ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.08.2013
ÎNSCRIS: 04.03.08
JUL-2013

Parcuri tematice: Loro Parque, Siam Park si Jungle Park

Loro Parque

Situat in Puerto de la Cruz, deschis inca din 1972, este unul din cele mai frumoase si interesante parcuri tematice, adresate atat copiilor cat si adultilor. Pretul unui bilet este de 33 euro pentru un adult sau, in cazul biletului dublu, valabil Loro Parque - Siam Park, 23 de euro. Trebuie sa marturisesc, cu rusine, ca nu stiu pretul biletului pentru copii. Programul este, zilnic, de la 8.45 la 18.45.

Ofera 4 tipuri de spectacole: cel cu papagali, cu orci, cu delfini si lei de mare. Din cele 4, noi am asistat la 2 dintre ele: Loro Show, adresat in special copiilor, in care animatori prezinta cei mai colorati si dragalasi papagali; pasarile se plimba cu masinute, zboara prin sala, interactioneaza cu copiii. Din pacate, totul se desfasoara intr-un auditorium sufocant, in care singura sursa de racoare o constituie doua ventilatoare.

Spectacolul orcilor este extrem de interesant, aducandu-mi aminte de cel vazut la Oceanograful din Valencia: 6 orci simpatice, dintre care cea mai mica, Adan, nascuta chiar in Loro Parque, ofera un spectacol de aproximativ 20 de minute plin de sarituri si stropituri adresate publicului. La indemnul antrenorilor, orcile fac sarituri acrobatice, isi misca aripioarele de parca ar aplauda publicul si, cu lovituri puternice de coada, acopera de apa primele randuri ale amfiteatrului (se ofera niste pelerine speciale de protectie; daca stati in primele randuri, nu ezitati sa le folositi, pentru ca, altfel, dusul este asigurat).

Pe cuprinsul parcului veti intalni tigri, furnicari, flamingo roz deosebit de gratiosi, maimute si crocodili, manguste si, bineinteles, nenumarati papagali. Din pacate, papagalii sunt, in marea lor majoritate, tinuti in niste custi destul de mici; singura exceptie o constituie asa numita Katandra treetops - o colivie enorma, in aer liber, in care sunt amplasate tot felul de scari si poduri suspendate, pe care poti urca si admira papagalii in mediul lor natural; cu atentie insa, intrucat la baza scarilor isi fac veacul niste struti glumeti, care au dragalasul obicei de a te ciupi de varful sandalei, cand nu te astepti. Avand in vedere ca scarile sunt amenajate prin copacii tropicali, ai senzatia ca esti intr-o mica jungla, escaladand copacii precum Tarzan.

Tot aici exista o alee dedicata orhideelor: nenumarate tipuri ale acestor superbe flori te insotesc intr-o simfonie de culori.

Cateva restaurante, nelipsitele chioscuri cu suveniruri, un magazin Tenerife Pearl (sincer, 84 de euro pentru o bratara din elastic negru pe care se plictisea o perla micuta, mi s-a parut cam mult).

La intrare se fac poze cu papagali si bufnite, pe care puteti sa le cumparati la plecare (6 euro bucata).

Siam Park

Ei... daca sunteti fan al parcurilor acvatice, aici veti intalni paradisul. Situat in Playa de las Americas, acest imens parc acvatic, pe tema thailandeza, atrage turistii de pretutindeni. Aceeasi poza doveditoare a vizitei dvs (la intrare, alaturi de o statuie reprezentand un elefant), pe care o puteti lua la plecare. Deschis intre 9 si 17, ofera parcare cu plata (3 euro), vestiare si dulapioare unde va puteti lasa bagajele, cateva terase unde puteti lua gustari si niste magazine de suveniruri. Dar, destul cu partea introductiva.

De ce sa mergi la Siam Park? Pentru ca aici se gaseste un tobogan cu o cadere nebuna in gol (Tower of Power) - 28 de metri de cadere libera si traversarea unui acvariu plin cu rechini, inainte de a te opri intr-o mica piscina, multumindu-i Domnului ca inca esti in viata. Problema o reprezinta coada imensa la acest tobogan: cam o ora si jumatate de asteptare, pentru 4-5 secunde de coborare.

Ce mai avem aici?? Avem Dragon, toboganul care ofera cea mai lunga senzatie de imponderabilitate din lume, the Giant, care te roteste si te arunca in sus si in jos pana nu mai stii de tine, intr-un final lasandu-te fara suflare intr-o mica piscina, Volcano, in care plutesti printre lumini si zgomote care imita o eruptie, Mega Racer - 6 tobogane paralele pe care se aluneca cu o salteluta speciala, unde poti face intrecere cu cei de langa tine, Mekong Rapids - dedicat intregii familii.

Exista o zona speciala dedicata copiilor, un fel de satuc traditional Thai, o plaja intinsa, cu piscina cu valuri si lenesul Mai Thai River.

Mai Thai: pe colace de una sau doua persoane, esti plimbat prin parc, pe sub plante tropicale si cascade, faci un pic de rafting, treci prin acvariul rechinilor (printr-un loc special amenajat, nu va ganditi ca ajungeti sa bateti palma cu Marele Alb) si ajungeti intr-un final de unde ati plecat.

Peste tot prin parc sunt amplasate sezlonguri si umbrele de plaja. Acum, hai sa va povestesc pe scurt vizita mea aici (nici pe departe atat de calma ca prezentarea de mai sus): de la intrare, din nefericire, am ales doua seszlonguri chiar vizavi de Tower of Power; eu, recunosc, nu sunt fan de al toboganelor cu apa: prefer sa-mi rup gatul in parasailing decat pe un tub ingust care ma scutura de parca as fi intr-un shaker. Deci... vedem o coada in stanga: hai ca o fi la raul lenes, de-abia astept. Ne asezam luam colace... dezastru: era coada la The Giant, pana jos nu mai aveam voce de atata tipat. Ametita, sunt urcata intr-un colac pe Raul Mai Thai, dar nu apuc sa ma bucur bine de relaxare: la coborare, ajung pe Mega Racer, care imi aduce aminte ca nici la sanius nu-mi placea sa ma dau pe burta, d-apoi in ditamai toboganul... In sfarsit. Ceva liniste pe plaja, inot in piscina mare si apoi din nou la coada... ati ghicit la ce? Nebunia nebuniilor: Tower of Power. Las sotul sa stea la coada (decis, hotarat), ii spun ca eu il fimez cand coboara: e de prisos sa spun ca a coborat verde, tremurand, nestiind cand a ajuns jos... filmarea pe care i-am facut-o este, cu siguranta, un bun motiv de santaj :)))) De acolo, ajungem la Mekong Rapids, care ne-a invartit intr-un colac de patru persoane (cu inca doua rusoaice nebune), incat aveam senzatia ca nu mai ajung jos. Eram pe jumatate inconstienta cand sotul m-a urcat in Dragon, astfel incat nu am mai fost in stare nici sa tip cand pluteam, pur si simplu, de-a lungul unui perete incredibil de inalt, impartasind senzatia avuta probabil de Neil Armstrong pe luna: el, macar, facea un mare pas pentru omenire, imponderabilitatea mea era doar un cosmar. Sa mai spun ca nu am mai avut pofta de mancare toata ziua? Cred ca e de prisos! Oricum, amatorilor, succes!

Jungle Park

Situat tot in Playa de las Americas, indicatoarele rutiere il indica ca si Parque de las Aquilas. Pretul biletului: 24 de euro de persoana. Puncteaza mai putin la capitolul "prezentare" decat Loro Parque, insa mie mi s-a parut a fi mult mai interesant. In primul rand, intreaga incinta imita o jungla tropicala (vegetatie luxurianta, custile animalelor sunt mari si imita habitatul natural, poduri suspendate). Aici gasiti doi tigri siberieni, albi si frumosi, urangutani, crocodili, lei, tot felul de specii de maimute. Doua spectacole: unul cu papagali si unul cu diferite specii de soimi si vulturi. Spre deosebire de Loro Parque, aici spectacolele au loc intr-un amfiteatru descoperit; in cel cu papagali, dresorii aduc diverse specii pe care le prezinta publicului, papagalii zboara printre spectatori, vin sa faci poze cu ei.

Spectacolul cu vulturi este, dupa parerea mea, cel mai interesant: vreo 6 dresori, cu manusi speciale de protectie in maini, prezinta diferite specii de vulturi si soimi de vanatoare: acestia zboara intre doua turnuri ale amfiteatrului si pe deasupra spectatorilor, iar cei mai blanzi sunt lasati sa mearga printre randuri, pentru poze. Pe toata durata spectacolului, pe cer, deasupra tribunelor, plutesc vreo 6 vulturi si o soimita, Patricia, atat de sus, incat abia ii poti cuprinde cu privirea. La final, acestia coboara in mijlocul arenei, in zbor planat, urmarind imitatia de vanat aratata de dresori. Cum de-i conving sa coboare din libertate, inca n-am reusit sa inteleg.

Si aici gasiti chioscuri cu suveniruri si vreo doua terase cu gustari. Pe tot cuprinsul parcului sunt indicatoare care iti permit sa stii permanent unde te afli, ce ai de vazut in imediata apropiere si pe unde este iesirea.

Recunosc ca am ratat Aquapark-ul din Costa Adeje, dar nu stiu ce ar fi putut oferi in plus fata de Siam Park. Vacante frumoase!

Trimis de Kyandra in 01.08.13 17:05:04
Validat / Publicat: 01.08.13 18:11:36

VIZUALIZĂRI: 8496 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Kyandra); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P09 Loro Parque

[01.08.13 17:35:53]

danamandache
[01.08.13 18:43:49]

Extraordinara vacanta, un loc care trebuie vazut! Felicitari!

Muffin2009
[01.08.13 20:00:47]

La toate atractiile din parc sunt cozi atat de mari?

ariella
[01.08.13 21:17:04]

Sa stiti ca daca ati ratat Aqua Parcul nu ati pierdut nimic. Dupa ce platesti intrarea, trebuie sa platesti inauntru si sezlongul. Asta daca gasesti sezlong! Sunt cateva topogane dar mai slabute chiar decat cele de la Mamaia.

Oricum experienta din Siam merita toti banii!

KyandraAUTOR REVIEW
[01.08.13 22:54:54]

@Muffin2009: nu, doar coada la Tower of Power era asa de mare. La celelalte tobogane, scapai cu 10-15 minute de asteptare.

[25.09.17 21:27:49]

Mutat, la reorganizare, în rubrica «'Opționale' prin Tenerife» (nou-creată, între timp, pe sait)

ariella, danamandache, Kyandra, Muffin2009
Alte impresii din această RUBRICĂ[Alte] 'Opționale' prin Tenerife: