ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.07.2013
ÎNSCRIS: 29.08.11
JUL-2013
2 AD. + - COPII -- v: -

Hotel Tahiti Playa

Statiune: mica, nimic deosebit cu o alee principala cu magazine de suveniruri. Exista un Carrefour in jurul caruia mai gasesti niste magazine.

Hotel: amplasare buna, pe plaja, poate cel mai avantajos hotel din cate am vazut ca amplasare din statiune. Celelalte hoteluri sunt departe de plaja, unde se ajunge printr-o pasarela subterana.

Hotelul nu are un lobby. Cum ajungi stai la rand pentru check in in piciore ca nu ai unde sa te asezi. La 470 de camere au doar 3 lifturi care sunt supraaglomerate sa ca sa iei liftul stai iarasi la rand. Nu inteleg si nu vorbesc engleza. Doar cei de la receptie mai inteleg ceva dar restul personalului aproape deloc.

Camere: spatioase, curatenia se face doar la vedere, prosoapele se schimba doar la cerere. Mobilat normal, cu doua paturi, sub un pat se gaseste inca un pat, si au si un sezlong, banuiesc pentru 3 sau patru persoane. Saltele putin uzate, televizor LCD 66cm, dulapuri cu rafturi si umerase.

Balcon: mare, cu doua scaune pliante si o masuta dar incap comod si 4 scaune. Toate camerele au vedere spre mare dar unele nu au spre piscine. In camera exista doar o singura priza care alimenteaza televizorul. Deci e bine sa luati masuri de acasa in acest sens. Aer conditionat central dar destul de bun. Pentru seif trebuie sa paltesti 16 euro+10 euro cautiune. Nu merita sa-ti iei seif, pentru ca toata area e sigura fiind pazita de securitysti. Frigiderul este contra cost, pentru a fi pornit trebuie sa cumperi de la ei un pachet de bauturi care incep de la 6 euro. La sfarsitul sejurului ne-am dat seama, ca puteam porni frigiderul, daca renuntam la Tv. Priza care alimenteaza televizorul pune in functiune si frigiderul, care oricum doar atunci merge cand esti in camera.

Restaurant: Mancarea este buna si variata. Ceva de inimaginabil este cum ajungi la restaurant pentru mic dejun sau cina. Pentru cina restaurantul se deschide la orele 19, dar de la orele 18 oamenii stau la rand pentru a gasi a masa libera. Se sta la rand la orice ora zeci de minute. Cu toate ca se poate servi cina pana la orele 21:30, de la orele 21 nu se mai aduce alta mancare si chiar si cele expuse se strang. In restaurant incap vreo 120-150 de persoane. Avand in vedere ca in hotel au posibiltate de cazare in cel mai bun caz 900 de persoane, consider ca locurile din restaurant sunt foarte putine.

Din restaurant nu se poate lua nimic, nici cafeau de diminata pentru a tigara.

Pool area: Piscinele sunt bune cu toate ca nu am intrat in ele, dar ce e in jurul lor e ceva nasol rau de tot. Sunt date spre folosinta cam 100-120 de sezlonguri si cam 20 de umbrele de soare. Dimineata de la ora cinci incepe rezervarea sezlongurilor prin asezarea prosoapelor proprii pe ele. Hotelul nu ara prosoape de plaja. Cobori jos in toiul noptii cu prosoapele in mana le asezi pe cate sezlunguri vrei /sau gasesti si te duci inapoi la culcare, incerci sa mai dormi stiind, ca ai unde sa stai toata ziua. Despre acest lucru am citit si pe tripadvisor, deci nu m-a surprins. Asa am facut si eu timp de 4 zile, pana in penultima zi de sedere, cand la ora sase m-am trezit m-am uitat pe fereastra si am vazut ceva incredibil. Nu erau prosoape pe sezlonguri. Am crezut ca eu m-am trezit prea devreme, si m-am si bucurat ca gasesc un loc bun. Cand sa ajung sa ies din hotel un securityst imi aduce la cunostinta ca nu am voie sa ies din hotel in zona poll area decat doar dupa ora 7. Normal, asta in limba lor. Incerc sa ma "invoiesc" pe plaja, fara succes. Ma duc la receptie incerc acolo, poate cineva ma lamureste si pe mine despre situatie. Am primit ca raspuns, ca managementul a hotarat asa, si pot sa ma duc pe plaja iesind pe usa principala si ocolind toata cladirea. Foarte bine, dupa asta nu am vrut nici la plaja. Inainte de ora sapte am coborat iar, am stat iar la rand, la usa care ducea spre pool area. La ora sapte securitystul a batut din palme si am dat goana dupa sezlonguri. Toate astea la un hotel de 4* in UE. Ceva inimaginabil, umilitor, dezgustator...

Ziua urmatoare ne-a lasat afara pe usa dar doar ca sa ne asezam pe scaunele barului. La cre aveai voie sa te asezi in cazul in care comandai ceva de la bar. Banuiesc ca cineva a facut reclamatie. Nu ai voie sa duci nimic in zona pool area pentru ca sunt deschise barurile lor. Un securytist survoleza toata ziua printre turisti. Cine nu ara bratara, in clipa aceea trebuie sa paraseasca zona. Se uita la ce bei, de unde bei, ce mananci, de unde etc. Sa nu mai amintim faptul, ca sezlongurile sunt asezate cate 6-8-10 unul langa celalat fara a fi lasat loc intre ele. Parca ar fi lipite. Deci stai ca intr-o conserva de peste.

Turisii sunt din Spania, foarte multi nemti, olandezi, belgieni, francezi, putini din Romania, dar erau si din Insulele Feroe.

Plaja: este cu pietricele marunte, dar nu prea confortabile pentru picioare. asa este si in apa, care se adanceste foarte repede. Dupa 3 pasi trebuie sa inoti. Nerecomandat copiilor si celor care nu stiu sa inoate. Este plin cu vanzatori ambulanti. Plaja este inchiriata de Tahiti Playa dar te mai storc de niste bani. deschid la 10 si dupa ora 5 deja te anunta ca e timpul sa-ti strangi lucrurile si sa te cari, cu toate ca si la orele 20 se mai poate face plaja si baie. Daca nu ti-ai strans lucrurile sau esti in apa la orele18, iti dau jos lucrurile de pe sezlong, le fac gramada si impacheteaza sezlongul.

Preturi: pe plaja sezlong 6 euro/buc, umbrela 6 euro/buc. va recomand urmatoarele: duceti cu voi saltele gonflabile si o umbrela, astfel economisind zilnic 18 euro, sau prosoape groase si stati free.

La bar: apa 0.25 l/2.10 euro, bere 0.33l -2.7 euro, pizza mica 8, calamari 8, inghetata 2 euro bila.

In magazinul aflat la 3 minute mers pe jos gasesti apa le 1.25 l la 1 euro, bere le 1 litru la 1.5 euro etc. Le pui intr-un rucsac, treci neobservat si ai si economisit niste bani buni. Dar doar daca vrei :)

Summa summarum: este cel mai bun hotel din Santa Susana, cu cele mai bune dotari, dar cu un management dezastruos, inapoiat, neadecvat. Obiectivul lor principal este sa te stoarca de bani cat mai mult. Nu este un loc pentru relaxare fiind foarte multe familii cu copii mici si foarte mici, animatorii zbiara si urla toata ziua. Seara muzica, divertismentul si spectacolele tin pana la orele 24.

Eu nu m-as intoarce acolo, dar pot sa recomand cu impresiile de mai sus. Daca as fi stiut toate aceste lucruri din start, as fi putut sa ma pregatesc pentru situatie si nu m-as fi mirat. Voi posta si fotografii.

Trimis de evikely in 16.07.13 15:58:01
Validat / Publicat: 16.07.13 17:37:03
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA. A mai fost în/la: Costa del Sol, Hotel Roc Lago Rojo

VIZUALIZĂRI: 6789 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (evikely); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Asa se sta la rand pentru a lua cina
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

[17.07.13 23:38:31]

@evikely:

Pe ce anume te bazezi când afirmi că acesta este cel mai bun hotel din Santa Susana, în afară de poziționarea lui chiar pe plajă? Oricum nu este singurul hotel din stațiune situat pe partea cu marea.

evikelyAUTOR REVIEW
    [18.07.13 13:31:36]

@nicole33: In Santa Susana cu astfel de pozitionare sunt 4 hoteluri. Doua nici nu intra in discutie iar Mar Mediteraneo este una selecta, dar micuta cu o piscina mica de tot de vreo 50-60 mp. si vreo 10-20 de sezlonguri si doar 5-8 camere au vedere spre mare. Crede-ma ne-am uitat la toate hotelurile.

[18.07.13 22:01:22]

@evikely:

Așa cum bănuiam, singurul atu al acestui hotel este doar poziționarea fix pe plajă. Pentru mine acesta nu este cel mai important criteriu în cataloga un hotel drept cel mai bun. Gusturile nu se discută, dar preferam să parcurg 50-100 de metri până la plajă, chiar și cu traversare prin tunel, însă să beneficiez de condiții civilizate în restaurant. Acele cozi despre care povestești și le-am regăsit în poze îmi repugnă total și mă determină să ocolesc acest hotel.

P. S. Hotelul Top Royal Sun ce defect avea, că am văzut că e tot pe plajă și are 4 stele?

carmen_22_09
    [22.07.13 01:48:16]

este foarte bine ca ai scris si descris ce nebunie poate fi acolo... zau ca e de trecut pe black liste for ever... mi se pare o bataie de joc sa pui sute de oameni sa se "lupte" la masa, la ocuparea sezlongurilor... rusine lor

[11.08.13 12:00:20]

buna evikely:

un, review bun, insa putin dezamagitor pt. cineva care v-a merge peste 3 saptamani la acest hotel. o sa-mi iau masuri in cunostiinta de cauza, dar as dori sa stiu care-i faza cu frigiderul, cat costa defapt inchrierea lui. ?

[12.08.13 10:25:39]

@Toranaga:

Când te intorci, ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

[12.08.13 13:56:33]

@webmaster: OK.

evikelyAUTOR REVIEW
    [12.08.13 21:34:02]

@Toranaga: la frigider situatia e urmatoarea: dac vrei sa inchiriezi te costa cel putin 6 euro care include pornirea frigiderului si ti se da un pachet de 6 racoritoare mici. Dar poti sa pornesti frigiderul daca iei cu tine un prelungitor cu trei intrari, in care bagi si frigiderul si televizorul. Priza cu care porneste frigiderul se pune in functiune de cei de la receptie. Daca instalezi prelungitorul in priza televizorului ai rezolvat problema.

Daca conform descriselor va pregatiti puteti avea un sejur placut.

vlado2
    [12.08.13 21:50:13]

Faza cu ora 6 trezirea, ora 7 batut din palme si dat drumul la sezlonguri este inimaginabila. Nu din cauza hotelului ci din cauza turistilor (si a ta inclusiv). Sa ma duc in vacanta si sa nu dorm toata noaptea ca sa pindesc un loc pe sezlong este de necrezut.

Il dau dracu de sezlong si ma bucur de vacanta. Undeva unde sa pun si eu curu' pe la ora 10 se gaseste in ditamai statiunea!

Si decat sa ma curentez cu improvizatiile prin camera prefer sa dau 6 euro pe 6 bauturi "mici". Cit ai cheltuit in aceasta vacanta facind astfel de economii?

[12.08.13 22:32:41]

@evikely:

Românul este inventiv, asta am recunoscut întotdeauna.

Când am fost cazată în stațiunea vecină, Malgrat de Mar, frigiderul era contracost, 15 euro pe săptămână, dar acesta fiind încuiat cu cheia (ușa acestuia), nu am avut altă idee decât să plătesc și să vină cineva să-l descuie.

@vlado2:

Perfect de acord.

[16.08.13 12:04:13]

@evikely: Multumesc pentru raspuns.

carmen_22_09, evikely, nicole33, Toranaga, vlado2
    Alte impresii din această RUBRICĂTahity Playa Hotel: