ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.08.2013
DIN: Constanţa
ÎNSCRIS: 31.08.12
AUG-2013

O locaţie care merită inclusă pe lista preferinţelor

- In special pentru cei care vin din sud-estul ţării (Constanţa, Tulcea, Brăila. Galaţi, Bucureşti) şi doresc să facă Transalpina de la nord către sud, Voineasa ar putea fi destinaţia aleasă pentru o prima noapte a excursiei;

- In zona Voineasa oferta de pensiuni este rezonabilă, dar nu foarte multe au un număr mai mare de 6-7 camere şi posibilităţi de asigurare a mesei. Mai mult decât atât, sunt foarte puţine pensiuni care oferă camere cu paturi separate (twin beds). Pensiunea Denisa este una dintre aceste puţine locaţii unde puteţi rămâne peste noapte dacă sunteţi un grup mai numeros 8-10 persoane şi nu neapărat cupluri care să poată dormi în paturi matrimoniale;

- pensiunea este nouă, bine îngrijită, iar camerele sunt surprinzător de mari, iar despre băi se poate spune chiar că se face risipă de spaţiu (vezi poze). Cred că toate camerele au şi balcoane de dimensiuni mari şi foarte mari;

- curtea este foarte mare, iar locurile de parcare nu sunt o problemă;

- noi am luat masa de seară şi micul dejun a doua zi şi am fost pe deplin mulţumiţi atât de mâncare cât şi de preţuri care ni s-au părut mai mult decât rezonabile;

- in curte există o mini-piscină (pereţi de cauciuc, demontabilă) care atunci când am fost noi era plină cu apă dar era acoperită cu prelata de protecţie. Bănuiesc că trebuie cerută permisiunea gazdelor pt. a utiliza piscina, a. î. aceştia să o pregătească corespunzător;

peisajul este liniştitor (deal şi pădure), râul curge prin spatele pensiunii;

- personal recomand această locaţie ca popas de tranzit (1 noapte) în drum spre Transalpina sau Valea Jiului - Haţeg. Staţiunea Voineasa aşa cum unii o cunosc din perioada anilor 80-90 este o semiruină şi cred că posibilităţile de distracţie în zonă sunt nule.

- există suficinete obiective turistice în zonă, dar circuitele făcute zilnic cu maşina (având pensiunea Denisa ca bază de plecare) ar însuma probabil 100-150 km

- un singur inconvenient. Dacă este cald şi dormiţi cu geamutrile deschise, peste nopate s-ar putea să fiţi deranjaţi de lătratul celor doi căţei care îşi fac datoria şi păzesc perimetrul curţii (depinde cât de adânc dormiţi şi cât de mare e potenţiala "ameninţare" sezizată de câini).

Trimis de ebirsan in 12.08.13 01:41:42
Validat / Publicat: 12.08.13 08:47:11
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în VOINEASA / VALEA LOTRULUI. A mai fost în/la: - cam peste tot

VIZUALIZĂRI: 2056 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ebirsan); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Camera cu pat matrimonial - etaj 1

[12.08.13 06:56:06]

@ebirsan: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

ebirsanAUTOR REVIEW
[13.08.13 01:08:48]

@webmaster28: Multumesc. O sa mai urmeze in curând citeva impresii.

[13.08.13 01:31:49]

ebirsanAUTOR REVIEW
[13.08.13 01:49:28]

@webmaster: Pens. Denisa este chiar clădirea care se află la jumătatea drumului orizontal (orientat WSW-ENE, cum vii dinspre Brezoi) deci puţin mai în spate decât este amplasat indicatorul cu nr. 1. Pe Google Earth-ul meu coordonatel par a fi: 45.398520° N / 23.998373° E. Ori cum nu ai cum să ratezi pensiunea pt. că se vede foarte bine de pe drum.

[13.08.13 01:55:06]

@ebirsan: mulțumesc, am actualizat coordonatele cf celor indicate mai sus.

silvia tudoran
[19.10.16 13:23:54]

am fost si noi acolo.

ne-a placut, fapt pentru care am revenit la cateva saptamani.

o sa scriu cat de curand despre experienta noastra- care seamana cu ce este relatat in review.

votat pentru obiectivitate!

ebirsan, silvia tudoran