ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.07.2013
DIN: Târgu Mureș
ÎNSCRIS: 28.03.10
JUN-2013

Shopping in Thassos

Banii mei, banii mei, nu stiu ce-am facut cu ei…

Bazarurile din Limenas si Limenaria (sau Potos), sunt cateva puncte de atractie "forte" ale celor doua orase din insula Thassos, bine pozitionate si pe care n-ai cum sa le eviti daca doresti sa servesti cate ceva de la o taverna din port sau sa faci seara o plimbare pe faleza. Un alt punct incandescent pentru shopping este si manufacura dotata cu o expozitie la “inaintare”, a firmei de bijuterii Iris Gold de langa Limenaria.

Iris Gold e-un magazin plin mai ales cu femei, barbatii de obicei stau pe terasa, afara si privesc nelinistiti marea azurie si intra doar cand trebuie sa achite nota de plata, dupa care fluiera a paguba, blestemand in gand clipa cand au cumparat sejurul in Thassos... Dar asa a fost mereu de-a lungul istoriei omenirii, sexul slab (femeia) a fost intotdeauna rasfatata si apoi subjugata de catre sexul frumos (barbatul), mai ales cu cadouri. Shopping-ul a devenit deja o placere mondiala, o politica de stat, o forma de turism, au aparut deja acele "sejururi de shopping" in anumite paradisuri comerciale, in care totul ti se pare mai ieftin decat acasa dar daca pui la socoteala si celelalte cheltuieli ale voiajului (avion, cazare, masa), realizezi ca aceasta "slabiciune a sexului slab", nu e o binefacere decat pentru comercianti si aceleasi produse le-ai fi putut gasi si la “Mall”-ul din orasul tau. Dar, nu e totuna, lipseste esentialul - placerea de a “rupe gura targului”, cu un parfum Chanel sau Yves-Saint-Lorant original adus tocmai de la Paris sau cu ultimul model de taior Versace sau Armani, adus tocmai de la Milano! Shoppingul, precum si gurmanderiile mai mult sau mai putin exotice, este una din placerile imuabile ale vietii, trezind mereu interesul pentru inedit, pentru "altceva” si alungand astfel, pentru o vreme, monotonia si plictisul. Adeseori shoppingul e o necesitate dar uneeori e doar o forma de snobism. Nu pot sa uit dorinta unui om celebru al acestei tari, care avea tot atatea costume de haine cate zile are anul, 365, si-n fiecare zi purta altul.

Vacanta e in toi, deci ma grabesc sa va scriu acest review, mai ales ca stiu ca multi romani vor pleca in Thassos, insula cea mai apropiata de tara noastra.

Incerc sa scriu repede aceasta impresie, pana cand imi mai sunt proaspete in minte unele preturi din Thassos. In Limenas (Thassos-city) am intalnit un bazar stradal lung, lung si aglomerat, ce se intinde paralel cu portul, pe o alee principala si pe mai multe stradute perpendiculare pe ea. Gasesti aicea un babilon comercial fantastic! Nu stiu sa existe vreun obiect care sa-ti faca placere si pe care sa nu-l gasesti in acest bazar. Poate doar niscaiva CD-uri cu manele. Materialele principale din care sunt fabricate viitoarele voastre suveniruri sunt lemnul de pin si maslin, piatra, sticla, metalul, marmura si scoicile. Intre tavernele de langa colina Karnagio si portul de ferry-boat, poti sa te plimbi timp de 20-30 de minute bune si sa admiri zeci de standuri cu diverse produse. Nu lipseste nici bautura “uzo”, prezentata sub diferite forme, cu preturi incepand de la 0,5 euro si pana la 4-5 euro, in functie de cantitate. Nu lipseste nici uleiul de masline, in sticlute mici, la 0,9 euro sau in sticle de o jumatate de litru, la preturi de 5-6 euro. Cele mai atractive si colorate produse mi s-au parut insa a fi maslinele in ulei si nucile in miere, ”ambalate” in frumoase sticle in forma de picatura. Mierea de pin sau de salcam e prezenta si ea, in diferite recipiente, un borcanel minuscul putand fii gasit la 0,8 euro iar unul mare la 6 sau 7 euro. Daca v-ati uitat acasa prosopul de plaje, veti gasi altul, aici in bazar, la 5 sau uneori la 4 euro iar daca v-ati uitat cumva si pantalonii, o pereche de bermude o veti gasi la 10 sau 12 euro. In caz ca ploua, o umbrela, va va costa intre 3 si 5 euro. Mirodeniile impanzesc talciocul. O punga cu tot felul de combinatii de ierburi, costa intre 1 si 1,20 euro si gasesti mirodenii specifice pentru diferite mancaruri, precum musaca, cotlet, peste, etc… O pungulita cu masline uscate costa 1 euro, o gasiti in Limenas sau in mica piata din Panaghia, chiar in magazinul de prezentare al fabricii de ulei. Scoicile ornamentale, frumoase si intortocheate, le gasiti in ladite sau cutii de carton, “la gramada”, la 1,2 sau 3 euro, cele mai mici sau 8-10 euro, cele gigante.

Fotografii, albume si postere cu imaginiile insulei, gasiti la preturi intre 0,5 si 4-5 euro. Harta insulei Thassos costa 5 euro. Din talcioc nu lipsesc nici icoanele pictate pe radacina de maslin, care veti fi asigurat ca a fost plantat odata cu crucificarea lui Isus, adica in urma cu 2 milenii sau icoane pictate pe placi de marmura slefuita de ape, la preturi intre 5 si 15 euro. Mai gasiti in talcioc, conserve cu spanac, dulceturi, compoturi, sapun la calup, nuci uscate sau introduse in borcane cu miere, muraturi, pantofi, sandale, rochite, o farmacie, un magazin cu frumoase bijuterii, doua cafenele, doua cofetarii (baclavaua si tortul de ciocolata, sunt grozave) si cateva restaurante si fast-food-uri.

Daca va e foame, in Limenas, veti intalni cateva mini-marketuri si doua super-marketuri, acestea din urma aflate undeva pe soseaua de centura a orasului. Preturile sunt rezonabile. Bananele, 2,20 euro kilogramul, rosiile (dulci), 1,20-140 euro kilogramul, varza-0,5 euro kilogramul, fasolea verde, 1,10 euro kilogramul, o legatura de patrunjel sau marar-0,20 euro, apa plata, 1,35-1,50 baxul de 9 litri (!), berea Mythos, 1 euro daca luati o singura doza, sau 0,75-0,80 euro daca luati un bax cu 4-6 doze, un litru de lapte-1 euro, un covrig cu susan, 0,6 euro, un trigon cu branza, 1,5 euro, o gogoasa cu zahar, 1,2 euro, batonul de ciocolata Milka, 0,9 euro. O cafea la presso, scurta sau lunga, va costa intre 1,2 si 2,5 euro, in functie de locul unde o serviti (pe ferry-boat, e 1,4 euro). Interesant e ca odata am servit doua cafele pe o terasa de langa portul de ferry, aproape de malul marii. Pretul cafelei era afisat, 2 euro, daca o serveai acolo, adica ”loco” si 2,5 euro, daca o duceai cu tine acasa, ambalata intr-un recipient de plastic. Cele mai ieftine market-uri ni s-au parut a fi cele de langa plaja principala (super-marketul Dimitriadis) si marketul din bazar, care are o denumire ce nu poate fi reprodusa sau inteleasa (apbaviti…). Si cele doua super-marketuri de pe soseaua de centura, practica preturi accesibile. M-a distrat faptul ca oricat de mic ar fi magazinul alimentar, el poarta denumirea de SUPER-MARKET. La greci primesti intotdeauna bon de casa si pentru o legatura de patrunjel de 0,20 de euro. Daca vanzatoarea nu-ti da bon la ceva ce-ai consumat, fie chiar si o cafea de 1.2 euro sau o musaca sau un snitel la 7 sau 8 euro, poti linistit sa te scoli de la masa si sa nu platesti consumatia. Nu ti se va intampla nimic! Exista numeroase controale si comerciantilor prinsi fara sa dea bon, li se confisca intreaga marfa, plus ca mai iau ca bonus si o amenda. Legea elena e dura in acest sens. E bine sa confruntati intotdeauna restul de bani pe care-l primit de la un mini sau supermarket, cu bonul primit. In general, in 99% din cazuri nu se intampla nimic, dar eu, odata era sa “iau o plasa” de 10 euro. M-am intors la casa si am primit banii lipsa inapoi, vanzatoarea scuzandu-se de o mie de ori pentru greseala facuta. Sunt convins ca ea a fost neintentionata.

Shopping-ul in insulele grecesti, e-o alternative pentru zilele ploioase, caci, din pacate, grecii nu au prea multe variante optionale pentru astfel de situatii. Intr-o zi inorata ne-am dus si noi la “shopping” in sudul insulei la manufactura Iris Gold de langa Limenaria, care are in dotare si o expozitie cu vanzare de bijuterii. Stiam ca materia prima pentru confectionarea minunatelor bijuterii din expozitie, provine, in mare parte din insula Thassos - nimic altceva decat un bloc de marmura si granit, in maruntaiele caruia, fortele telurice ale naturii au scos la suprafata pamantului si unele metale sau pietre pretioase sau semipretioase, precum jad, smarald, chihlimbar, ametist, sau aur si argint. “No photos inside” ci doar “outside", dar eu tot am scapat din greseala o poza si inauntru. O pereche de cercei din perle costa 9 euro, un inel de argint, 32 de euro, un inel mai mic cu piatra de chihlimbar, 15 euro dar gasesti acolo, o sumedenie de bijuterii frumos lucrate, pentru toate buzunarele, pana la preturi de 150 sau 220 euro sau chiar si mai mult.

Atentie insa, Iris Gold si bazarele “va cam golesc buzunarele"! Poate, cel mai sigur pentru viitorul copiilor dumneavoastra, e sa mergeti singurl la shopping. De ce? Va explica Nino Ferrer…“Agatha, tu me ruines, Agatha, tu m’assassines”…

Trimis de dorgo in 16.07.13 21:04:23
Validat / Publicat: 16.07.13 22:45:57
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Insula Zakynthos

VIZUALIZĂRI: 19874 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Interiorul expozitiei cu vanzare a manufacturii Iris Gold
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19100 PMA (din 19 voturi)

ile07
[17.07.13 00:36:06]

WOW! foarte util review-ul!!

Aveti idee daca si in Potos sunt cam aceleasi preturi?

Acolo am vrea sa ajungem vara asta si ne e frica sa nu ramanem "descoperiti" cu banutii acolo... (am vrea sa ne cazam la hotelul Maria, sistem self-catering si am cumpara alimente de la supermarket in special si doar in vreo doua - trei seri am iesi sa luam masa la restaurant)

Va multumim!

[17.07.13 07:06:45]

@ile07: Da! Exista diferente, mai ales la legumele de sezon, in Limenaria am vazut rosii, castraveti si varza MULT mai ieftine decat in Limenas (Thassos-city) insa pachetelele cu mirodenii (noi cautam mirodenii), erau idem ca si-n nord... in general, cu mici exceptii, preturile din cele 3 bazaruri (Limenas, Limenaria si Potos), erau asemanatoare...

makuy*
[17.07.13 20:49:40]

: D: D: D

lupul negru
[17.07.13 22:51:42]

dorgo,

de fapt sunt trei orase, dar te iert pentru descrierea facuta barbatului.

Si in Caracal se gasescl tarabe de o parte si alta ale unei strazi dar nu se numeste ,,bazar"Noi ii spunem tiganie. Chestia cu bonul de casa inseamna ca nu ai citit ce scrie pe el. nu este fiscalizat, este un bon prin care isi varifica vanzatorii sa nu-i fure... Sa fim seriosi, cum poti sa-i crezi atat de cinstiti pe greci cand trebuie sa spunem ca si ei sunt oameni. In Kassandra am patit-o cu o inghetata de doi euro am primit rest la 5 euro- 1 euro. M-am intors si cea care mi-a dat rest disparuse. Sunt de parere sa nu amestecam frumusetile naturale ale insulei cu afacerile universale si ordinare ale locuitorilor.

dorgo, it idezvalui un secret: cu 600 euro Mazare nu ne ridica nici bariera... )

[18.07.13 07:22:39]

@lupul negru: mon cher "loup noir" (erou pozitiv al revistei Pif-Vaillant din anii '70), cu 600 euro, astazi poti face si doua sejururi (sejur=sept jours, adica 7 zile) in Thassos, este o insula populara, "sindicalista", insula bugetarilor, pensionarilor sau a celor cu venituri medii. Exista "early booking-uri" sau "last minuturi", si la 300 de euro de cuplu (camera dubla la vila sau studio), daca bine-nteles iti aduci de-acasa in geamantan toata camara cu zacusti, gemuri, cativa metri de Plescoi, cascavea si sunca si bei doar apa de la cismeaua din portul vechi din Limenas... Caracal oras grecesc? sau gresesc? Nu acolo legenda zice ca caruta aia cu genii in IT s-a rasturnat si a populat apoi intreaga tara de-a adus-o la standardul de invidiat de azi? sau s-au stabilit cumva fanariotii si-n Caracalas? sau romanii si-au construit in urma cu 2 milenii celebrele terme ale lui Carcalla de la Roma cu locuitorii ai acestei urbe, trebe musai cercetat, e pacat sa risipim asemenea bijuterii istorico-turistice... Daca zici ca are urbea un bazar de zi sau talcioc stradal chiar si de-o juma' de stea, sau macar un supermaket asfaltic pe ziare functional doar pana vin baietii cu trese ca sa-l salte, e bine, ai vazut doar bazaro-turismul ce avant a luat... Bariera? cine mai merge azi la Mamaia ca sa stea la coada pt o taxa, ca-n epoca medievala cand Wizzair-ul ma teleporteaza cu 20 de euro la Paris, Londra, Roma, Barcelona unde fac plaje si-n aprilie, avionul tece peste toate barierele si ma costa cu 20 de euro (aller-retour) ? ... daca iau bine-nteles biletul cu 6 luni inainte, si daca cumva nu pot merge, iaca, am pierdut 20 de euro, ce mare scofala? Eu zic ca poti face turism "low-cost" si sa te simti bine, totul e sa fii bine informat... cat despre comercianti, stiu, se fura domle ca-n codru, peste tot, si-n tarile ce n-au paduri... stii ce zicea Herodot istoricul grec, despre strabunii nostri daci? "Dacii sunt cei mai viteji si hoti dintre traci", dar apoi cenzura comunista a sters ultimul epitet la adresa dacilor, asa ca am ramas doar un popor de eroi...

ile07
[28.07.13 19:52:47]

@dorgo: Va multumesc, ma scuzati de-abia acum am vazut raspunsul dvs .

Imi permit sa va mai adresez o intrebare intrucat sunteti unul din autorii mei preferati, va citesc cu multa placere review-urile si am incredere in sfaturile dvs: credeti ca 500 euro ar fi suficienti pentru 1 sapt, 2 pers in Thassos - mancare (supermarket si de cateva ori taverne) + cateva souvenir-uri? Va multumim!

lupul negru
[28.07.13 23:29:35]

dorgo,

Scuzele mele ca iti raspund asa tarziu dar acum am primit mail-ul cu ecoul tau.

Asa ca hai sa analizam demagogia care o prezinti ca un pshianalist desavarsit:

-te-as fi apreciat daca ai fi recunoscut greseala cu socoteala oraselor si apoi sa treci sa te contrazici!

-descrierea IRIS GOLD cu femei care cumpara bijuterii si barbati care platesc, dupa care prezinti insula ca una pentru sindicalisti, bugetari, pensionari, ma face sa ma intreb daca nu cumva faci o confuzie?

-dupa cum bine arati in ecou in insula sunt sejururi cu 300 euro. NU am citit pe nici un forum ca cineva sa intrebe unde gaseste magazin de bijuterii, ci plaje linistite, sigure pentru copii si cu bun simt.

-spun cu certitudine ca nici un forumist nu a scris ca pleaca de acasa cu zacusca si gemul in geamantan, situatie pe care tu o descrii si o prezinti atat de bine.

-la cat de amanuntit prezinti preturile la produsele din piata ma determina sa cred ca tu ori esti cu zarzavaturi la vanzare in pietele din insula ori esti bucatar la vreun restaurant si faci aprovizionarea.

Personal, merg in Thassos a doua oara, impreuna cu familia pentru a ne odihni, relaxa, reface organismul si a profita de frumusetea si linistea unei zone extraordinare.

Trebuie sa fiu nebun la cap sa vin in Thassos sa cumpar Chanel, Yves sau taior Versace.

Tinere ce ne imbrobodesti, ce personaj descrii sau plagiezi de iti permiti sa jignesti.

Si iar gresesti socoteala: anul nu are intotdeauna 365 zile.

La cat de prost descrii istoria orasului Caracal imi dai impresia ca esti unul din caruta. !!!

Nu, nu poate fi adevarat pentru ca din Caracal nu pleaca Wizzair-ul.

dorgo in final nu stiu ce zicea herodot dar stiu ce iti trebuie... ,,medicamente... medicamente...

acesta este un pamflet.

o seara buna!

[29.07.13 06:04:21]

@ile07: da, e suficient, daca servim dimineata o cafea si ceva ciuguleala de mancare rece, la pranz ceva mai serios la o taverna, cu 6-7 euro, seara un fruct, cel mult o excursie optionala cu 25 euro, deci sa facem socoteala... excursia propriu-zisa in jur de 100 euro (transport si cazare) 15 euro transferul cu ferry (Keramoti-Limenas), 70 euro mancarea, 25 euro-o excursie optionala si 25 euro suveniruri... Total=235 euro... vacanta placuta!

[29.07.13 06:08:06]

@lupul negru: ai perfecta dreptate in tot ceea ce-ai zis... o zi buna!

[26.11.17 14:00:24]

Mutat, la reorganizare, în rubrica «Shopping în Thassos» (nou-creată, între timp, pe sait)

dorgo, ile07, lupul negru, makuy*
Alte impresii din această RUBRICĂShopping în Thassos: