ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.08.2013
DIN: Cluj Napoca
ÎNSCRIS: 29.07.13
AUG-2013

Calimanesti sa ne traiesti!

Am vizitat si salina din Ocne asa ca ne indreptam spre urmatoarea destinatie a zilei cu numarul 2, o zi ce ni se arata linistita, ziua in care ne putem incarca bateriile.

Drumul nu a durat mult, am intrat pe Calea lui Traian si la nr 784 ne-am oprit pentru cazare. Calimanesti-Caciulata este o statiune cu ape termale, agitat, cu lume de toate varstele, fara prea multe fite, insa daca nimeresti locul potrivit te poti simti chiar foarte bine.

Ne-am lasat bagajele ca de obicei in 2 timp si 3 miscari si tusti pe usa sa mergem sa ne balacim undeva. Pentru ca pensiunea unde ne-am cazat nu avea piscina am mers in cautare de un loc decent, cu putina lume sa ne putem relaxa.

Si a durat ceva timp... am mers la piscina de la hotel Olt, Cozia era pliiiiiiiiin plin plin, biletul 15 lei pentru adulti, cu apa termala. Nu am ramas. Am trecut pe langa piscina de la Pescarus nu ne-a placut, am mai intrebat in stanga in dreapta de piscine, am fost trimisi la piscina din padure. Un singur lucru imi vine in minte cand imi amintesc de locul acela. Groaznic. Nu inteleg cum pot accepta asemenea conditii oamenii in loc sa mai dea 8 lei in plus si sa se simta bine. Era plin pana la refuz, pe drum inca mai urcau spre piscina, nu era loc sa arunci un ac, nici in piscina nici in jurul piscinei.

Am vazut, am ramas dezgustata si ne-am continuat cautarile. Si am gasit, o terasa cu piscina, draguta. Piscina Camelot pe Calea lui Traian 770 =» pe FB, daca iesi sa te plimbi si pe faleza Oltului nu ai cum sa nu o vezi. Aproape e si terasa Carul cu Bere unde am servit si noi o bere fiind insetati rau de tot dupa lunga cautare, dar macar am gasit un loc civilizat. Pretul biletului 15 lei, cu sezlong si umbreluta. Apa dulce dar calda, cu vestiar, dus, toalete ok. Muzica buna, ospatari care se plimba sa ia comenzi. O bere 4 lei. Zona frumoasa, se vad muntii din piscina, in spate e Oltul, poate lipsesc bradutii de jur imprejurul piscinei sa mascheze gardul inestetic, in rest e decent.

Am stat la soare bine mersi, am lenevit, am stat si in piscina si seara pe la 8 si ceva ne-am adunat lucrurile indemnati de o mare foame. Si din nou am mers sa ne cautam un loc. Eeh de data asta ne-am uitat unde e mai multa lume pentru ca asta inseamna ca e ok mancarea. Am ajuns la terasa Dada, pe partea stanga cum mergi spre manastirea Cozia. Era multa lume, doar doua mese libere. La una ne-am asezat noi, am primit meniul si nu a durat 15 minute si am primit comanda. Mancarea a fost buna, suficienta. Un mic 2 lei, o portie de cartofi 4 lei, o supa in jur de 8-10 lei. un suc 4,5 lei, o bere la fel, desert de la 6 lei. Intre timp am vazut cum sta lumea la intrare sa astepte sa se elibereze mesele. A fost si muzica live, cantata bine, desi nu tocmai pe placul meu, dar macar doamna stia canta. Singurul lucru ce m-a deranjat a fost cand am vrut sa merg la toaleta. Toaleta e undeva in spatele barului, nu stiu daca tine de terasa insa era 2 lei. Asa ceva nu se face, dupa ce omu merge si face consumatie sinu de 1 leu tu mai ceri bani pentru toaleta? Pentru lucrul asta au un minuuuus maaaaaare si nu cred ca i-as mai vizita.

A doua zi a trecut repede, ne-am incarcat bateriile iar in dimineata din a treia zi ne-am pornit la drum. Am facut o mica oprire la Manastirea Cozia, o manastire ce arata bine pe dinafara, lasata sa se distruga pe interior. Pacat. Au si un muzeu dragut, un chios cu suveniruri, multe kitschoase, in rest e liniste si te poti plimba si relaxa in curtea plina cu flori.

Am sa revin cu un review despre pensiunea unde ne-am cazat.

Trimis de andr2eea in 10.08.13 17:01:38
Validat / Publicat: 10.08.13 18:03:06

VIZUALIZĂRI: 3902 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (andr2eea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 nota de plata terasa DaDa

• Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Călimănești-Căciulata: