ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.07.2013
ÎNSCRIS: 13.08.12
JUL-2013

Intr-adevar, frumos!

Dupa 6 ani de concediu la mare petrecut exclusiv in Bulgaria, anul acesta ne-am indreptat plini de indoieli si ganduri sumbre, spre litoralul romanesc.

Ne-am intors sambata trecuta din Jupiter, unde am stat la vila Larisa. Vila am ales-o ca punct de cazare pentru concediul nostru din acest an la recomandarea unor prieteni, care au fost si anul trecut tot la Larisa. Recunosc ca nu mi-a parut rau.

Pensiunea are curtea mare, plina de flori, care pe mine m-au incantat de la prima vedere. Umbra o asigura la orice ora din zi copacii din gradina, iar foisorul este, intr-adevar, o oaza de relaxare.

Asta sigur, daca nu deranjeaza ceilalti locatari, deoarece prietenii nostri, care au stat cu 2 zile in plus fata de noi, au avut nesansa sa "beneficieze" de zgomote, strigaturi, rasete si discutii aprinse ale unor turisti veniti, din fericire pentru noi, dupa plecarea noastra.

Toti ne ducem in concediu sa ne distram, sa radem, sa glumim etc., DAR in limitele bunului simt, care persoanelor descrise mai sus le-a lipsit cu desavarsire. Larisa a incercat sa-i pondereze, existau si afise la fiecare etaj al vilei care indemnau la pastrarea linistii intre anumite ore, dar totul a fost in zadar.

Revenind la locatie, o mare incantare a fost pentru noi si gratarul maaare, pe care pot gati mai multe familii in acelasi timp, nefiind astfel nevoit sa inspiri aromele primului venit, asteptand cu nerabdare sa-ti vina si tie randul. Un plus este si aragazul de langa gratar, precum si chiuveta. O mica bucatarioara in aer liber, in care chiar te simti bine atunci cand vrei sa-ti pregatesti cate ceva de-ale gurii.

Camera curata, un pic cam micuta pentru noi insa, caci am solicitat un pat suplimentar, deoarece nu puteam dormi 4 persoane in 2 paturi, desi acestea sunt foarte mari.

Racitorul din camera isi facea treaba bine, dar de vreme ce afara, langa gratar exista 2 vitrine frigorifice care servesc drept frigidere si inca un congelator, nu prea mai ai mare lucru de tinut in racitorul din camera. Per ansamblu, la cat timp am petrecut noi in camera, pot spune ca ne-a satisfacut asteptarile.

As vrea totusi sa mentionez ca plaja am facut in Olimp, mergeam ca. 5-7 minute cu masina, o plaja nesperat de buna, apa curata, gaseam loc aproape pe mal chiar si pe la ora 9.00, cand ajungeam noi pe plaja. Iar masa, cand nu am gatit-o din resurse proprii, la pensiune, am servit-o la o autoservire in drum spre vila sau la Springtime in Neptun, unde insa este foooaaaarte aglomerat la pranz si seara.

In concluzie, cred ca anul viitor m-as "risca" din nou sa-mi petrec vacanta la mare in Romania!

Trimis de parvuand in 26.07.13 11:57:26
Validat / Publicat: 26.07.13 13:22:45
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în JUPITER / AURORA. A mai fost în/la: Constanta, Mamaia

VIZUALIZĂRI: 2804 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (parvuand); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Gratarul in stanga, in dreapta chiuveta, cuptorul cu microunde si un colt din aragaz :)

[26.07.13 12:29:09]

@parvuand: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

johnnybegoode
[29.04.14 10:50:03]

@parvuand: Buna, deci, in conlcuzie imi puteti recomanda aceasta pensiune? Suntem doi adulti+2 copii de 9 si 5 ani si am dori sa ne completam sejurul de 7 zile din iunie cu inca 4 zile intr-o camera de la aceasta pensiune. As opta pentru o tripla (nu trebuie sa fie foarte mare, am stat noi si in cambuze de 3x4 m cateva zile si nu am fost impacientati foarte mult). Am fi interesati la pranz de o ciorbita/supita pentru copii (daca se poate manca acolo). Drumul pana la plaja nu este o problema, noi mergem cu masina, dar daca e OK atunci alegem si drumul prin padure

parvuandAUTOR REVIEW
[30.04.14 09:30:20]

@johnnybegoode: buna. o recomand, desigur. nu exista tripla, din cate stiu. se poate pune pat suplimentar in camera, insa, asa cum scriam, mai ramane spatiu destul de putin de miscat pe-acolo . nu se poate servi pranzul de la pensiune, ci numai daca va gatiti dvs. personal. pt plaja nu o recomand pe cea din jupiter, iar drumul prin "padure", care de fapt e un parc cu verdeata, va scoate tot in statiunea jupiter. deci neaparat mers la plaja cu masina, in olimp sau neptun. singurul minus mare ar fi daca va nimeriti in sejur cu "galagiosi si turbulenti", asa cum au patit prietenii nostri. caz in care recomand camerele de pe spatele pensiunii, care dau spre acel parc/padure de care ziceati. unde nu sta nimeni seara tarziu si unde nici loc de joaca pentru copii nu exista. sper sa va ajute informatiile mele!

johnnybegoode, parvuand
Alte impresii din această RUBRICĂVila Larisa [Jupiter]: