ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.08.2013
DIN: galati
ÎNSCRIS: 29.05.10
JUL-2013

O vacanță frumoasă!

A fost prima oară când am ales să-mi petrec vacanța într-o stațiune aflată în partea continentală a Greciei. Și Grecia nu m-a dezamăgit nici de această dată. M-am hotărât să scriu câteva impresii despre Vila Oceanis, deoarece înainte de plecare, căutând câteva informații despre această locație am constat că nici un turist nu scrisese impresii despre această vilă.

După un drum de aproximativ 18 ore, parcurs cu autocarul, am ajuns în fața vilelor. Am scris vilelor, deoarece Vila Ocean Hills și Oceanis sunt vecine, despărțite fiind doar de un gărduț.

Vila Oceanis este alcătuită dintr-un grup de 2 clădiri identice, două vile cu câte două nivele fiecare. Fiecare dintre cele două clădiri, este formată din câte 8 camere, de 2 sau, respectiv, 4 persoane. Dotările camerelor sunt cele standard: chicinetă, dotată cu tot ce este necesar (plita electrică, minifrigider, veselă etc), baie cu duș, apă caldă la discreție, terasă pentru fiecare cameră, tv, aer condiționat contra cost, internet wirles. Mobilierul, deși nu foarte modern, este bine întreținut.

De la achiziționarea pachetului turistic (de altfel o ofertă specială, la un preț de nerefuzat) am știut că vila nu dispune de prosoape, săpun, șampon, sau hârtie igienică iar curățenia se face în camere doar la începutul sejurului. Aceste aspecte nu mi s-au părut deosebit de importante, deoarece, cred că orice turist, mai ales când se cazează la o vilă de 2 stele, preferă să își aducă aceste lucruri personale.

Cît despre curățenie, într-adevăr, la momentul cazării, în cameră se făcuse curățenie, menținerea acesteia pe parcursul sejurului, rămânînd la latitudinea fiecărui turist în parte. Nici acest aspect nu mi s-a părut a fi o problemă deoarece fiecare cameră dispunea de mop, găletă, mătură și făraș. Vila are o curte, care deși micuță, este foarte îngrijită, cu peluză și flori foarte frumoase. De asemenea, la intrarea în vilă există o terasă, cu fotolii și canapele confortabile. Tot în curtea vilei există un duș ce poate fi folosit, în special la venirea de la plajă. Proprietara vilei este o doamnă drăguță, care știe doar grecește, și care locuiește la parterul vilei. În linii mari cred că am atins toate aspectele importante ce caracterizează această vilă cochetă, situată aproape de plajă.

Despre stațiunea Nei Pori s-au scris suficiente impresii. Este o stațiune micuță, relativ nouă, cu vile asemănătoare ca și arhitectură, cu străduțele bine trasate și organizate, astfel încăt ți-ar fi imposibil să te pierzi. Există ca peste tot în Grecia, câteva super-market-uri, micuțe, de cartier, dar bine aprovizionate, cu absolut tot ce ai avea nevoie, prețurile fiind aproximativ aceleași.

Există o biserică în zona centrală, un cabinet medical precum și un dentist, un părculeț de distracții și o faleză foarte animată. Sunt de asemenea și două măcelării de unde te poți aproviziona pentru un grătar. Există multe taverne unde poți servi un meniu variat, iar toți vînzătorii și chelnerii sunt deosebit de amabili.

Cît despre plajă și mare, eu personal am fost mulțumită. Plaja este una foarte lată și lungă, spațioasă, cu nisip - ceva inedit pentru Grecia. Intrarea în apa cristalină a mării se face lin, la început pe pietre, apoi fiind nisip fin. Există plaje cu umbreluțe și șezlonguri, unde trebuie să faci o consumație minimă pentru a le putea folosi, și plaje publice unde poți veni cu umbreluța și prosopul propriu, unde nu trebuie să plătești nimic. De asemenea, inclusiv la plaja publică mi-am lăsat lucrurile pe nisip cît timp am mers la cameră și nu a existat nici o problemă. Singurul aspect mai puțin plăcut a fost faptul că, într-adevăr plaja în zona publică nu era foarte curată, în sensul că existau mucuri de țigări sau cîteva ambalaje aruncate desigur de turiștii certați cu curățenia și civilizația deși existau coșuri de gunoi amplasate atît pe plajă cât și în stațiune, totul era să vrei să le și utilizezi. Dar ținând cont că pe acea plajă nu era nimeni responsabil cu curățenia, mie mi s- a părut că, chiar și așa, acea plajă este mai curată decît cele de la noi de pe litoral.

Apa a fost superbă: curată, cristalină, caldă și cu mulți peștișori înotînd alături de tine. A fost cald, dar briza mării și apropierea de Muntele Olimp, cu vîrfurile sale maiestuase încă înzăpezite au făcut ca aerul să fie respirabil, aerul condiționat din cameră nefiind necesar. Mai pot adăoga faptul că absolut nici o insectă nu ne-a deranjat cu prezența. Nici țînțarii și nici muștele nu și-au făcut simțită prezența.

Pornind din această stațiune, cei interesați, pot face nenumărate excursii, pe cont propriu sau cu grup organizat, la diverse obiective turistice interesante ca: vizitarea orașului Atena, vizitarea Muntelui Olimp, a complexului monahal de la Meteora etc.

În concluzie, condițiile oferite de această vilă raportate la prețul plătit pentru ele, au fost excelente. Recomand această vilă și această stațiune pentru cei ce doresc o vacanță liniștită și relaxantă.

Trimis de michele in 03.08.13 14:32:13
Validat / Publicat: 03.08.13 15:42:25
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Creta, Thasos, Corfu și Halkidiki

VIZUALIZĂRI: 5712 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (michele); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P04 în prim-plan Vila Oceanis iar în plan secund Vila Ocean Hills

carmen_22_09
[03.08.13 17:00:14]

Bine scris!

micheleAUTOR REVIEW
[03.08.13 18:24:13]

@carmen_22_09: multumesc. am vrut doar să scriu cîteva impresii pentru cei interesati de această vilă. dacă cineva va avea intrebări, îi voi răspunde cu mare plăcere.

danapp
[02.09.13 11:41:07]

18 ore cu autocarul??? De ce ai facut atat de mult?

Vorbim de plecarea din Bucuresti, nu?

micheleAUTOR REVIEW
[05.09.13 11:22:44]

@danapp: da, asa este. 18 ore de la plecarea din bucuresti, cu o oprire de 2 ore la tesalonik. dar drumul nu mi s-a părut obositor deoarece s-au făcut opriri la aprox 3 ore, iar opririle au durat în medie cam 30 min.

danapp
[05.09.13 11:30:01]

@michele:

Te-am intrebat pt ca mi se pare foarte mult. Eu am fost acum 2 ani la Nei Pori, tot cu autocarul si plecarea din Bucuresti - Parc Izvor. Am facut 13 ore, cu tot cu oprirea de 2 ore la Salonic.

Dar asta nu prea are importanta. Nei Pori merita tot efortul. La anul tot pe-acolo cred ca o sa-mi fac concediul.

[31.08.15 19:09:25]

@michele - rog aruncă o privire peste următorul link goo.gl/maps/3TjC2.

• - fă click pe locul unde e amplasată
    • - dacă click simplu nu funcţionează: fă click-dreapta pe acel loc, apoi alege, din meniul ce va apărea, "Ce se află aici" ("What s here? ")
  • »» coordonatele GPS vor apărea într-o mică fereastră sus-stânga;
  • copiază coordonatele și scrie-ni-le te rog aici.
  • Sfârșit SECȚIUNE Listă ECOURI scrise la articol

carmen_22_09, danapp, michele