... adrenalină! Nu sunt mulţi cei care reuşesc să păstreze acelaşi tonus sau chef de distracţie ca în adolescenţă, de aceea am pentru oamenii de acest gen o nedisimulată admiraţie!

De curând am "trecut" prin Copenhaga şi - explorând centrul oraşului în plimbări de bunăvoie (adică nu din cele făcute în grup) - am ajuns la Parcul Tivoli.

Sub privirile lui Hans Christian Andersen cel care a dăruit copiilor atâtea poveşti frumoase, Parcul Tivoli oferă cele mai năstruşnice posibilităţi de distracţie nu doar pentru copii, ci şi pentru adulţi. Nu am intrat, dar dincolo de garduri se puteau vedea instalaţiile "de tortură", multe, variate, colorate şi gălăgioase. O singură doamnă din grupul nostru a fost atrasă de acest gen de distracţie pentru că, zicea ea, "trebuia să povestesc copiilor şi nepoţilor de acasă". S-a şi delectat la una dintre instalaţiile crescătoare de adrenalină. Ne mai spunea că intrarea se plăteşte separat de restul distracţiilor şi că acest parc are o zonă verde în care se pot petrece câteva minute în linişte, are şi locuri unde se poate servi ceva răcoritor sau se poate mânca.

neimportant [14.08.13 14:58:01] »

Cred că activai SB... Gaudeamus igitur!...

Ne-ai ”puratatără” vijelios de repede printre toate ”comicăriile„ astea pe care le-ați savurat.

Pentru efecte deosebite, cu bătaie lungă în albumul cu amintiri de suflet, care să rămână întipărite pe cortex dar și pe țoalele companionilor, gogoșile cu zahăr trebuiau consumate înainte de a urca în ”hardughiile celeste”.

MCM CONS. ONORIFIC AFA / BENELUX [14.08.13 20:53:25] »

@webmaster: uite cine cunoaste sensibilitatile sufletului "femenin", unde mai pui ca se leaga si de cuvintele din textul dat ))... Multumesc pentru Bono. Se potriveste si la propriu si la figurat. Tocmai m-am imprietenit cu el la Madame Tussaud in Amsterdam. Baiat fain.

@ariciu: iiiihaaaa!!! Milady este servita cu fotografiile. Recunosc deschis cu mana pe corason, ca scriitura asta s-a nascut "din cauza" lui @Alex_Macedo - care m-a indemnat

Vezi că trebuie strânse rândurile şi treci şi scrie

. Sunt destul de stranse? Daaar... s-a inselat doar asupra identificarii punctului meu G (care NU este Delta, sic!!!).

"Din cauza" vorbelor tale, Milady:

când ne mai delectezi şi pe noi cu ceva?

- sper sa fi crescut cu succes gradul de satisfactie al ariciului ). Astept si eu sa vad cum e cu Sfantul Duh... ))

@iulianic: multumesc pentru aprecieri. Recunosc ca "pohta" de viata este naturala, dar si dobandita in urma multor "experiente" (ca sa nu zic experimente) de viata. Ma bucur pentru plimbarile "de bunavoie si nesilite de nimeni" pe care le-ai facut in Copenhaga.

@zapacitu: sa ne bucuram, dar... Juvenes dum sumus )

Sigur ca v-am purtat repede inainte, ca sa nu aveti timp sa va razganditi. Daca va plictiseati si vroiati sa coborati?

Iar la treaba cu gogosile... am incercat... zau. Nu mi-a iesit nimic. Doar mi-a intrat - sa fie clar, ca aici ma refer la gogoasa!!! )

Mafrenzilor, va multumesc pentru cuvintele: "bravo fata, ti-a iesit si de data asta!! "

Am uitat sa multumesc cuiva: MULTUMESC FRATI'MIU, pen'ca fara de tine si de masina ta calatoare, nu ajungeam eu sa ma "zărghesc la batranete" Am zis

Andox [14.08.13 21:21:28] »

Săpând adânc cred că am descoperit punctul tău G: Venețiaaaaaaa.

Ai? Am punctat bine? Dacă nu... ar fi bine să lansezi un concurs În căutarea punctului G

le_maitre [14.08.13 22:43:39] »

Elegantă Doamnă,

Nu prea am cu ce să mă laud, poate doar cu votul cu nr 20, deh sumă rotundă, daaaar... transmit precum Ilie Dobre un cald: Wilkommeeeeeen!!!

Pozele-s marfă, îmi place P26 rău, descriptio e "de acolo"... ce să mai...

Alte cuvinte laudative îs de prisos, le-au consumat antemergătorii mei, daaaaar... iiiiiiiiiihaaaaaa ma'friend-o!!!

Apropo de ce zicea @Andox (care are mai mereu dreptate după ce le dospeşte, ardeleneşte , ar fi fun rău să iniţiezi un mic show cu premii mai mult sau mai puţin simbolice. Atunci să te ţii pârleo coadă la "impresii-ghicitori de călătorie" G-iste, mai ceva ca goana după premii AFA, cu miliarde de rew "la minut"!!!

Plecăciune-adâncă!

MCM CONS. ONORIFIC AFA / BENELUX [14.08.13 23:16:29] »

@Andox: eeee, te apropii... foarte, foarte tare. Vorba lui @ariciu - ai pus punctul pe G )

Concursul s-ar putea numi: "In cautarea punctului G pierdut", ca timpul oricum il pierdem )

@le_maitre: cuvintele laudative nu sunt NICIODATA de prisos. Sa vezi ce papara o sa primesc de la taticu' nost', ca sunt tot pe langa "aratura". Iarta-ma te rog, nu mai faaaac!!! La P26 te-ai prins..este fara cuvinte. Dom'ne cum le da Dumnezeu la unii...

ariciu [15.08.13 01:47:35] »

Senchiu de poze, MCM. Aşa mai vii de-acasă... Mie îmi place pagoda din P07.

Dacă e de concurs pe tema Dans la recherche du G perdu mă bag şi eu şi-mi dau cu presupusu-n cap. Tot pe Veneţia aş merge ca şi @Andox. Cred că Veneţia e G-ul terminus al măritei Emsieme. Nu de alta, da' după ce a fost acolo a luat pauză de la scris luni de zile ca să-şi revină ))))

mecut [15.08.13 10:28:21] »

@MCM

Welcome back!

Mi-ai lipsit!!!

amero [15.08.13 14:55:18] »

@mecut: si mie

MCM CONS. ONORIFIC AFA / BENELUX [15.08.13 18:35:17] »

@ariciu: sanchi? ... aaaa... senchiu!! Iuuelcam ). Mai astept o parere pentru concurs, ca sa umplem podiumul de premiere si apoi comunic rezultatele.

@mecut, @amero: si mie mi-a fost dor de voi dragelor. Va multumesc mult ca nu m-ati uitat. )

Se pare ca AFA-i virus greu, intra in sistem si nu mai iese

Si pentru ca nu sunt sigura ca tine la "taticu" fraza de mai sus, si pentru ca ma tin de promisiuni, am sa completez cu ceva date utile despre parc:

Pe timpul verii numai sambata parcul este deschis pana la ora 24. Astfel incat, Aquanura poate fi vazut si pe timp de noapte. Spectacolele, numai in zilele de sambata, sunt la 20,45 - 21,45 - 22,45 si 23,45. In restul zilelor sunt numai 2 spectacole: de la 20,45 si de la 21,45.

In P26 era 21,45 si abia incepea sa se insereze, cand am vazut noi cel de-al doilea spectacol al zilei. Sunt convinsa ca ultimele doua erau mai frumoase, datorita intunericului.

Alex_Macedo [18.08.13 17:00:54] »

Mai Emsiemo, mai!! Ma bucur ca indemnul meu ti-a dat aripi si ca intodeauna copilareasca-ti atitudine invinge orice... Atitudinea de live like it is the last day on Earth, este vesmantul tau care-l imbraci cu naturalete si voiosie si nu degeaba te-am poreclit:

eMCe-aia-aMea

P. S. Inclin si eu sa cred si sunt nevoit sa-i dau dreptate fratelui @Andox, ca... ehm... G-eurile tale sunt lasate la liber, cand vine vorba de Venetia!

Sa ne traiesti, stimata colega!!... si la cat mai multa voiosie, ca de gri-ul omniprezent, ne-am saturat!!

MCM CONS. ONORIFIC AFA / BENELUX [18.08.13 18:10:53] »

@Alex_Macedo: eeee, multumesc!!! Uite cum imi cresc cornitele! Si DA, m-ai "citit" bine in ceea ce priveste atitudinea... cam asa este... altfel cum simtim ca traim?

Si... cum te-ai nimerit sa completezi triada de aur a celor care considera ca Venetia este castigatoare... ei bine... DA, again... toti aveti dreptate. EA Venetia este punctul meu. Si cum sa nu fie... imi place TOTUL la ea. Este plina de senzatii, culori si zambete, exact cum zicea si Milady. Dar, recunosc, ca am descoperit-o asa, pt ca cineva, mi-a spus sa-mi las papilele creierului sa absoarba senzatiile. Si exact asta am facut. Si am plecat de acolo irecuperabil si iremediabil indragostita de ..... EA, Venetia.

Acum... am o dilema. Am trei castigatori, dar nu m-am gandit la premii. Ups!!

le_maitre [18.08.13 23:15:44] »

Dragă Emsiemă,

Pentru Master Andox și Master Alex te vei gândi cu siguranță la ceva delicat și vei trimite prin Poșta Română sau curier rapid. Însă pentru Arici/Fiica/Mileidi rogu-te a te gândi la ceva mai simplu: nu mai bine faci cinste cu o limonadă într-o zi cu soare/pe înserate cum vrei tu... la Șosea? Că tot suntem vecini de citadelă și nu ne-am văzut până acum, deși ar fi trebuit, God Damn it!

Asta dacă mă primiți și pe mine la meeting, deși n-am ghicit și nici nu am participat la competiție. Dar am fost un pic co-inițiator, n'est ce pas?

Plecăciune!

MCM CONS. ONORIFIC AFA / BENELUX [19.08.13 16:33:50] »

@le_maitre: Mai Master Maitre, ti-am trimis un PM. Astept sugestii pt cadouri suficient de delicate pt cei doi maestri ghicitori.

Dar... pe PM )

In rest... iiiiiiihaaaaa!!!

motaneata [19.08.13 18:51:15] »

@MCM:

Da’ … nebunatică mai eşti soro! (hai că ţi-am ghicit “punctul”, mai ai premii?)

De legat, ce mai!!!

Şi zici că e mai tare decât la Disney? La Disneyland m-am dat şi eu o zi întreagă, pe vremea când erau în pragul falimentului, cel mai mult mi-a plăcut când m-au aruncat cu “tunul”, o mai fi porcăria aia? am crezut c-am căzut în cap, unii spun că, de fapt, asta s-a şi întâmplat!

M-aş da şi la Efte… (hopa! , cum ai zis că-i spune?), da’ nu'ş'cum să fac, aşa că te rog, învaţă-mă: întâi “fumez” şi apoi îmi fac injecţia cu adrenalină, sau invers?

MCM CONS. ONORIFIC AFA / BENELUX [20.08.13 17:00:23] »

@motaneata:

nebunatică mai eşti soro!

apreciez eleganta exprimarii, cand este extrem de evident ca termenul corect este nebuna, de legat. Hehehe stiam eu ca perseverand voi convinge, in cele din urma... dar recunosc ca am crezut, inca de pe vremea "iepurilor padureti” de la Frankfurt, ca am reusit ))

Pentru cunoscatori se rezolva cu premiile... important este sa fie usor afumate (iar daca nu sunt afumate... le perpelesc usor necontrolat cu o lumanare)... unde's doua... mai incape unul, si-nca unul, si'nca unul...

“tunul”, o mai fi porcăria aia?

sigur nu, altfel mi-as fi amintit, pentru ca m-as fi dat, chiar cu riscul de a fi aruncata de trei ori si prinsa numa’ de doua, sau deloc.

întâi “fumez” şi apoi îmi fac injecţia cu adrenalină, sau invers?

aici cred ca este dupa preferintele fiecaruia, pentru ca drumul catre dobandirea unui suflet/spirit usor (afumat ar spune unii carcotasi), insotit de un grad mai mare sau mai mic de nebuneala (gasita in stare naturala la unii dintre noi), trece si pe la „si-alta data, si-alta data, o s-o facem si mai si mai lataaaaa”

bog68 [21.08.13 20:56:05] »

No hai că mă luă cu vertijuri, scuturături și alte buimăceli. O fi fost mumos, dar pe mine nu mă prinzi a mă da în belceuri, luici, scrâncioabe sau alte zgâlțâitoare de-alea. Oricum, bravos pentru matale că le poți duce!

Amu, întrebări: gogoșile le mâncași singură? Pe toate?!

Fără coffee precum polițaii americani?

Și-apoi mai putuși a dansa pe gangnam style?

Oleo muică!!

MCM CONS. ONORIFIC AFA / BENELUX [22.08.13 23:02:50] »

@bog68: eeeee, asa "e" cate unii, dupa ce fac pe cascadorii, sufla si-n iaurt )

Amu, raspunsuri: nu le mancai singura, ce putui? Incercai, da' ce, ma lasara? Tabarara ca ulii la porumbei, pe gogosile mele))

Niciodata, never, jamais, fara cafea. Se poa'?

Putui, ca luai pastila de putut de dimineata ))

Aşijderea

TEOANCA [23.08.13 15:46:11] »

Am studiat in amanunt poze si video si am hotarat: Pagoda si barcutele "fetele de la Capalna" m-ar fi satisfacut pe deplin. Restul, oricare dintre ele desi sunt o mare amatoare de bungee jumping, parapanta, parasailing si sarituri cu parasuta de la mare inaltime ca sa nu mai vorbim de rafting si sarituri cu caiacul in cascade... ) cum spuneam restul de distractii mi-ar fi deranjat echilibrul abia restabilit la Azalia al vertebrelor C5-C6.

Cand mai pleci ia-ma si pe mine te roooog, cum am mai spus deocamdata ma documentez pentru o carte prin statiuni cu ape termale si seniori simpatici (urmatorii 10 ani) in rest I am available si mare fan parcuri de distractie )

Go girl! Am ras in hohote ca de obicei si apoi am spus maruntel printre dinti roasa de invidie (de acolo sa fie buba la vertebre?) cand i-am vazut frumos aliniati la coada la ecouri pe cei mai spirituali Domni AFA.

Go girl!

MCM CONS. ONORIFIC AFA / BENELUX [23.08.13 19:17:10] »

@TEOANCA: Draga mea draga, de trei ori draga (va mai aduceti aminte prieteni?), ai grija de tine pana la anu'. Purcedem la Port Aventura asa ca, sa faci bine sa iti restaurezi fizicu' pana atunci. )) Da-le incolo de ape termale... avem timp si de alea peste 30-40 de ani.

aici m-ai prins, recunosc ca imi place si mie tare mult, cand am cu cine schimba o barfa mica - da' sincera )

Alex_Macedo, amero, ariciu, bog68, iulianic, le_maitre, MCM, mecut, motaneata, neimportant, TEOANCA
Alte impresii din această RUBRICĂParc de distracții Efteling [Kaatsheuvel]: