ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.08.2013
ÎNSCRIS: 30.05.10
JUL-2013
[?] AD. + 1 COPII -- v: 12

Școală hockey pentru copii

Știu că este oarecum ciudat să povestești despre o școală de hochey la un site de călătorii. Dar eu am întâmpinat greutăți în a afla informații de la persoane neinteresate, despre acest lucru. Iar cum știrile sportive de la televiziunile românești se împart în știri despre fotbal și știri mondene din fotbal, am început să caut despre alte sporturi pe canalele străine de televiziune dedicate sportului.

Începând cu o anumită vârstă, toate activitățile noastre se învârt în jurul copiilor noștri. Este și firesc așa. De aceea, am considerat necesar pentru fiica mea să îi găsesc o activitate extrașcolară (de preferință sportivă) care să îi placă. Nu de alta dar copii din ziua de astăzi ne vor plăti nouă pensiile, iar copii noștri ne vor alege azilul. În prezent nu prea am vazut mulți copii la oraș să bată mingea între blocuri, chiar și când ies afară tot pe tabletă sau telefon stau.

Așa că pentru un corp sănătos am încercat diferite sporturi cu fata: karate, dansuri, dar din greșeală am ajuns cu ea la hockey...

Și iată se împlinesc 4 ani de când joacă, 3 de când clubul a fost de acord să o legitimeze la categoria de vârstă, și multe mii de lei dați pe echipament...

Dar despre școala de hochey din Trencin. Am aflat întâmplător despre ea de la un jucător din Brașov, un alt părinte a fost cu copilul acolo, și anul acesta am urmărit din timp pe site perioada de înscrieri, am aplicat și am fost acolo. Din ce am mai căutat, se pare că ar fi printre cele mai ieftine școli de acest fel, în România s-a organizat doar anul acesta ceva de genul acesta, în Brașov, dar doar pentru copii de vârstă mai mare (U18).

Ce pot să zic despre preț 369 euro pentru o săptămână de antrenamente, în care poți uita că ai copil.

Programul cuprinde 2 antrenamente de 1 oră pe gheață și 2 antrenamente pe uscat. Sunt 7-8 antrenori pe gheață în fiecare moment, toți în subordinea unui antrenor principal, cel care organizează ședințele de antrenament.

La fiecare grup există însoțitori cu care se fac activitățile extrasportive.

Cazarea și masa sunt asigurate ori la patinoar, ori la o pensiune la 5 minute de patinoar, funcție de grupul de vârstă în care ești încadrat.

Am fost uimit de atenția de care se bucurau copii. În fiecare seară copii erau luați de însoțitori și scoși fie la înghețată, fie la barbeque, fotbal în piscina orașului, vizită la mall, și cel mai frumos la castelul din localitate care a fost deschis numai pentru noi, și au avut organizate spectacole, demonstrații de luptă și focuri cu arme medievale (inclusiv cu un tun).

S-a primit tricoul de antrenament, ceaiuri pe timpul antrenamentului și mici gustări în pauza dintre antrenamente.

Surpriza mare a fost când ne-am întâlnit cu alți părinți din România (București), dar marea majoritate (în afară de copii din Slovacia) erau din Rusia și Ukraina. Mai erau din Franța, Norvegia, Cehia, Germania, Ungaria, cam din toată Europa.

Este de apreciat angajamentul și grija față de copii, câte lucruri se pot face pentru generația următoare, la un cost decent, doar să vrei.

Trimis de cozmin_t in 08.08.13 08:14:46
Validat / Publicat: 08.08.13 10:22:50
  • A fost prima sa vizită/vacanță în SLOVACIA

VIZUALIZĂRI: 2561 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cozmin_t); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Aspecte de la antrenamente pe gheață. Un antrenor la 5 copii

• SOCIALs