ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.07.2013
ÎNSCRIS: 22.07.13
AUG-2012
2 AD. + 2 COPII -- v: 10+7

Merita vazut

Am fost în luna August 2012 la hotel Planeta în Sunny Beach şi vreau să adaug câteva impresii utile pentru cei care vor să şi petreacă vacanţa aici.

Drumul: Am plecat la ora 6,00. Am urmat traseul traseul Bucureşti – Giurgiu – Ruse – Razgrad – Shumen – Varna Ozbor - Sunny Beach. Vineta a fost 10 euro (7+7 zile) și luat-o imediat dup ace am trecut vamă (în primul sens giratoriu), l-am lipit pe parbriz în parte dreaptă. Drumul a fost bun, șoselele sunt cam înguste în Bulgaria, iar mică autostradă între Shumen şi Varna era închis parţial ocolind cam 15 km. Am urmat sfaturile celor care au mai postat impresii de a conduce prudent fără depăşirea vitezei în zonele cu restricții.

Parcarea: Am ajuns la hotel la ora 13,30 și am oprit pe stradă de lângă hotel deoarece parcarea din faţă hotelului era prevăzută cu bariere. Am vorbit cu băiatul din parcare şi cu toate că nu ştia engleză ne-am înţeles. I-am dat 10 leva pentru a fi sigur că parchez în faţa hotelului (existând şi a două parcare etajată în lateral hotelului). În timp ce aşteptam au venit 3 Dacii Logan galbene cu număr de Ag care au forţat intrarea pe lângă bariere. Personalul din parcare i-au scos afară din parcare chiar dacă au demonstrat că aveau cazare la acest hotel. După 10 min. am parcat în faţă hotelului.

Cazarea: La recepţie am dat 5 Euro şi am cerut o cameră din care să văd răsăritul soarelui. În jurul orei 14 aveam cheia de la cameră de la etajul 6, urmând să revin pentru brăţarele pentru masa la ora 16.

Descrierea camerei: O cameră mare, mochetată, curată. În cameră era un pat matrimonial şi o canapea extensibilă de 2 persoane. Aerul condiţionat era reglat pe 24 de grade, dar nu a fost nevoie să-l folosim deoarece camerele sunt foarte bine izolate termic cât şi fonic. Terasă este mare, cu o măsuţă, 2 scaune, şi un suport extensibil de prosoape. Se poate vedea răsăritul soarelui dacă cameră este mai sus de etajul 5, numai că soarele răsare după o limbă de pământ şi nu ieşea “direct din mare” aşa cum se vede de pe litoralul românesc.

Masa: Masa era structurată pe 4 perioade ale zilei astfel încât permanent puteai să mănânci ceva în intervalul 7,30 - 22.00. Mâncărurile sunt bune, excepţie făcând ciorbele care de care nu ne-am putut atinge [cu un gust ciudat].

Restaurantul este foarte mare + o terasă la fel de încăpătoare nefiind nevoie să cauţi o masa liberă indiferent de ora la care serveai masa. Pentru allinclusiv băuturile se serveau pe terasă de la bar şi la barul de la piscină. Berea slab alcoolizată, vin alb şi roşu bulgăresc foarte bun, etc. Ceai, cafea, suc - acestea de la dozator, cât doreai.

Piscină: Apă curată, un pic mai rece până la ora 13 În piscinele exterioare, şezlonguri suficiente. Hotelul mai are o piscine interioară pe care nu am folosit-o.

Alte dotări: sală de forţă bine dotată, şi cu aparate funcţionale, sală de animaţie.

Plusuri:

-Personal amabil;

-Mâncare suficientă şi diversificată;

-Posibilitatea de a lua cafea, suc sau bere, fructe, pizza în afara restaurantului dacă nu luai veselă din restaurant.

-Închirierea seifului din cameră contra cost, dar fiind mic şi reintrând laptopul în el, mi să permis folosirea a încă unui seif de la recepţie gratis.

-Din Sunny Beach se poate merge cu autobuzul (1 leva bilet /pers.) sau cu vaporaşul (10 leva bilet /pers.) în excursie la Nessebar vechi, un loc deosebit, încărcat de istorie care merită vizitat.

Minusuri:

1. Hotel

-Capac WC spart şi înlocuit abia a două zi dup ace am făcut o poză şi am arătat-o la receptive deoarece tot repetau că au înlocuit capacul din prima zi;

-Animaţia pentru copii foarte zgomotoasă [boxele date la maxim], conversaţia cu copii doar în bulgară sau foarte rar în rusă;

-În holul hotelului era curent deoarece uşile de la intrare şi cele dinspre curtea interioară [zona piscinelor] erau mai tot timpul deschise;

-Cu toate că există semnal wireless [3-4 linii din 5] în cameră nu putea fi accesat având o altă parolă inaccesibilă turiştilor. Internet gratis este doar în holul de acces şi o parte din curtea interioară;

-Lifturile din aripă cu restaurantul tot timpul ocupate. [opresc din etaj în etaj];

- Contra cost: saună, lobby bar cu jocuri electronice, masa de biliard, sala cu calculatoare

-La tv doar programe bulgăreşte;

2. Staţiune:

-Plaja cu nisip fin, intrare lina in apa, apa curată fără alge [ sinura zona cu putine alge era in nordul stațiunii langa pontonul pentru ancorarea vaporasului]

-Salvamarii un pic cam agresivi şi exageraţi [chiar dacă era steag verde dacă apăreau câteva valuri te scotea din apă]

-Staţiune mare şi cam animate şi aglomerată seara

Concluzie: Chiar dacă am semnalat câteva minusuri consider că poţi petrece o vacanţă reuşită la un preţ acceptabil în acest hotel.

Recomand acest hotel.

PS. Anul acesta voi merge la hotel Glarus în Nisipurile de aur. Voi putea face o comparaţie având preţuri apropiate, dar ăsta abia când mă voi întoarce. Vacanţă plăcută

Trimis de gascone05spr in 22.07.13 15:17:49
Validat / Publicat: 22.07.13 16:56:25

VIZUALIZĂRI: 1729 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (gascone05spr); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[22.07.13 15:48:09]

@gascone05spr: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

• Alte impresii din această RUBRICĂPlaneta Hotel: