ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.08.2013
ÎNSCRIS: 24.07.12
JUL-2013
2 AD. + 2 COPII -- v: 6 i 10 ani

Vacanta la Robolla Beach

Când am început să facem planurile de vacanța știam doar că vrem insulă în Grecia și că ar trebui să fie cu prietenii, care văzând în poze și tot auzind poveștile din vacanța noastră pe Zakyntos o iarnă întreagă, s-au hotărât să meargă pe mâna noastră.

Aici a început dificila misiune de căutare pentru mine, desemnat organizator-șef. Am ajuns la concluzia că fiecare vrea ceva aproape de mare și să ne încadrăm în 1000 Euro cazare 10 nopți și demipensiune (inițial am vrut doar mic dejun- copiilor le place să mănânce împreună, era greu să-i aduni în camera cuiva în fiecare dimineață, apoi ne-am hotărât la demipensiune - seara ei încă nu au răbdare să aștepte masa). Am găsit mai multe variante (cât am putut de documentate să nu avem surprize) dar ce îi convenea unuia nu-i convenea altuia așa că după 2 luni de lupte am reușit să-i aduc la numitor comun (cu mari emoții totuși până când am ajuns aici).

Hotelul este de fapt aparthotel, situat în stațiunea Roda, în insula Corfu. Este situat cam la 500 de metri de sat de mers pe jos pe plajă. Satul (destul de greu să-i spun stațiune) este un vechi sat pescăresc a cărei zonă de interes este faleza cu taverne și magazine, pe care în 10 minute de plimbare super-lejeră o parcurgi și o strada perpendiculară pe aceasta. Deci să nu vă așteptați la mai mult. Predomină tavernele și magazinele alimentare care au și suveniruri.

Hotelul este frecventat în principal de nemți și nordici, cât am fost noi nu am auzit altă limbă, totul este și scris în germană. Personalul vorbește germană, știa cam unul pe fiecare tură și engleză (când am ajuns recepționera nu știa decât germană). Nu a fost nici o problemă pentru că sunt foarte amabili, eu am avut noroc că vorbesc germana iar la restul le-am tradus dar e bine de știut acest aspect.

Robolla Beach este situat chiar pe plajă, are 7 cladiri cu 1 etaj și parter, fiecare cu studiouri sau apartamente. În clădirea principală la parter se află recepția și restaurantul care are câteva mese în interior și marea majoritate pe terasă, un mic bar și toalete cu duș.

Apartamentul avea o cameră de zi cu doua paturi si colțul de bucătarie. Bucătăria este utilată cu o plită electrică, cafetieră, tacâmuri și veselă precum și o tigaie, o oală mare și una mai mică. Frigiderul are și congelator, merge foarte bine. Nu ne-am așteptat la burete de vase și detergent dar scriu acest amănunt pentru că am citit că unii sunt contrariați cănd acestea lipsesc. Mai există o masă cu 3 scaune, o măsuță mai mică, televizor LCD pe perete pe care nu l-am deschis niciodată deci nu știu ce programe sunt (bănuiesc însă că nu e nimic românesc pentru că nu era nici un romăn în hotel în afară de noi și nici nu erau obișnuiți să fie). Peste tot pe jos este gresie.

Dormitorul era despărțit printr-o porțiune de perete si două uși culisante de lemn de restul apartamentului. Patul dublu era de fapt două paturi unite cu ceva spațiu între ele, noptiere, o masă de toaletă cu oglindă și scăunel, un dulap mare de haine și …un cântar (să nu mănânce nemții prea mult probabil). În interiorul dulapului exista un seif cu cheie (10 Euro / săptămână) și pături de rezervă). Aerul condiționat este tot în dormitor și e gratuit. Toate geamurile și ușile sunt pevăzute

Din ambele camere se iese într-un balcon mare cu măsuță și 3 scaune și un uscător mare de haine. Baia este cu vană, chiuvetă și uscător de păr. Prosoapele au fost schimbate zilnic, cu excepția zilei de duminică, cearșaful cu care te acoperi la 2 zile și toată lenjeria la trei zile. Cameristele foarte amabile și respectuoase, ne salutau și de 2 ori (în germană bineînteles). Am primit la sosire 4 săpunele mici, casca de duș, trusă de ace, o trusă de ras de unică folosință și două spumante de baie. Nu au mai fost completate, oricum noi aveam cu noi de toate și nu a fost o problemă.

Masa este adaptată clientelei care o frecventează, deci deși bufet este la nivel basic. Dimineața singurul fel care se schimba era felul în care erau pregătite ouăle - fierte, ochi, omletă sau papară (un singur fel o dată), untip de brânză și unul de cascaval, iaurt natur vărsat și de asemenea un fel de iaurt cu fructe, roșii si castraveți felii, 4 tipuri de cereale, 4 tipuri de patiserie (biscuiți și un fel de chec), 4 tipuri de suc la dozator, apă la carafă, ceai de mentă și mușetel, lapte, banane felii stropite cu ciocolată și portocale felii. Păinea albă, neagră și biscoti. Cafea dintr-un dozator (nu aparat).

Seara tot bufet- ceva verdețuri, 2 feluri de carne, 2 garnituri, o supă, 2 sosuri, un fel de paste, un fel de prajitură, pepene și piersici felii. Bauturile nu erau seara incluse. Cine dorea putea comanda a la carte de la restaurant, de la amiază până seara la 23 contra cost bineinteles.

Am dat mai multe amănunte despre masă pentru că știu că la noi este în general o mare problemă câte feluri ai la masă în concediu. Pentru noi a fost arhisuficient mai ales că la amiază mâncam la câte o tavernă și tot ceea ce ni s-a pus la Robolla pe masă a fost foarte gustos, proaspăt și de calitate. Am avut și pește, fructe de mare, iepure, curcan, vită toate pregătite ca și la tavernele la care am mâncat ceea ce mi s-a părut important, dar e bine de stiut pentru că nu toată lumea dorește acest tip de masă.

Piscina nu este mare, crește de la 1,40 cm până la 2,30 și are o zonă mică pentru copii mici despărțită de restul printr-un grilaj. Se poate utiliza de la 7 la 21. La plajă se poate sta atât la piscină cât și la mare care este chiar la 10 metri de piscină. Plaja este îngustă dar cu nisip foarte fin, foarte curată atât plaja cât și marea. Intrarea în mare foarte lină și mergi de te plictisești până se mai adâncește. Nu ai nevoie de papuci speciali pentru că și în apă este nisip. Valurile sunt mici sau inexistente, deci foarte potrivită pentru familii cu copii. Sezlongurile sunt gratuite dar prosoapele sunt cu garanție 10 Euro pe săptămână și 1 euro/ prosop dacă vrei să le schimbi. Nu am văzut pe nimeni cu prosoape de la hotel și noi le-am avut de acasă. Mai sunt sezlonguri și sub măslini la umbră.

Un alt aspect pe care vreau să-l menționez este prezența pisicilor peste tot. E bine de știut pentru cei pe care îi deranjează acest aspect. De fapt peste tot pe insulă am întâlnit pisici. Nu sunt o problemă dar poate nu toată lumea este fan.

Ceea ce caracterizează întreg complexul este civilizație, ordine, liniște și disciplină. Nu țipă nimeni, nici la pisicină nici pe plajă, nu urlă muzică. Dacă se sare în bazin se face având grijă nu lovești pe cei din jur, să nu țipi, etc. Copiii sunt astfel educați și deși sunt mulți (majoritatea sunt familii cu copii) nu deranjează. Băuturile se beau la masă (sunt foișoare cu locuri suficiente chiar pe malul mării) sau pe măsuța de lângă șezlog, dar nu se lasă nimic pe jos.

Marea majoritate (cu excepția celor care alergă pe malul mării) vin la micul dejun după 9, pe la 10 sunt la șezlong și stau, eventual cu o pauză cât mănâncă (dar tot afară), până pe la 17 când pleacă să se pregătească pentru cină. După ora 22 nu prea mai auzi nimic prin complex. Singura muzică ce se aude până la 23 este de la un hotel din vecini. Noi am stat într-o seară pe sezlong pe malul mării, cu puțină muzică și vinul nostru dar dacă nu deranjezi și cureți mizeria după tine nu a fost nici o problemă. În alte seri am fost în sat pe jos la câte o tavernă. Nu există echipă de entertainment (ceea ce nouă ne-a convenit).

Lângă hotel există o tavernă- Alexandros, la care nu numai din comoditate am mâncat de mai multe ori. Mâncarea a fost gustoasă, patronul amabil, ne-a povestit putin și din istoria locului. Acolo găsiți cam de toate-mâncare, băutură, înghețată, biliard, TV mare pentru urmărit meciurile de fotbal, etc. Terasa are o priveliște superbă.

Tot lăngă hotel există un magazin cu de toate, care aparține nepoatei lui Alexandros. Prețurile sunt comparabile cu cele din sat și vă scutește de un drum.

Puncte negative:

-In apartamentele din clădirea în care am fost cazați și în parcarea din fața clădirii -multe furnici. Ne-au intrat în mașini, aveam în portbagaj, ieșeau din schimbătorul de viteză, etc. În celelalte clădiri nu erau, prietenii noștri au fost cazați acolo.

-Am dat peste un cetățean de origine germană care în fiecare dimineață venea la ora 6 fix (eram la sport pe plajă și îl vedeam), își punea prosoapele și alinia șezlogurile exact la aceelași nivel. Pe plajă venea cu familia pe la 11, dar până atunci venea cam de 3 ori să verifice dacă șezlongurile sunt exact la același nivel, chiar verifica manual acest lucru. Într-o dimineață ne-a reclamat că noi am fi mutat un șezlong cu 5 cm mai în față pentru că el a venit la 8,30 și a văzut urme de pași între noi și el. Nu a discutat cu noi decât prin intermediul recepționerei pentru că a spus cu dispreț că el nu vorbește cu noi. Chiar nu suntem genul să ne ținem de glume proaste, ne-a plăcut și am respectat atmosfera resortului, nu am lăsat nici măcar copiii să facă gălăgie…Ce m-a deranjat a fost atitudinea recepționerei care a spus: Să nu se mai întâmple! și a plecat…A fost un caz singular, restul erau amabili, ne salutam dimineața, etc.

Am insistat asupra multor aspecte legate de acest hotel tocmai pentru a putea fi informați dacă optați pentru un astfel de hotel. Pentru noi a fost ceea ce am dorit: liniște, relaxare, civilizație, aproape de mare, etc. Nu suntem genul să mâncăm în concediu mai mult decât acasă, ci doar altceva decât ceea ce găsim acasă. Poate ceea ce pentru noi a fost un avantaj sau un punct pozitiv pentru alții poate fi un minus. Deci dacă vă plac resorturile din Turcia, nu optați pentru un astfel de hotel că e păcat de vacanță. Nouă ne-a plăcut.

Trimis de Gabise in 02.08.13 08:34:57
Validat / Publicat: 02.08.13 12:24:13

VIZUALIZĂRI: 2676 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Gabise); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Receptia si corpul principal

[02.08.13 15:42:13]

GabiseAUTOR REVIEW
[02.08.13 16:07:09]

@webmaster: Este perfect. Aceasta este localizarea.

carmen_22_09
[02.08.13 22:12:45]

Mi-a placut cum ai scris, cu multe detalii foarte utile! (ca si votul meu).

GabiseAUTOR REVIEW
[02.08.13 22:43:00]

Multumesc mult pentru aprecieri. Incerc sa fie utila experienta pentru ca suntem diferiti, avem alte asteptari si nu as vrea sa se fenteze nimeni si sa se orienteze dupa aprecierile mele care pot fi subiective.

carmen_22_09, Gabise

• pagină generată în 0.029568195343018 sec