ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.07.2013
DIN: Moreni
ÎNSCRIS: 19.05.11
AUG-2012

Acceptabil pt mine, exceptional poate pentru altii

Majestic 3+

Am ajuns acolo pe la ora 10 am. Am asteptat pana pe la ora 13 sa primim camera pentru care am dat o suma oarecare pentru primirea unei "camere mai bune" (dupa cum am auzit ca se procedeaza de la cei care au mai fost aici).

Parcarea mica si full, cat timp am asteptat sa primim camera am stat cu ochii pe eliberarea unui loc de parcare. Mai existau cateva locuri neamenajate in care te putei trezii cu masina lovita.

Surpriza! cand am ajuns in camera ce sa vezi, o camera mica cu mobilier vechi si unele piese fara utilitate, doar ca sa ocupe locul. Baia mica, dar in afara de asta (ca doar sunt hoteluri comuniste si toate au aceiasi marime) asa zis-ul dus era ceva improvizat -incastrat in perete acoperit cu o perdea de dus, un dulapior alb... murdar si o scurgere care nu prea mergea. Nu am primit nimic in afara de hartie igenica (intr-o zi au uitat sa ne puna si bineinteles du-te si cauta pe la magazine...) ca si consumabile (sapun, gel de dus, etc), drept sa va spun nici nu ma asteptam. Camera era pe spate la etajul 2 si tot timpul batea soarele. Pentru protectie erau montate niste perdele dintr-un material gros si dur, dar cand batea vantul faceau un zgomot, ,,, ca se umflau si garligele care erau din metal scartaiau si daca mai si dormeai era... minunat!). Privelistea nu era prea frumoasa deoarece fiind la un nivel inferior nu se vedea marea ci un spatiu asa zis verde de unde se observa un loc amenajate pentru copii cu tot felul de topogane... dar nici acesta nu prea elaborat ci facut ca sa se bifeze "loc de distractii pentru copii")... cam atat despre camera.

Avand un copil de 12 ani am fost obligata sa-i i-au pat suplimentar cu toate mesele. Mic dejun (30 ron) -bufet suedez cu de toate pentru toti... cred, nu am fost prea atenta deoarece mie imi lipseau fructele care nu erau decat 2 feluri in fiecare zi: pepene cu prune, pepene cu piersica sau compot). Sucurile erau la dozator iar cafeaua era sub orice critica cel putin pentru gustul meu...). Prinz-ul (50 ron) - bufet suedez si el destul de diversificat, afara erau gratare unde se faceau fripturi, carnati, mititei si altele). Problema era daca veneai cam pe la ora 14 ca numai gaseai cine stie ce si patronii isi bagau salariatii sa manance ce mai erau pe platouri impreuna cu clientii., ceea ce nu este in ordine... Cina (50 ron) era pe bonuri valorice si se servea afara unde erau organizate 3 tipuri de restaurante: protap cu vreo 3 feluri de mancare (ciolan cu varza, pui cu cartofi si scarita cu numai stiu ce), la pescarie avea vreo 2 feluri de peste fara somon, somn, pastrav sau altele mai deosebite) cel de-al treilea era un restaurant libanez in care gaseai mai multe feluri dar nu pe placul nostru (berbecut si altele), nu tu un gratar sau o pizza... in fine am avut bonuri in valoare de 900 ron numai pentru cina a fost foarte mult in situatia in care o sticla de vin era 45 ron, o bere 20 si un fel de mancare de la 30 ron. Concluzia, bani foarte multi alocati pentru mancare in speta: cina.

Distractie: in fiecare seara in aceste gradini unde se aflau restaurantele era o scena unde au fost invitati cativa solisti: Anca Turcasiu, Maria Dragomiroiu si solistul brunet de la fostul Talisman. In afara de asta trupe de dansatori anonimi, prezentari de moda a unei case de moda... anonima si prezentarea lenjeriei "Jolidon" precum si concursuri pentru cei mici. In fiecare seara se aducea un imens tort pentru clienti in semn de recunostinta... cred, un tort... adica o prajitura cu foi si crema la metru patrat nu chiar de calitate.

Nu este o zona prea zgomotoasa, este aproape de plaja dar minusul il reprezinta ca nu au plaja proprie cu sezlong si umbrela asigurate, dar ce sa zic de Majestic care e de 3 stele + cand cele de 4 stele nici ele nu au.

Acestea fiind zise se poate si mai pot aduce imbunatatiri avand in vedere valoarea acestui sejur. Nu stiu daca am atins toate punctele de interes, a lenjeria a fost schimbata doar odata, prosoapele la 2-3 zile, iar curatenia cam de ochii soacrei... ramanand nisip pe alocuri...

Dar asta e!... in fiecare an ne ducem in alta parte in "Romania" si pana acum nu am ales niciodata acelasi loc de 2 ori... ce spune asta? nu cred ca suntem exasperant de pretentiosi ci cred ca asta este litoralul romanesc... nu stiu cat ne mai trebuie sa ne pierdem rabdarea sa se schimbe ceva in tara noastra si sa plecam afara... sorry!

Trimis de mteoadi in 31.07.13 15:54:52
Validat / Publicat: 31.07.13 17:12:39
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAMAIA. A mai fost în/la: hotel Central -Mamaia

VIZUALIZĂRI: 2102 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mteoadi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[31.07.13 16:08:51]

@mteoadi: odată cu postarea primului articol, îţi urăm bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Corina70
[31.07.13 17:24:54]

la aproape 1000 euro cat ati platit pentru acest sejur, va puteati bucura de conditii net superioare (AI sau UAI) si o vacanta mai mare (7 nopti) la un resort sau hotel de 4-5 stele din bulgaria...

Corina70
Alte impresii din această RUBRICĂMajestic Hotel: