ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.08.2013
ÎNSCRIS: 11.08.13
JUL-2013
2 AD. + 1 COPII -- v: 3ani

Excelent pentru litoralul romanesc

Dupa multi ani in care am fost pe litoral in strainatate (Tunisia, Egipt, Spania, Grecia, Bulgaria), datorita faptului ca este primul an cand merg la mare cu cea mica, am ales acest resort din Romania. Sincer sa fiu nu mi-a parut rau.

Am ajuns la hotel la ora 13, am fost cazat imediat, o domnisoara ne-a condus la camera (cazare apartament cu doua camere superior corpul Opal). Masina am lasat-o in parcarea privita de langa hotel (pentru acest pachet ai parcare separata) Cazare excelenta. Sufragerie imensa, balcon foarte mare, bucatarie complet utilata, dormitor cu pat foarte mare (am dormit toti 3 fara probleme), baie cu jacuzzi. Singura problema a fost, fapt incredibil, lipsa unui dulap in apartament - hainele se atarnau pe o bara cu cuiere in dormitor. In privinta curateniei, totul a fost OK. Prosoapele se schimbau zilnic, chiar daca nu erau lasate pe podea, asternuturile odata la 3 zile. Apropo nu am dat nici o spaga (nici nu am vazut femeia de serviciu dacat atunci cand am predat camera la plecare). La venire am primit o sticla de vin insotita de o scrisoare de multumire din partea patronului, iar o data la 2 zile primeam fructe si apa. Deci cazare excelenta Repet am achizitionat pachetul superior, nu stiu cum este cazarea la pachetul obisnuit.

Pentru masa am avut demipensiune. Cine are ceva de comentat despre masa este mincinos sau rau intentionat Calitatea si diversitatea preparatelor este mult peste cea a unui hotel de 5 stele din Bulgaria, si se apropie izbitor de un hotel de 5 stele din Turcia. Nu mai enumar felurile de mancare, dar va spun ca sunt multe si foarte bine gatite (oricine gaseste ceva pe gustul lui). Ca un mare minus, sucurile care sunt apa chioara colorata. Acuma as vrea sa discut si despre o problema care s-a dezbatut mult pe acest site - aglomeratia din restaurant. Restaurantul este subdimensionat, dar nu se pune problema sa nu gasesti unde sa stai sau sa te bati pentru o masa, cum am citit. Dimineata la ora 8 cand eram la masa, jumatate din restaurant era gol. La pranz ne duceam la 14-14,15, si in maxim 30 de secunde gaseam loc (chiar daca nu intotdeauna singuri la masa - erau multe mese de 6 persoane - dar cred ca nimanui nu-i sta mancarea in gat daca ocupa aceeasi masa cu niste straini.

In ceea ce priveste plaja este curata (cu exceptia mucurilor de tigara ingropate de nesimtiti, care nu erau stranse) si destul de aerisita. In ceea ce priveste "bataia pe sezlonguri" sunt dator sa precizez urmatoarele. Eu am avut baldachin, dar nu l-am folosit deoarece era in spate. La orice ora gaseai sezlong (nu am vazut pe nimeni stand in picioare). Ca sa prinzi o umbreluta intr-adevar trebuia se te scoli mau devreme si sa pui prosopul pe sezlong. Eu la ora 7,30 erau pe plaja si ocupam un loc in primul rand de umbrelute. Dar repet, si la 11 daca veneai gaseai sezlong, il trageai langa apa si stateai foarte bine.

In ceea ce priveste piscinele, nu pot sa spun mare lucru, deoarece eu am un principiu - pe litoral ma duc pentru plaja si mare, daca vreau la piscina raman acasa - dar oricum am observat o piscina interioara, una pentru copii incalzita si 2 piscine pentru adulti.

Nici pentru distractiile pentru copii nu pot spune mare lucru, deoarece fetita mea fiind mica, a stat tot timpul cu mine. Am vazut insa ca exista un teatru de papusi, un miniparc de joaca cu diferite jucarii, un club pentru copii, iar in fiecare seara la restaurant erau petreceri pentru copii si apoi pentru adulti.

Deci daca sunteti fan litoralul romanesc, aveti bani (pretul este intr-adevar foarte ridicat, am platit 4800 ron in ianuarie pentru o saptamana - acum pretul era de 6500 ron- in conditiile in care un hotel de 5 stele din Bulgaria cu UAI costa in ianiarie 3500 ron) mergeti la acest resort. Va spun in mod CATEGORIC ca nu veti gasi ceva mai bun pe litoralul romanesc.

Trimis de adrianradu in 11.08.13 12:15:07
Validat / Publicat: 11.08.13 13:23:02

VIZUALIZĂRI: 1548 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (adrianradu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[11.08.13 13:22:49]

@adrianradu: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

rentea
    [11.08.13 14:18:22]

Totusi sa stai la masa cu alte persoane straine din lipsa de spatiu mi se pare o practica demna de o cantina din caciulata si nicidecum de un resort de lux.

vlado2
    [11.08.13 18:38:23]

Cu toate ca esti primul pe care il aud ca este 100% multumit de acest resort, dar pentru ca eu nu am ajuns ca sa-mi fac o parere personala, ai un vot de la mine.

Si, intr-adevar, poate pachetul superior conteaza...

nicole33
    [11.08.13 19:35:41]

@adrianradu:

Deși nu sunt un fan al litoralului românesc, nu pot fi decât uimită cât de scump poate fi un sejur la Mamaia, nemaivorbind de faptul că acesta nu este prețul final. Și pentru cinele luate la hotel sau aiurea timp de o săptămână ai mai plătit niște bani, care majorează costul total al distracției. Cei cu mai puțini bani cu siguranță vor alege alte meleaguri.

adrianraduAUTOR REVIEW
    [11.08.13 19:39:17]

@vlado2: Chiar acum am vorbit cu un coleg de serviciu care a achizitionat pachetul obisnuit (cazare in apartament cu trei camere familie cu 2 copii) si a fost multumit. Singurul impediment a fost timpul mau lung (cateodata si de 5 minute) de asteptare la lift. In rest aceeasi curatenie ca si la camerele superioare

adrianraduAUTOR REVIEW
    [11.08.13 19:47:40]

@nicole33: Intr-adevar pretul este exorbitant. Cum am spus si in comentariu, este primul an in care fetita mea a mers la mare, nu am stiut cum reactioneaza si nu am vrut sa risc. De la anul voi merge, in mod categoric la bulgari. Dar pentru cineva care nu concepe altceva decat litoralul romanesc este un resort de luat in seama. Macar nu dai banii de pomana pe niste servicii proaste, ca in multe alte hoteluri din Romania

PhoeniciaHR
    [20.06.14 11:36:35]

Buna ziua!

Va multumim pentru review-ul acordat complexului nostru! Phoenicia Holiday Resort este gandit si conceput, in special, pentru familiile cu copii si pentru cei care isi doresc o vacanta linistita, departe de agitatia din centrul statiunii Mamaia. Cele sapte corpuri de cazare gazduiesc aproximativ 420 de spatii de cazare impartite in studio-uri, apartamente cu doua si apartamente cu trei camere.

Curtea interioara este alcatuita dintr-o gradina plina cu flori, foisoare, leagane si hamace, sase piscine cu apa incalzita, atat pentru copii, cat si pentru adulti, una din ele fiind acoperita, baruri, restaurante, terasa orientala, teatru de vara, locuri de joaca pentru copii, gradinita, magazine si centru de jocuri.

Ne-am dorit sa oferim romanilor si strainilor care doresc sa-si faca vacanta pe litoralul romanesc o locatie asemanatoare celor din renumitele statiuni turcesti, grecesti si bulgare, unde sa aiba parte de facilitati si servicii de inalta calitate, cu un raport corect calitate-pret. Design-ul apartamentelor este unul modern, de aceea in loc de dulap pentru haine exista un dressing separat de restul camerei printr-o cortina ce vine sa completeze stilul specific.

Anul acesta numarul locurilor la restaurantul Kasttane a fost suplimentat pentru confortul dumneavoastra si pentru a reduce aglomeratia creata la orele meselor. Sucurile oferite la restaurant sunt fara acid, cu arome identic naturale, ca toate celelalte sucuri care se gasesc pe piata. Aveti pisibilitatea de a va achizitiona un alt tip de bautura racoritoare de la unul din barurile sau magazinele aflate in interiorul complexului.

Plaja este curatata seara de seara, mizeria de peste zi, din pacate, este responsabilitatea celor care se afla pe plaja. Va asteptam din nou alaturi de noi pentru a va bucura de tot ceea ce Phoenicia Holiday Resort ofera oaspetilor sai!

Cu stima,

A. Damian, Referent Marketing Phoenicia Holiday Resort