ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.07.2013
DIN: Târgovişte
ÎNSCRIS: 12.08.12
AUG-2012

Plaiul Lisei - un colt de rai

M-am mirat cand, in cautarile mele, nu am gasit o recenzie pentru acest complex minunat. Trebuie sa recunosc ca il vizitam de 2 ani de zile, cel putin o data pe an si era momentul sa ne facem datoria fata de AFA.

Complexul este format din 4 vile, identice, construite din fonduri europene. Spun acest lucru ca sa va explicati investitia imensa facuta. Accesul se face atat dinspre Lisa (niciodata proprietara nu ne-a incurajat sa folosim aceasta cale), cat si dinspre Sambata de Sus. De la Manastirea Sambata de Sus (care este, in fapt, limita localitatii Sambata) sunt aproximativ 3 km pana la Complex, pe un drum neasfaltat, insa practicabil. Ca sa va faceti o idee, am mers cu o Skoda Octavia, nefiind necesar vreun SUV. Am inteles de la proprietari ca si iarna drumul este la fel de practicabil, ei insisi fiind cei care curata drumul!

Odata ajunsi acolo o sa fiti fermecati de loc. Desi ei inca sunt in constructii (am inteles ca urmeaza un hotel si o piscina), deci gradina nu este tocmai plina de flori, peisajele din jur o sa va fascineze. Pe de-o parte se vad Muntii Fagarasului, iar pe cealalta valea si orasul in sine.

Fiecare dintre pensiuni are 6 camere, toate triple, perfecte pentru familiile cu copii. Exista deci un pat matrimonial si un pat single, ambele spatioase. In fiecare camera exista un LCD maricel, sifonier, baie (cu tot ce este necesar: prosoape, sapun, sampon etc.) si un balcon superb cu vedere spre una dintre frumusetile de mai sus.

La parterul fiecarei pensiuni se afla bucataria, o baie (pentru a nu mai fi nevoit sa urci in camera, spre exemplu, cand organizezi o petrecere) si livingul. Trebuie sa va spun ca o petrecere cu 20-30 de oameni se poate organiza fara probleme in acel living. Din living exista o iesire, unde gasim un balansoar de lemn si - urmeaza - cate un gratar zidit. Intre timp, proprietarii sau personalul va pot oferi un gratar clasic (noi nu am avut nevoie, pentru ca il aveam cu noi).

Bucataria are tot ce va puteti dori, desi este putin cam dificil sa gatesti intr-un spatiu atat de restrans. Nu cred ca atunci cand au fost construite pensiunile s-a dorit ca turistii sa gateasca ciorba acolo.

Nu in ultimul rand, trebuie sa va spun ca in living exista foarte multe jocuri (de la sah pana la xbox), carti, reviste, precum si o plasma imensa, careia i se alatura un sistem audio pe care l-am incercat - sa vedem daca se aude pana la Balea si inapoi!

P. S. : nu ezitati sa cereti orice doriti. Personalul este foarte amabil (au facut la cerere - si da, gratuit - foc de tabara). Imbracati-va gros, chiar si in august, afara e nevoie de pulover. O sa fie facut focul in pensiune, nu va faceti griji!

Trimis de cloverina in 18.07.13 18:30:49
Validat / Publicat: 18.07.13 21:08:25
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SÂMBĂTA de SUS [BV].

VIZUALIZĂRI: 2875 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cloverina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P08 Valea Fagarasului - vedere din partea opusa a pensiunii

• Alte impresii din această RUBRICĂComplex Turistic Plaiul Lisei [Lisa]: