ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.07.2013
ÎNSCRIS: 30.03.10
JUL-2013

Foarte nemulțumit

Un hotel in care nu s-a investit

Week-end-ul trecut (26-28 iulie 2013) am avut planificat un week-end de distractii in zona Petrosani (traseu spre Parangul Mare si rafting pe Jiu). Din acest motiv, am ales o locatie undeva la mijlocul distantei dintre cele 2 activitati... si am ales hotel Petrosani.

L-am ales din motive de locatie si pret. Mai ales ca pe site-ul hotelului si cele de rezervari poti vedea si poze in care camere nu arata deloc rau. Se vede din poze ca este hotel mai comunist asa, insa ne-am incercat norocul.

De gasit, vineri noaptea pe la ora 11, l-am gasit usor, este pozitionat central, langa un parc din oras. Am parcat si am intrat.

Eu sunt mai tanara asa, insa imi aduc aminte de hotelurile din Saturn/Olimp/Venus, acele hoteluri care in perioada '85-'90 erau singurele alegeri si creadeai ca esti in hotel de lux... Ei bine atunci cand am intrat, am avut sentimentul ca m-am intors in anii '90... Hotelul arata la fel cum arata acum 25 de ani, sunt sigura (desi nu am fost acum 25 de ani in Petrosani).

Am cerut cheia de la camera si ne-am urcat intr-un lift ce nu parea sa fi fost schimbat de ceva ani... insa doar pana la etajul 1 am urcat deci a fost in regula. Camera noastra avea mobila destul de veche, un televizor mai mititel si amarat, scaunele erau cu imitatie de piele, veiozele era mai noi insa nebagate in prizele de dupa pat, iar in spatele uneia dintre noptiere se vedea urma lasata de un suc/bere/ceai varsat pe perete... Am trecut peste si am intrat in baie - nici aceasta nu a fost reconditionata de ceva vreme caci urmele anilor se vedeau pe cada cu scurgere ruginita. Dusul si robitele pareau schimbate, insa nu de curand... Iar ca si sapun, erau 2 mini sapunuri care nu ar fi ajuns daca ne-am folosit doar de ele... Mocheta din camera, ei bine aceasta nu parea sa si fost aspirata mai cu tragere de inima de ceva vreme - parul persoanelor ce au stat acolo inainte inca era pe jos, formand ici colo mici aglomerari si bineinteles urmele de diverse se vedeau pe intreaga suprafata. Nu-i nimic, ne-am zis, avem papuci adusi de acasa, ne descurcam.

Am verificat si patul, acesta arata destul de bine. Asternuturile erau curate, desi aveau mici gauri pe la capete... insa nu erau pline de pete sau sa miroasa urat - ne-am bucurat maxim. Oricum nu aveam decat sa facem baie si sa dormim acolo.

Micul dejun este, iar, o aventura acolo. Caci au angajati cativa tineri, in jur de 20-22 de ani, care sunt cam lipsiti de chef. Altfel nu-mi explic cum poti sa dai comanda de mic dejun dupa 15 minute in conditiile in care restaurantul hotelului era gol (asta doar in prima dimineata).

Au meniuri prestabilite in valoare de 10/20 Ron si au si fiecare ingredient in caz ca vrei ceva extra. Aceste meniuri prestabilite sunt folosite mai ales de cei care situ ca au un tichet de 10Ron pentru micul dejun. Da, tichete de masa. In pretul camerei duble, primesti 2 tichete de 10Ron (de la receptie) pe care le poti folosi la servitul micului dejun. Iar meniul de 10 Ron, include o cescuta de ceai, o omleta sau oua ochiuri, un cub de unt si o cutiuta de gen si 5 felii de paine.

Noi am fost grup de 10 persoane in a doua dimineata si a durat 1h 30 min micul dejun. Si nu pentru ca ne-am fi lalait noi la masa, ci pentru ca a durat 30 min sa vine cineva sa ne ia comanda si cam 45 de min sa vina mancarea. Mancare care oricum nu a venit toata odata si cativa din prieteni nu si-au primit ce au comandat... o fata deloc si un baiat altceva...

Per total, experienta nu a fost ce-a mai fericita si la banii pe care i-am dat cred ca am fi avut servicii mai bune la o pensiune de mai sus, dinspre partii. Caci am vazut ca sunt pe acolo muuulte. Dar nu avem de unde stii.

De recomandat, nu-l recomand, decat daca nu gasiti altceva in zona. Iar daca va bucurati ca e mai ieftin, ganditi-va de doua ori.

Trimis de andreiusca in 30.07.13 15:35:02
Validat / Publicat: 30.07.13 17:01:24
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în PETROȘANI [HD]. A mai fost în/la: Cluj, Sibiu, Timisoara, Brasov, Predeal, Sinaia, Moeciu

VIZUALIZĂRI: 1019 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (andreiusca); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 31.00 EUR pe cameră

• Alte impresii din această RUBRICĂPetroşani Hotel: