ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.07.2013
    JUL-2013

Foarte nemulțumit
    Foarte nemulțumit
    Sub orice critică

All inclusive premium teapa!

Grand Hotel Varna 5 stars? Poate la bulgari ca in europe, US sau Asia are 1 star, poate doi.

Cand vad pe site ca sunt persone care recomanda Grand Hotel Varna, OMG cred ca mai mult in joke, si nu e serios, nu poți recommanda asa ceva decat la dusman.

Am venit cu sotia si copiii in Romania la parintii mei, noi venim vara sa isi vada nepotii ca stam in Jersey si facem concediu de vara impreuna. Ok, parintii au facut reservare la acest hotel de 5 stars ca vecinii lor au fost acomodati acolo in 2012 si au spus ca a fost excelent.

Pentru prima data in Bulgaria dupa zeci de ani de cand eram copil si am fost in timpurile lui Ceausesu, am fost cu inima stransa ca am auzit lucruri rele, dar parintii mei au spus ca acolo e super, all inclusive, resort...

La intrarea in resort la control era un om care nu vorbea decat bulgareste, no English: - (. Hotelul asa spus de 5 stars nu are legaturi cu clasificarea. Lucrez in hospitality si cunosc ce e 5,4, 3,2 sau unul star. Din nou English slab la reception. Ok, am facut check-in si am ajuns in camere cu mobila vechi, shower out of service, la fel climatisarea. Am chemat technical care dupa 3 ore a reparat sa mearga cat de cat. Impossible pentru 5 stars, poate la 3 era ok, dar nu ce spun ei.

Un alt lucru rau a fost mancarea, prefer cred junk food care este mai ok decat ce pun acolo. De unde 5 stars, nu aranjamente la masa, nimic, ceva ce imi amintesc de cand era kid si mancam la noi la litoral cu autoservire.

Am avut mare grija la kids sa nu se imbolnaveasca de la mancarea aia, foarte dificil sa gasesti ceva cu fara problems.

Ok, uitam de autoservire, restaurante a la carte. Sound great dar acolo nu ai prea cum sa alegi. Menu slab, fara specialitate conform cu hotel 5 stars.

La piscina exterioara am fost ok ca era macar kids pool, un fel de lighean mai mare unde multi, dar multi kids se jucau.

Piscina adult ok, mare, destul de goala, no probleme mari. Totusi nici ea la chiar 5 stars. La Caribbean resorts o asemenea piscina poate la 4 stars.

The beach: -) mica, dar totusi destula ca lumea nu facea inghesuiala mare. Totusi junk de pe plaja nu era luat: - (

Singura parte ok din resort era park frumos, cu umbra, dar nu am venit la iarba verde, daca vreau iarba verde merg in Central Park si acolo e wow fara 5 stars. Dar am facut jogging daily :)

O problema mare a fost ca si cand nu era mare destul totul cand m-am certat cu un baiat barman ca paharul nu e clean. Ok am fost nemultumit si nu am placut ca nu ii pasa. A lasat sa inteleg in English ca daca mai enervez cheama security. Dar eu sunt tourist si salariul lui este ok pentru ca eu vin acolo. Asa ceva am patit in nici o tara in care am calatorit. Este umilitor. Am spus ca sunt US citizen dar a spus ca sunt in Bulgaria. Ok, asta a fost mult pentru mine.

Curatenia in camera doar dupa ce am dat 5 euros la chambermaid. A curatat camera si iar 5 euros. In total am dat la chambermaid 25 euros in 7 zile. Nu e ok la 5 stars.

Nu cunosc cum cineva poate recomanda un hotel de calitate 3 stars max ca un hotel de 5 stars.

Sfatul meu este ca mai bine cumparati un pack de 5 nopti care sa coste cat 7 nopti aici la un alt hotel cu calitate.

Am stat mai inainte de a pleca in Bulgaria la Mamaia la un hotel de 5 stars. Cost cat Grand Hotel Varna 7 zile, si am stat la Mamaia 4 zile, BB, dar au fost 5 stars.

Daca aveti cumparati tickete aici, dati anulare mai bine chiar daca pierdeti bani, vorbiti cu touroperator sa vedeti ce se poate face.

Nu este normal sa stai cu frica sa nu imbolnavesti kids cu mesele probabil reutilizate de doua ori in differite forme. Daca ai kids trebuie ca ei sa se bucure din concediu.

