ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.08.2013
ÎNSCRIS: 18.07.13
JUL-2013
2 AD. + 2 COPII -- v: 6,12

Vacanta in Grecia

Am fost acolo, in Grecia, la Denis Hotel si pot sa spun ca totul a fost exact cum am vazut in poze si am citit pe site-urile de promovare.

Fiind prima noastra vacanta in afara tarii mi-am pierdut 2 saptamani cautand oferte si locuri cat mai frumoase si nu exagerat de scumpe, in jurul Salonicului, pentru ca am fost cu masina proprie, plecare din Sibiu si am incercat sa nu lungim prea mult calatoria.

In linii mari calatoria a fost lunga, obositoare si stresanta: citind pe forumuri despre traficul prin Bulgaria si Grecia eu ca si copilot am stat tot in stres: ba sa nu depasim limita de viteza, ba sa nu gresim drumul, s. a.

In Bulgaria nu incasau in euro, cu chiu cu vai la Mc Donald's la 32 km dupa Sofia, ne-a schimbat euro in leva la benzinarie ca sa putem manca (nu m-am deranjat sa schimb in leva in tara pentru ca citisem pe forumuri ca sunt benzinarii unde poti plati in lei sau in euro fara probleme -noi nu le-am nimerit). La Denis Hotel am ajuns dupa-amiaza la 6 (plecasem din Sibiu la 23, dar ne-am incurcat putin in Craiova, ne ducea doamna amabila de la GPS pe iesirea spre Drobeta, probabil pt ca podul de la Calafat-Vidin fiind dat in folosinta recent, gps-ul nostru nefiind actualizat, nu ne recomanda traseul).

Ce m-a impresionat la domnul Dimitri de la Denis Hotel e faptul ca dupa 2 saptamani de vizionari si comparari de tarife, am decis sa intru direct pe site-urile hotelurilor si le-am trimis mesaje (fiul meu are 12 ani impliniti si in 98 % din cazuri il treceau la adult, si in plus vroiam sa-mi confirme daca au locuri libere), mesaje la care toti mi-au raspuns cu o oferta. Cel mai rapid raspuns a venit de la Denis asa ca l-am pus pe sotul meu sa-l sune (el vorbeste engleza). Ne-a confirmat ca are pentru noi camera, ne-a confirmat tariful scris in mail (65 euro sau 80 cu mic dejun) si cand l-a intrebat despre plata, el a zis SEE YOU SOON, pe cand la celelalte hoteluri imi cereau nr de cont sa-si traga avansul. Un plus mare pt Denis Hotel. Alt plus mare piscinele, curtea, amabilitatea lor.

Micul dejun intre 7.30 - 9.30, gen bufet, intradevar nu foarte variat, dar din belsug. Contrar opiniilor cafeau foarte buna, si cea de la micul dejun si cea comandata dupa-masa la o tabla linga piscina (la care primeam sticla de 0,5 l de apa gratuit, ca de altfel peste tot)

Dimineata treceam drumul la plaja, stateam la sezlongul altui hotel, dar comandam cate o bere (la care primeam cipsuri) si un frappe (+0,5l apa totdeauna), la amiaza luam si de mancare iar seara ne duceam in Paralia cu masina, 6-7 km.

Paralia gen Costinesti la noi (numai tarabe si magazine si restaurante, tot ce vrei) numai ca mult mai curat si mai frumos. Poti manca ce vrei si unde vrei, preturi de ex. la Gyros (Shaorma noastra) de la 1,5 euro pana la 3,8 sau 4 cu tot cu o bere sau un suc. Noi am platit pt cina 16 euro cel mai putin si 32 euro cel mai mult.

In linii mari a fost frumos si pentru copiii mei o vacanta deosebita.

Trimis de dianasb in 05.08.13 11:15:05
Validat / Publicat: 05.08.13 12:30:50
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 4115 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dianasb); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Piscina de la hotel
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

[05.08.13 12:09:56]

@dianasb: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Krisko
    [05.08.13 12:41:47]

Plata direct cu Ron/Eur in numerar nu este posibila, insa puteai folosi un card debit/credit (Maestro/Mastercard/Visa) pentru a achita nota de plata la POS (disponibil la majoritatea benzinariilor de firma & McD), ori puteai sa retragi Leva de la un bancomat.

michirec
    [05.08.13 15:16:15]

IN SFARSIT A INVATAT SI DIMITRI SA FACA TURISM. Cand am fost eu in 2007, la micul dejun serveau ce ramanea de seara; plaja la hotel Kochili, superba intradevar si mancarea foarte buna. Doar treci strada.

Nu a-ti avut vedere in campul de bumbac?

dianasbAUTOR REVIEW
    [06.08.13 16:10:41]

@michirec: Ba da. Si la muntele Olimp in stanga, la piscine in fata si la mare in dreapta. Dar nu ne-a deranjat deloc. In schimb ne-a deranjat un polonez cazat si el acolo, dar ma gandesc ca asta se poate intampla oriunde in lumea asta, chiar si acasa te mai deranjeaza vreun vecin, nu?

luiza81
    [07.08.13 16:58:28]

Multumesc frumos pt parerile tale, si noi mergem din 15 august tot la acest hotel si nu stiam f multe detalii, mai ales cat este de departe de plaja, pt ca cei 150 m scrisi pot fi relativi. Multumesc si ma bucur ca va placut.

dianasb, luiza81, michirec
    Alte impresii din această RUBRICĂDenis Hotel [Paralia Korinos]: