ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.07.2013
ÎNSCRIS: 31.07.13
JUN-2013

Către satisfăcător
Către satisfăcător

Dragut daca nu ai asteptari prea mari

Hai sa va spun eu cum e la Kapahi in Thassos:

Drumul pana acolo e ok daca se alege ruta Ruse - Veliko Tarnovo - Haskovo - Zlatograd - Xanthi - Keramoti, un traseu de vreo 8 ore de mers la viteze normale. Din keramoti aveti feery din ora in ora cu plecare la fiecare ora fixa, spre Thassos, apoi mai mergeti cam 50 km pe marginea insulei pana ajungeti in Pefkari. Aici e ok, o zona foarte linistita cu maxim 7-8 hoteluri, toate pe malul marii.

In ceea ce priveste Kapahi: pe afara arata ok, receptia ok, personalul de la receptie ok, stiu engleza te intelegi bine cu ei si sunt forte serviabili.

Camerele nu foarte mari dar acceptabile, relativ curate, se face curatenie zilnic, se schimba prosoapele la 3 zile, nu exista termopan sau plase de tantari (apropo nu plecati fara aparate de tantari). Insa baia, fratilor nu am vazut in viata mea o baie mai mica decat asta, e asa de mica incat au decupat din usa ca sa se inchida ca altfel se lovea de chiuveta (vedeti pozele).

Apoi daca reusiti sa faceti abstractie de acest lucru, urmeaza mesele, am avut demipensiune: micul dejun foarte sarac in sortimente, in 7 zile aceleasi mancaruri diferenta fiind facuta doar de modul de preparare al oualelor, la cina aproape aceleasi mancaruri zilnic 4-5 sortimente din care trebuia sa alegi.

Cu toate astea calitatea mancarii este ok si suficienta atat la micul dejun cat si la cina. Noi am optat de multe ori sa servim pranzul in loc de cina (se poate face schimbul fara probleme). Servirea la masa e facuta de doi ospatari foarte simpatici din care unul este unul dintre patroni.

La barul de pe plaja puteti servi fresh-uri la 3-4 euro sau bere la 2 euro.

Pe plaja, umbrela si scaunele erau gratis dar cu obligatia de a consuma de la bar de minim 5 euro. Plaja ok curatica insa intrarea in mare este lina pe vreo 3-4 m dupa care devine abrupta si plina de arici de mare.

Pentru diversitate aveti inaite si dupa aceasta regiune (Pefkari) cate un port in care va puteti plimba, sa faceti diverse croaziere pe mare la 20 euro de pers cu mic dejun si pranz incluse (recomand). In portul de dupa la 1km distanta Potos se gasesc multe bazaruri, terase si baruri unde va puteti petrece seara, noaptea si servi diverse preparate la preturi civilizate. Recomand terasa Poseidon, sunt angajati numai romani acolo si servirea si preparatele sunt deosebite.

In concluzie daca puteti sa treceti peste baia foarte mica (eu asa am facut) puteti avea o vacanta draguta cu peisaje frumoase si amintiri placute.

Trimis de CRIXUS in 31.07.13 00:53:11
Validat / Publicat: 31.07.13 02:04:32
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Skiathos

VIZUALIZĂRI: 4746 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (CRIXUS); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P07 Priveliste de la barul hotelului

[31.07.13 02:04:20]

Bun, echilibrat review de debut.

@CRIXUS: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

[31.07.13 08:12:52]

Ai facut o descriere exacta cu locatia si serviciile asigurate. poti sa mi spui daca ai mancat inghetata de la ei pe terasa ca aveau un pret cat masa de pranz. bulgarul care incasa taxa la sezlong mai era angajat? totusi cu pretul de 400 euro pt 2 persoane cred ca este acceptabil in afara de micul dejun. eu cand am fost decat 2 zile am avut masline

CRIXUSAUTOR REVIEW
[31.07.13 11:52:59]

@lupul negru: Nu prea ma omor cu inghetata, deci nu am mancat, Iar pe plaja acum te serveste o fata tare simpatica Theodora

Lallica*
[31.07.13 16:36:15]

Da, nenicii de la Ka. pa. hi sunt tare simpatici si servesc niste fructe de mare tare gustoase.

[31.07.13 16:41:02]

Daca adunam calitatile serviciilor si ale personalului uitam de marimea baii )))

CRIXUSAUTOR REVIEW
[31.07.13 16:46:37]

@lupul negru: Si eu am spus la fel daca reusesti sa treci peste partea cu baia, poti ava un concediu ok cu amintiri frumoase

[31.07.13 21:03:53]

crixus, tare chestia cu usa la baie. eu cand am fost acum doi ani probabil am nimerit o camera care nu avea decupare in usa de la baie. Am avut vedere spre spatele hotelului (gradina si loc joaca copii) la etajul unu.

cel mai mult m-a incantat linistea din zona, plaja curata si linistitita, apusul vazut de pe terasa cu fotolii. toate acestea ne-au determinat pe mine si sotie sa revenim dupa o escapada in kassandra.

parerea mea este ca aceasta zona nu este recomandata pentru un grup de prieteni ci familial

alexkouk
[17.01.14 00:28:56]

@CRIXUS: thank you for your impressions. it helps the hotel to get improved i believe, with that certain notes and correct remarks.

RĂSPUNDE
Adnotat ca DREPT REPLICA la review CRT