Nu este nimic normal acolo, nu inteleg de ce nu pun totul la groundfloor si nu construiesc ceva nou, modern, innovative. Spatiu este mult, dar pacat de el.

Daca aveti prieteni care au trip la Grand Hotel Varna mai bine le spuneti ca noi am ramas cu un gust nu ok.

Ma bucur ca plec in Jersey, a fost un concediu ok pentru Halloween, cu Adams Family: -). De data asta sunt dezamagit de ce am gasit, data cealalta facem noi reservare, nu parintii.

Trimis de michael69* in 20.07.13 09:58:33
    Validat / Publicat: 20.07.13 12:18:53
    • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 3268 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (michael69*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[20.07.13 12:18:40]

@michael69: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

vasy4270
    [20.07.13 13:44:46]

ce ti-ai pierdut dexteritatea lingvistica! e cool, man! imi pari [...], sa ma ierti, chiar de ai dreptate! scrie in romanian si te ascult. peace!

[20.07.13 13:56:13]

@vasy4270: orice aprecieri potenţial ofensatoare (da, chiar şi cele "soft") - nu-şi au locul pe acest sait.

expert
    [20.07.13 15:22:19]

In primul rand, mai bine scriai in engleza aceasta recenzie (ca sa nu zic review).

Dupa cum se stie si mai ales daca ai umblat peste tot si stii, 5 stele Bulgaria sau Turcia la mare - nu inseamna mai nimic - doar conditii cat de cat decente fata de 4 stele, la 3 stele deja poti avea chiar surprize neplacute. Un alt indicator al hotelului este pretul - un hotel de 5 stele mai scump este mult mai ok fata de unul de 5 stele mai ieftin.

La orice hotel all-inclusive - mai ales daca este de tip resort se stie ca vine muuulta lume si e greu sa fie totul perfect. Deci 5 stele de litoral mai ales bulgaresc nu au nicio legatura cu 5 stele hotel afaceri (business) din marile capitale. Trebuie sa pleci cu aceasta idee si incercat pe cat posibil sa eviti eventualele neplaceri si sa ai un concediu cat de cat placut.

Iar cu faza ca eu sunt cetatean US - am drepturi, asta e tare, toti de acolo aveau aceleasi drepturi ca si tine, fie ca erau romani sau bulgari.

Faptul ca serviciile si calitatea la bulgari a scazut sau scade e normal, si pretentiile oamenilor cresc - vor sa plateasca jumate din pretul unui sejur si sa beneficieze de conditii de 5 stele reale - nu prea se poate intr-o economie corecta.

Iar legat de aberatiile hotelurilor de 5 stele si aici sa vorbim de US, internetul la hotel de 5 stele se plateste separat, si asta in hotelurile mari din marile orase - asta o pot numi eu tampenie - mai ales ca US se vrea a fi furnizorul principalelor aplicatii online de pe piata. Asa ca fiecare ograda cu propriile ei reguli si probleme.

Asa ca preturi mici, multa lume, lumea mai civilizata sau mai putin civilizata si de aici si problemele care tot apar.

hlli
    [20.07.13 17:08:29]

@michael69, in 2011 si eu am fost si eu la Grand Hotel Varna vezi impresii, si m-am simtit bine acolo. Intre timp am vazut in review-uri ca serviciile s-au degradat foarte mult. Am mai citit ca hotelul ar fi catalogat in acest an drept hotel de 4*.

Faptul ca angajatii din turism nu stiu engleza, pentru unii, constituie un dezavantaj. Poate nu-i locul potrivit sa-ti povestesc o istorioara. In Canada, la aeroport, am fost abordata la prezentarea pasaportului in limba engleza. Eu nu stiu engleza si le-am vorbit in franceza si... surpriza... nu au putut sa poarte o discutie in franceza. Ti se pare normal ca intro tara cu doua limbi oficiale sa nu se vorbeasca (precizez inca o data la prezentarea pasaportului) decat in engleza. De ce toti trebuie sa stim engleza?!!! In Caraibe cand mergeti, toti angajatii resortului vorbesc engleza?

Tot in Canada, la aeroport... nu mi-au sosit bagajele. Cum engleza nu stiam, cum am vazut ca nu merge cu franceza... m-am descurcat perfect in germana. Deci se poate si fara engleza!!!

Pentru ca si eu am fost acolo, am inceput cu interes sa citesc review-ul tau si am abandonat citirea. NU am inteles mai nimic din cauza adaugarii multor cuvinte in alta limba.

Nepotul meu a plecat din RO la trei ani si jumatate si acum are aproape 27. Vorbeste perfect romaneste si mai mult, chiar scrie aproape corect ortografic. Am fost si eu surprinsa de ortografia lui si l-am intrebat cum a reusit sa invete asa bine. Mi-a spus ca citeste, pe internet, ziare din RO. Sper ca si stranepotii mei sa vorbeasca romaneste.

Sa aveti parte de cat mai multe vacante frumoase!!!

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
    [20.07.13 19:38:57]

@michael69:

Cu toată abundența de termeni în limba engleză, eu am înțeles și apreciat drept utile cele scrise. Nu știu de câți ani ești plecat din țară, însă nimic nu scuză exprimarea deficitară în limba română.

Nu am putut să nu mă amuz la faza cu cetățeanul U. S., în condițiile în care toți turiștii aveau exact aceleași drepturi, nu doar americanii.

Având standarde mult mai înalte decât cele ale vecinilor părinților tăi, singura soluție este să scoți mai mulți bani din buzunar și să alegi hoteluri care să-ți satisfacă exigențele.

fanespoitorul
    [20.07.13 19:55:37]

@hlli: Am un coleg din liceu care este plecat in Canada e 21 de ani. Te strici de ras cum vorbeste romaneste cu toate ca sunt zi de zi in comunitatea romaneasca. Eu nu-l condamn pe michael69. A distrus sistemul nostru de valori balcanice. Adevarul este ca daca te duci in occident la 5 stelute cat are GHV, esti in alta lume. As putea spune este OK pentru banii putini pe care-i dai dar nu este de 5 stele. In opinia mea Constantin si Elena nu este o statiune ci poate un fel de tabara.

Cum este sa te lauzi ca ai fost la 5* la GHV si sa citeasca altcineva ce a scris michael69.

hlli
    [21.07.13 08:39:19]

@fanespoitorul, prietenul tau din Canada cred ca nu mai doreste sa vorbeasca corect romaneste.

Cumnatul meu a "plecat" in celalalt regim, iar sora mea si copilasul in februarie 1990. Ei doresc sa vorbeasca romaneste!!! Nu merg in comunitatea de romani, dar au un grup mare de prieteni si toti vorbesc perfect romaneste. Copiii prietenilor, intre ei vorbesc in marea majoritate a cazurilor, in engleza. Dar, ciudat, daca au puncte de vedere diferite, copiii poarta discutia in continuare in romaneste... presarata si cu alte cuvinte ce nu le face chiar cinste...

@michael69, cred ca ar fi trebuit, inante de a alege o locatie pentru vacanta, sa te informezi pe AFA sau orice alt site de turism. Ai fi stiut la ce sa te astepti. Dar ce conteaza ca nu a fost o locatie "luxury"?!!! Ati fost impreuna si poate asta ar fi trebuit sa conteze cel mai mult...

Sa auzim de bine!!!

vasy4270
    [21.07.13 15:48:05]

domnilor, va respect pentru patriotism! se pare ca spiritul natiei nu e cazut ci doar latent si irumpe cand suntem provocati! apropo, am baut 2 beri dar asta simt!

fanespoitorul
    [21.07.13 17:01:29]

@hlli: Imi place mult cand unul de al nostru este plecat si se intoarce dar daca nu are aceleasi perceptii ca si noi atunci aruncam cu ce avem. Dupa revolutie cine nu mancase salam cu soia (care este mai sanatos decat cel de acum) caci plecase din tara, era naspa. Mi se pare pertinent tot ce a scris: ca nu stiu engleza (la 5*), ca mobila este veche, dusul era defect, climatizarea nu functiona, mancarea stim si noi cum este la bulgari, ca l-a atentionat pe barman ca paharul este murdar, curatenia in camera. In ultimii timp s-au intors cam multi cu toxinfectii alimentare.

A spus mai sus ca parintii au ales hotelul, parinti care au aceleasi valori balcanice ca si noi.

Mi se pare ca suntem exagerat de nationalisti si nu lasam o impresie din afara (ca poate este buna si ne ajuta) fara sa-i dam in cap. Nu inteleg de ce-l invinovatiti?? Au mai scris si altii acelasi lucru dar cu un ton mai suav. Eu mi-am luat-o in 2010 cu Hrizantema din Sunny Kitch. A mai scris cineva ca este naspa si toti l-au luat in deradere.

GHV putin dai putin face dar sunt 5*

expert, fanespoitorul, hlli, nicole33, vasy4270