ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.08.2013
    DIN: Mannheim Germania
    ÎNSCRIS: 23.10.09
    FEB-2013

Belle Mare - cea mai frumoasa plaja din Mauritius

Hotelul Ambre - ultimul din cele 5 hoteluri diferite în care am inoptat pe Mauritius se afla situat cum ii spune si numele pe plaja “Belle mare” cea mai frumoasa plaja din Mauritius. Am rezervat o camera standard cu vedere la mare si am primit una in imediata apropiere de zona de Wellness cu saună, baie de aburi si jacuzzi gratuit.

Camera incapatoare cu pat matrimonial imens, saltea si perne de calitate superioara. Doar in baie dusul era inchis cu usa de sticla doar pe jumătate si daca nu erai suficient de atent puteai inunda intreaga baie. Noi am avut un balcon mare dar am văzut că alte camere - în special cele cu vedere spre grădină aveau balcoane foarte mici sau cele de la parter doar o mica terasa de aceea va recomand sa rezervati doar camere cu sea view. Zonă de plaja foarte frumoasa cu mai multe piscine si chair si una asa-numita "infinity pool" unde daca privesti piscina lungit in sezlong ti se pare ca apa piscinei se imbina cu apa oceanului Indian care aici pe aceasta coasta este fantastica. De culoare albastrui - turkis si fara corali in imediata apropiere de plaja - deci aici nu ai nevoie de papuci de plastic precum in alte zone ale insulei. Hotelul oferea o multime de posibilitati de distractie si sport: de la catamarane, barci cu pedale pana la Glasbottomboat ce facea regulat ture pana la reciful minunat de corali.

Noi am facut o plimbare subacvatica... da ati citit bine - echipat cu o cască precum poarta cosmonauti te poti plimba aproximativ 3 metri sub apă pe fundul mării; -) inconjurat de tot felul de pestii colorati. A fost o experianta nu tocmai ieftina (35,00 EUR / persoana) insa foarte amuzanta!

Mancarea in hotel este foarte diversificata si buna. Atât la bufet cat si în restaurantul de pe plajă "La Plage", unde puteti lua masa la lumina lumânărilor (noi am avut norocul sa avem si luna plina) cu picioarele goale în nisip. Si chair daca ai doar demipensiune poti alege din meniul a la carte diferite feluri de mâncare (inclusiv mai multe aperitive si feluri principale) pana esti satul. Bauturile costa suplimentar, dar în comparatie cu alte hotele preturile hotelului Ambre erau acceptabile.

Si acum vine punctul culminant... Ile aux Cerf mandria Mauritius-ului se afla in imediata apropiere si un shuttlebus te duce pana acolo la fiecare jumate de ora incepand de la 9:00-13:00 dus si până la ora 18:00 intors. Tot aici pe Ile aux Cerf se afla si cel mai frumos teren de golf din lume care este pentru oaspetii hotelului Ambre aproape gratuit (trebuie sa platesti doar pentru inchirierea echipamentului de golf).

Mauritius este o destinatie „once in a lifetime“ speciala pentru luna de miere si astfel eu ma asteptam sa vad la fiecare pas doar perechi de tineri fericiti care abia asteapta sa devina sot si sotie. Imi promisesem ca de data aceasta am sa fac multe, multe poze cu mireasa si mirele pe malul marii – dar zilele treceau fara sa vad nici macar una dintre aceste cununii.

Vizitasem mai multe hotele si fiecare hotel avea pregatit un pavilion pentru astfel de ocazii. Aici se tin cununiile in aer liber – ni se mentiona mereu…dar nu – astazi nu avem din pacate nici una…poate aveti norocul intr-o alta zi.

Si cand era cat pe ce sa renunt la ideea de a fotografia o cununie- aproape in ultima zi cand stateam tolanita pe plaja aproape adormita lasand gandurile sa treaca passé incercand sa sortez momentele frumoase pe care le traisem in ultimele 3 saptamani de cand eram aici, observ ca direct langa mine pe plaja se intampla ceva deosebit. Niste ospatarii adusesera o masuta acoperita in alb pe care acum o decorau cu petale de trandafiri rosii – si altii se chinuiau sa fixeze niste scaune cu picioare subtiri in nisipul fin al plajei. Ce se intampla aici? intreb eu in speranta ca voi primi raspunsul mult asteptat…da, da, da raspunsul este cel pe care mi l-am dorit " there will be a wedding in a few minutes! " Ma ridic in graba, las toate lucrurile pe sezlong fara sa le strang, nici nu-mi imbrac rochia de plaja ci asa cum sint in bikini fug in graba spre camera – unde dracu e acum sotul meu care avea cheia de la camera? in sfarsit il vad discutand cu un barcagiu langa ponton- da-mi repede cheia ii strig din departare- trebuie sa urc imediat in camera- dar ce s-a intamplat? ai diaree? ti-e rau? Nu in cateva minute avem nunta! strig eu din departare si imi trebuie aparatul de fotografiat. Ce nunta draga …ca noi sintem casatoriti de 21 de ani…bineinteles ca nu a noastra…si cum urc treptele spre camera ma gandesc ca mi-ar fi facut mare placere sa fie a noastra – de data aceasta chiar aveam ce sa sarbatorim - am trecut impreuna de trei ori de cei 7 ani blestemati!

Trimis de Pami* in 12.08.13 17:24:13
    Validat / Publicat: 12.08.13 18:31:05

VIZUALIZĂRI: 8832 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Pami*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P14 alb, verde, albastru - culorile Insulei Mauritius
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20450 PMA (din 22 voturi)
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 280.00 EUR pe cameră

sunflower
    [15.08.13 13:30:40]

Ne-ati povestit despre o plaja perfecta, dar fotografiile sunt plus que parfait!

sunflower