ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.08.2013
    ÎNSCRIS: 12.08.13
    APR-2013

Impresii din magnificul Istanbul

Tarkan - Istanbul Agliyor

Am vizitat anul acesta Istanbulul impreuna cu mama mea. Ne doream de mult un astfel de weekend iar Istanbulul a imbinat perfect istoria cu distractia si cumparaturile.

Conditii impecabile de cazare, intr-un hotel micut, Melita Otel, din zona Aksaray, la cativa pasi de statia de metrou cu acelasi nume. O camera micuta, dar extrem de curata, intr-o zona desi destul de aglomerata, mai ales seara cand barbatii ies afara, joaca table si beau ceai.

Am plecat din Bucuresti dimineata devreme, rasaritul l-am prins in avion. In jurul orei 10, am lasat bagajele la receptie si am inceput incursiunea in orasul celor doua continente.

hotelul fiind doar la 5 statii de Moscheea albastra am preferat sa mergem pe jos, cam jumatate de ora pana la primul obiectiv. N-am avut noroc din prima caci Moscheea Albastra era inchisa pentru rugaciune (vinerea se roaga de vreo 5 ori, iar moscheea se inchide), si ne-am indreptat spre Suleymania. de la hotel pana moscheea albastra am numarat aproximativ 20 de moschei, asa ca in Istanbul pregatiti-va pentru un zgomot infernal, dar care totodata da un farmec special locului. Ne-am intors spre Grand Bazaar, nu inainte de a testa preturile din magazinele, sau mai bine zis muzeele de pielarie. Unele cu modele de mult demodate, sau mai moderne, depinde de loc, dar toate extrem de scumpe. Aceeasi impresie ne-a lasat-o si Grand Bazaar. pentru a gasi ceva de calitate trebuie sa cauti bine, sau sa ai norocul nostru, sa o intalnesti pe Tanti Mihaela, o comercianta de blugi, stabilita de 25 de ani in Turcia care iti va "vind" foarte multe ponturi despre bazar si Istanbul in general. Un lucru e cert in Bazaar, te vei distra pe cinste: daca mergeti neinsotite de un barbat veti primi multe cereri in casatorie, mici cadouri, ceaiuri, veti fi asaltate de complimente si invitatii la cina, pranz, cafea, etc. Pe langa fatul ca aici vei gasi sandale WIN DIESEL, genti PRAGA, tenesi SPUMA, parfumuri la cateva lire, si daca ai rabdare cateva ore iti fac si cu numele tau. Nu uita ceva, daca nu negociezi, te-ai dus degeaba la Istanbul, inarmeaza-te cu rabdare si nu cumpara decat la pretul tau, oricare ar fii acela e garantat mai mare decat erau ei dispusi sa scada.

Invata cateva expresii in turca si pretul scade instant, sau poti vb cu ei de fotbal, vor fii extrem de incantati sa auda ca esti conationala lui Hagi sau Lucescu.

Dupa Grand Bazaar am mancat la un restaurant in apropiere, kebap-aproximativ 15 lire, si o mancare cu cartofi 7 Tl. Destul de buna mancarea dar mai scumpa decat in apropierea hotelului.

Ne-am intors la Moscheea Albastra, o coada infernala si dupa 15-20 minute am reusit sa intram. La intrare daca nu ai o esarfa de pus pe cap, ti se va da una albastra, si de asemenea o punguta pentru a-ti cara incaltarile. Inauntru nu am rezistat foarte mult dat fiind ca toata lumea era desculta, si suficient de cald afara.

Inapoi in piata AYASOFIA unde am negociat cu mai multi operatori ai barcilor de croaziera pe bosfor, unde am reusit sa obtinem un pret fabulos comparativ cu alti turisti-20 TL /2 persoane, in conditiile in care am vazut englezi cu 50 TL/persoana.

Dupa o cina copioasa la un restaurant din apropierea hotelului, aprox 30 TL 2 persoane (salate aperitiv, fel principal, bauturi) ne-am intors obosite la hotel.

In cea de a doua zi am ales sa vizitam Turnul si Podul Galata, bazarul de mirodenii si piata Taksim cu o plimbare pietonala pe Istikal street. Niciunul din aceste obiective nu trebuie ratat. Imaginea Istanbulului din Turnul galata este fantastica, iar drumul pana acolo de la baza podului, dat fiind ca este in panta te va ajuta sa dai jos baklavalele mancate in timpul sejurului. restaurante de pe podul Galata sunt exceptionale, mancare buna, proaspata, iar daca ceri ceva ce nu au in meniu, in cazul nostru inghetata, iti aduc de la vecini. Peste tot vei primi suveniruri, sau un anumit produs din nota de plata gratis, fara a astepta tips din partea ta. Sunt oarecum surprinsi atunci cand le oferi mai mult decat cer ei.

Pentru o vizita la Istanbul fiti pregatiti cu incaltari si haine extrem de comode, caci e de umblat mult pe jos, si intr-un ritm destul de alert daca vrei sa vezi cat mai mult asa cum am vrut noi.

Istikal street este o strada extrem de populata din Taksim, plina cu magazine, in general branduri, unde daca ai noroc poti gasi si ceva reduceri. In general nu se negociaza, dar in magazinele de bijuterii iti spun un pret, apoi scad niste taxe si ti-l dau cu undiscount destul de mare.

Cine spune ca hainele si bijuteriiloe sunt ieftine la Istanbul se inseala amarnic, sunt doar daca iei din zonele mai putin turistice si cumeri en gros, in rest, bijuteriile sunt frumoase, unele destul de opulente, dar au preturi piperate.

Ceea ce m-a surprins a fpost faptul ca in Istanbul nu vezi cersetori, prefera sa vanda orice la colt de strada, servetele, deodorante, umerase, masini de cusut asemanatoare unor capsatoare, covrigi, sa lustruiasca pantofi, orice dar nu intind mana.

Daca va cazati in zona Aksaray, faceti o plimbare la lasarea serii pe bulevardul ce duce la Moscheea albastra. Comertul stradal este fantastic... vand orice, pe trotuar, sau sub un pod: bocanci, tricouri, parfumuri, chiloti, accesorii de telefon, pe intuneric, iar barbatii cu glas mai pronuntat te cheama cat ii tin plamanii la negot.

Cea de a treia zi a fost rezervata colosalului palat Topkapi. desi pretul nu este deloc mic in comparatie cu alte muzee 40 TL tur complet, sau 25 fara harem, merita fiecare lira. Noi am nimeri in perioada in care infloresc lalele, iar mirosul lor imbinat cu cel al marii te duc cu gandul la vremurile lui Suleyman si a sultanei Hurrem. Acolo vei gasi o mare parte din din aurul confiscat de la daci/romani dar si de la alte popoare transformat cu o maiestrie desavarsita in bijuterii, vase, sau arme de lupta.

Dupa o musaka de vinete si o ultima baklava, am plecat la aeroportul cu gandul ca ne vom intoarce curand, eu peste aproximativ o luna :))

Este intradevar o detinatie de care nu te poti plictisi niciodata.

Gule Gule!

Trimis de oana.pandele in 12.08.13 23:42:04
    Validat / Publicat: 13.08.13 01:59:48
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Marmaris

VIZUALIZĂRI: 2128 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (oana.pandele); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[13.08.13 01:59:22]

Bun, remarcabil review de debut

@oana.pandele: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Mutat la rubrica "Excursie la porțile Orientului" (deja existentă pe sait); şters rubrica dublură creată de autor

[13.08.13 07:43:12]

[13.08.13 09:39:21]

@oana. pandele

"Conditii impecabile de cazare, intr-un hotel micut, Melita Otel, din zona Aksaray, "

Am creat o noua rubrica pentru Melita Hotel. Pentru a adauga impresii poti folosi linkul Adauga Review Simplu.

Multumim.

• Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Istanbul: