ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.07.2013
DIN: adjud
ÎNSCRIS: 25.07.13
JUL-2013
2 AD. + 1 COPII -- v: 4 ani

O experienta foarte placuta - traditia este la ea acasa

Dupa ce am fost o saptamana la mare (sejur in Bulgaria, 4 stele+ adevarate), pentru prima data am ajuns si pe plaiurile Maramuresene. De mult ne planuiseram o incursiune in Maramures despre care toata lumea vorbeste atat de frumos si are numai cuvinte de lauda.

Ca urmare am ales o pensiune din Vadu Izei, Pensiunea 'În Deal la Ancuța' unde am stat 2 nopti, urmand ca ulterior sa ne mutam in Ocna Sugatag.

Am fost intampinati de doamna Ileana impreuna cu fiica mai mica care ne-au condus ,,In deal la Ancuta" si la propriu si la figurat - pensiunea fiind ,,in deal" fata de locuinta gazdei care era la sosea!

Din balconul camerei in care am fost cazati puteai vedea toata valea Izei. Pensiunea a fost construita cu gust, rustic elegant si f curata!

Mancarea este variata de la o zi la alta, adica este gatita doar pentru pentru acea zi, atent preparata si cu gust, de fiecare data servita in alte seturi de farfurii fara a exista portii - mancai pana te saturai. Pe masa nu a lipsit palinca (pt domni) - care era servita intr-o sticla in care era introdus un fus de lemn si afinata (pt doamne) -mentionez ca la Ocna Sugatag am fost serviti doar cu palinca, doamnele trebuind sa cosume ce si-au adus de acasa;

In aceeasi pensiune au mai fost cazati si turisti din Germania, Franta, Olanda care cu toate ca vizitasera destule locuri in lume au fost impresionati de modul cum au fost tratati. In curte exista un loc fff curat si frumos amenajat in care erau niste oi frumos tunse carora fetita noastra le dadea in fiecare zi de mancare.

In ultima seara gazda ne-a facut o surpriza aducandu-ne o formatie de ceterasi cunoscuta in zona care ne-au cantat si ne-au incantat cu cantecele, dansul portul si traditiile lor. Surpriza serii a fost doamna Ileana care a venit impreuna cu fiica cea mica si nepoata (fiica Ancutei) imbracate in portul maramuresan. Am fost invitati la dans, am dansat (am luat la dans familia de olandezi care erau cu noi la masa si... unul dansa... unul filma... si invers). Doamna Ileana ne-a prezentat dupa aceea hainele ei de nunta (cu ce a fost imbracata cand a fost mireasa) cat si podoaba pe care a purtat-o cand a fost mireasa.

Cu toate ca nu am stat decat 2 nopti totul a fost perfect, am fost tratati cu grija, nu ne-a lipsit nimic. La plecare am fost intampinati de gazde care ne-au multumit pentru vizita, ne-au dat o sticla cu palinca ca si amintire. Ne-am luat la revedere ca si cum ne-am fi cunoscut de-o viata, nu doar de trei zile

Multumim

Trimis de snegrisoiu in 25.07.13 11:38:56
Validat / Publicat: 25.07.13 12:53:05
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în VADU IZEI.

VIZUALIZĂRI: 1246 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (snegrisoiu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[25.07.13 12:52:48]

@snegrisoiu: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

[25.07.13 12:54:57]

@snegrisoiu:

Dupa ce am fost o saptamana la mare (sejur in Bulgaria, 4 stele+ adevarate)

urmand ca ulterior sa ne mutam in Ocna Sugatag.

te asteptam cu impresii si din celelalte doua locatii unde ai mai fost.

Multumim.

CATAAS
    [26.07.13 09:56:51]

@snegrisoiu: poate ne spui ceva de Ocna sugatag. Eu as vrea sa ajung in zona, si as alege intre Ocna sugatag și Borsa. Impresiile tale m-ar ajuta

snegrisoiuAUTOR REVIEW
    [26.07.13 10:13:15]

@CATAAS: la Ocna Sugatag am stat la pensiunea Larisa. Cazandu-ne primele 2 zile ,,In deal la Ancuta" si simtindu-ne fff bine aveam aceleasi asteptari si in Ocna Sugatag! in schimb... camera primita initial avea infiltratii in plafon (camera1 corp A), miros de mucegai... am cerut insistent sa fie schimbata... si abia seara... dupa ce am fost intrebati ,,daca ne-am mai obisnuit" ne-a fost schimbata camera! in schimb corpul B (nou construit) arata mai bine! are piscina cu apa sarata... iar camera este 80lei

CATAAS
    [26.07.13 11:51:06]

@snegrisoiu: multumesc. Ati servict si masa la pensiunea larisa?

snegrisoiuAUTOR REVIEW
    [26.07.13 12:36:33]

@CATAAS: da

costa 15 mic dejun (cam subtirel)

25 prinz

25 seara