ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.07.2013
JUL-2013

Foarte nemulțumit
Extrem de nemulțumit

Sub asteptari

Dupa o perioada de 5-6 ani in care ne-am petrecut vacantele in afara tarii am decis sa facem un circuit in tara, in care sa includem 5 zile pe litoralul romanesc. Speram ca s-a schimbat ceva, in bine.

Rezervarea la acest hotel am facut-o direct, telefonic. Mi s-a spus pretul, 250lei/ noapte, camera mare, cu pat suplimentar, vedere la mare, parcare pazita, aproape de mare si de Mamaia si foarte important pt noi, liniste.

Dezamagire totala! Aceasta cladire pe care o pot numi mai degraba vila de 2 margarete, sub nici o forma hotel este situata la cel putin 20 min de mers cu masina de la iesirea din Mamaia, intr-un cartier de vile, unele in constructie. Parcarea se face lateral, pe o tarla, nu am vazut nici o paza, mai mult, daca masina e joasa trebuie sa ai grija cum urci bordura ca sa intri si sa iesi din aceasta " parcare'. La receptie am avut surpriza sa aflam ca nu aveam rezervata camera, desi platisem un avans, mai mult, am fost intrebata LA CE PRET am facut rezervarea??!!! I-am spus fetei (scuze, dar nu poate fi numita receptionera) nr de telefon al persoanei care mi-a facut rezervarea si cu care am avut un schimb de mailuri, a spus ceva de genul " aaa, da, sefa ", apoi a strigat pe cineva sa pregateasca o camera in care sa puna si un pat pliant.

Cladirea nu prea arata a hotel, e mai degraba un bloc cu o scara si cu foarte mult kitsch, chiar prea mult. Camera noastra a avut dotarile pt 3 stele dar nu a avut balcon, vederea inspre mare a fost de fapt vedere in curtea vecinilor, plasa de tantari era inutila pt ca era alcatuita din 2 buc, cu distanta de 5 cm intre ele, baia era destul de mare dar degeaba avea cabina cu hidromasaj daca furtunul de la dus era rupt, hartia igienica a fost folosita pt a omori un paianjen (era uscat deja pe ea), capacul de wc se misca in voie. Curatenie se facea zilnic, tot zilnic se schimbau prosoapele (unele aveau gauri), dar nu am remarcat sa se fi sters chiuveta, erau urme uscate pe langa ea, bateria patata.

Liniste nu am avut, in fiecare zi, de dimineata pana seara auzeam doar zgomot de flex, ciocane, beoniere si alte utilaje folosite la constructia vilei din apropiere.

Dimineata stiam meniul dupa mirosul care ajungea pana la camere.

Plaja este la aprox 200-300 m, nisip ok cu chistoace de tigari, 2 baruri, umbrele, sezlonguri si liniste.

In apropierea hotelului sunt 2 autoserviri mici si un chiosc alimentar de la care am cumparat in 3 zile consecutiv acelasi produs dar cu preturi diferite. Nimeni nu da bon de casa, evaziunea fiscala e in floare.

Intr-o zi am dorit sa mergem in Mamaia, de la receptie ni s-a spus sa luam transportul in comun care circula foarte bine. Acest " foarte bine" inseamna: iesi la strada principala si astepti sa vina un microbus care opreste daca faci semn (nu exista statie). Noi am asteptat vreo 15-20 min. Pretul unui bilet este 5 lei si se plateste direct la sofer. E aglomeratie, mirosuri, vociferari, etc. Urat.

Seara nu ai ce face, daca vrei sa te plimbi prin zona risti sa fi muscat de cainii vagabonzi, nu este o terasa unde sa bei un suc, nimic.

In imprejurimi sunt multe vile, unele construite, cu mult bun gust, ideale pentru 3-4 familii care vin impreuna, cu copii mici si care doresc sa se autogospodareasca. Probabil peste cativa ani cand vor fi gata vilele aflate acum in constructie, va fi liniste in aceasta zona.

Noi am fost dezamagiti, din nou, de litoralul romanesc si abia am asteptat sa plecam.

Vreau sa mentionez un singur aspect pozitiv legat de acest hotel si anume amabilitatea unei domnisoare aflate la receptie, nu cea din prima zi, care a contribuit la cresterea procentului de satisfactie la punctul A, de la 12 la 37,5%.

Trimis de nana in 16.07.13 11:49:04
Validat / Publicat: 16.07.13 12:55:32
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAMAIA.

VIZUALIZĂRI: 2745 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (nana); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

543270
[22.07.13 13:12:08]

@nana: hotel cristal are 3 stele

- pana la intrarea in Mamaia sunt 3 km, cu masina se fac in 3 minute

- la parcare avem paznic a carui prezenta trebuie sa fie discreta, nu avem parcagiu

- fata de la receptie nu se ocupa de rezervari

- este firesc ca paturile pliante sa stea in oficiu si sa fie pus in camera cand vine clientul

- sunteti prima persoana care spune ca este kitsch. cred ca ar trebui sa studiati intelesul cuvantului

- distanta intre plase este de 0,5 cm

- furtunul de dus se poate rupe si acasa. a fost schimbat in 10 minute

- curatenia se face zilnic

- linistea nu o putem controla

- nu eu stabilesc preturile la magazinele din zona

- cainii vagabonzi sunt o problema nationala

- nu pot imbunatati transportul in comun. sunt statii, dar probabil ati vrut sa urcati mai repede

- puteati comanda un taxi

- am observat ca aveti comentarii pozitive numai pentru destinatii externe. am fost la acelasi hotel in Bulgaria. am fost foarte dezamagit

- litoralul romanesc are cele mai bune servicii din europa

- nicaieri romanii nu sunt atat de respectati ca in tara

- sunt prea patriot ca sa-mi dengrez tara

- firesc ar fi fost sa ne informati asupra problemelor constatate, si am fi luat masuri

PS - SA STITI CA DRUMURILE PE CARE CIRCULATI IN BULGARIA SUNT FACUTE DIN BANII ROMANILOR.

NB 543270 este (sau a fost) reprezentant al unității
RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [300] [150][3 voturi]