ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.08.2013
DIN: Iasi
ÎNSCRIS: 10.08.11
JUL-2013

Stelios, Vasiliki

In Vasiliki se gasesc suficiente taverne, restaurante si cafenele, atat in port cat si pe stradutele ce pleaca din acesta. Impresia generala a fost ca mancarea este scumpa, fara a lua in calcul pita giros-ul care era 2 euro. Cand spun mancare ma refer la lucruri gatite, specialitati, fructe de mare si peste. Cel mai ieftin peste este sardina, pentru o portie dai cam 7 euro, iar ceva mai marisor (cam cat un caras) este intre 10-15 euro/bucata. Mie personal mi s-a parut exagerat, avand in vedere festinul culinar de care avusesem parte in Katelios cu cateva zile in urma.

Am ales sa mancam la Stelios de doua ori intrucat meniul era mai variat si de 30 de euro chiar ne-am saturat.

Asezare:

Se afla in port, pe strada principala. Mesele sunt asezate pe malul apei, ca de altfel la majoritatea tavernelor din zona.

Meniu:

Diversificat. Am gasit de toate, de la aperitive, salate, mancaruri pe baza de carne, peste, fructe de mare.

In prima seara am comandat un meze pentru doua persoane, iar eu ma asteptam sa vad un platou mare cu de toate pe el. Cand ne-a intrebat cu ce sa fie, noi am zis cu de toate dar sa se axeze mai mult pe peste si fructe de mare.

Am inceput cu o salata cu avocado, care s-a servit intr-un recipient comestibil facut dintr-un foietaj mai dur. Apoi au inceput sa aduca farfurii micute cu cateva bucatele din tot felul de mancaruri:

bazate pe carne: stifado de vita, miel, paste cu pui (care le-a luat copilul)

peste: sardine si inca doua specii la care nu le-am retinut denumirea (unul semana cu, carasul la marime). Nu erau multi intr-o portie, cei mai mari au fost 2 bucati.

fructe de mare: scoici (care tot copilul le-a mancat, pentru ca sunt preferatele lui) si calamar umplut (o bunatate).

Cu tot cu bauturi, adica o apa la 1,5 l si vin (o carafa mica) ne-a ajuns 30 de euro.

La prima vedere cand am vazut ce mici sunt portiile ma gandeam ca o sa ne ridicam flamanzi de la masa, dar dupa ce am gustat din fiecare pot spune ca eram satui.

Noi am vazut ca un avantaj faptul ca am ales acest gen de meniu, asa am reusit sa gustam din mai multe preparate la o masa.

A doua oara am venit aici, in ultima seara petrecuta in Lefkada, din pacate eu nu ma simteam prea bine (mancasem a pranz o pita giros care nu mi-a picat prea bine) asa ca m-am rezumat la o portie de sardine si cateva felii de paine prajita, iar baietii au gustat ceva mancaruri traditionale (printre care si o musaka).

Una peste alta la Stelios mancarea este gustoasa si bine pregatita, portiile mici dar si preturile sunt pe masura (cea mai ieftina portie e undeva la 3 euro, daca imi aduc bine aminte).

Proprietarul, Stelios, se afla mereu in miscare, era printre clienti, prin bucatarie, iar ospatarii au fost atenti si saritori

Daca vreti sa mancati de toate si sa nu va bata vantul prin buzunare dupa aceea, nu ocoliti aceasta taverna.

Trimis de elena_iasi in 06.08.13 22:27:51
Validat / Publicat: 06.08.13 23:23:08

VIZUALIZĂRI: 5137 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (elena_iasi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 "Stelios, Vasiliki" / In stanga se vede taverna, iar in dreapta mesele

iulianic
[07.08.13 11:31:54]

@elena_iasi: Îmi amintesc de faleza de la Vasiliki, cu mesele pe malul apei, lângă micile ambarcaţiuni ancorate. Acolo, la terasa Alexander, am servit eu o masă, singură (cei cu care am fost în vacanţă în Lefkada plecaseră la Nidri pentru o croazieră). Nu-mi amintesc să mai fi luat vreodată masa de una singură la o terasă, dar pot spune că m-am simţit bine, iar tonul la grătar cu cartofi, salată şi garniturile lor tradiţionale m-au făcut să mă simt şi mai bine.

iulianic
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm? Taverne în zona Vasiliki: