ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.07.2013
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 29.08.11
JUN-2013

Kefalonia - taram mirific plin de liniste si de istorie

Dragii mei, eu cu sotul si piticul nostru ne-am luat o vacanta de 7 nopti in Kefalonia - Lourdas, cu autocarul, iar la cazare cu mic dejun.

Am mers cu autocarul pana in portul Kilini de unde am luat ferryboat-ul pana in Poros. De acolo ne-a preluat un microbuz al agentiei si ne-a dus pana la hotel Lara in Lourdas.

A fost fantastic. Cazarea a fost exceptionala, cu camere spatioase, noi am avut vedere la mare, pe balcon era o masa cu 2 scaune, in camera frigider si aer conditionat, iar camerista venea in fiecare zi sa faca curatenie si sa schimbe prosoape si lenjerie si sa duca gunoiul.

Hotelul are o terasa unde luam micul dejun servit de 2 romani super tari, tineri, iar piscina era numai buna ptr dupa-amieze.

Plaja era la 3 minute de mers lejer, cu sezlonguri ptr ca erau pietre, insa apa era clara si cu nisip fin.

Norocul nostru a fost ca am gasit un roman Freddy, care ne-a pus la dispozitie masina personala cu care ne-a plimbat prin toata Kefalonia. Si asta la preturi muuult mai mici decat ce ne oferise agentia. Noi nu avem niciunul carnet. :) Insa a fost mult mai bine asa pentru ca am vazut cam tot ce se putea vedea, am luat masa in Karavomilos si in Assos.

Si daca aveam nevoie de cumparaturi apelam tot la Freddy sa ne duca pana in Argostoli la Lidl. In Lourdas sunt doar doua magazine: unul pe plaja si unul aproape de plaja.

Plus ca in Argostoli am vazut renumitele testoase si le prinzi in fiecare zi ptr ca pescarii de la 8 dimineata la 13.00 curata pestele si dau de mancare la testoase.

Am avut o seara greceasca si una de karaoke, plus un gratar la Hotel. In rest plaja, plimbari cat cuprinde si relaxare totala.

O sa pun si cateva poze ca sa va faceti o idee.

Recomand ptr ca este departe de nebunia unui oras si este ca o oaza de liniste.

Trimis de aleks_ro in 15.07.13 15:39:50
Validat / Publicat: 15.07.13 16:35:02
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 2914 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (aleks_ro); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Pe ferryboat in drum spre Poros
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

[19.07.13 23:18:25]

@aleks_ro: @aleks_ro: Pot spune ca noi ne-am intors de curand din aceasta minunata locatie. Tot la hotel Lara am fost cazati si a fost minunat asa cum spui si tu tot cu Freddy am facut excursiile. A fost foarte frumos... numai ca noi am avut ceva probleme cu agentia de unde am achizitionat biletele si anume de la [****]. Am luat pt 7 nopti (in contract spune ca trebuie anuntat turistul cu minim 15 zile) dar cu 7 zile inainte sa plecam m-au sunat sa-mi spuna ca nu vor mai fi 7 nopti ci vor fi 6 si o sa plecam cu transport de la [****]. Am zi asta este, dar cand am ajuns la autocar -parcul izvor de unde era plecare aflam cu stupoare ca vom fi in autocar si cei pt kefalonia dar si cei pt corfu. (ocol de 4-5 ore in port la igoumenitsa pt ai lasa pe turistii care mergeau in corfu). Cat despre ghid nu a avut nicio treaba cu turistii, daca il intrebai ceva era ca si cum l-ai deranja pe d-nul ghid Emil. Organizarea a lasat de dorit, nu va doresc sa mergeti in kefalonia si sa faceti un drum de 28-29 ore.

[19.07.13 23:30:42]

@Cris M: ATENȚIE! referirile la AGENȚII și alte entități din România care funcționează pe principii COMERCIALE (portaluri web de profil etc) sunt INTERZISE

Puteți trimite, în schimb, aceste informații prin intermediul mesajelor personale (pe privat).

p.s.

Poţi folosi linkul "ADAUGĂ IMPRESII NOI"

liliana163
    [20.07.13 11:10:59]

@Cris M: Plec si eu acum in kefalonia si v-ar ruga sa-mi spuneti la ce ora ati ajuns pe insula si la ce ora ati plecat de pe insula.

liliana 163

[21.07.13 15:59:29]

@liliana163: am plecat pe 06.07 la ora 13... si la cazare am ajuns 07.07 la ora 16 - 16.30, iar la plecare, am eliberat camera pe 13.07 ora 9.30 si am ajuns acasa pe data de 14.07 ora 13.30 parc izvor.

liliana163
    [21.07.13 16:56:34]

@Cris M: Multumesc. Si eu sint in aceasi situatie, am platit sapte zile si stau sase. Sa inteleg ca in ultima zi avem timp de citeva ore de plaja?

[21.07.13 23:14:59]

@liliana163: nuuu!!! am eliberat camera la ora 9.15 la 9.30 a venit o masina de ne-a luat, de la ora 9.30 am fost pe drum pana la ora 13.30 a doua zi cand am ajuns la parc izvor...

[21.07.13 23:21:23]

@Cris M: ne-am bucura, totuși, să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

Poţi folosi linkul "ADAUGĂ IMPRESII NOI"

aleks_roAUTOR REVIEW
    [22.07.13 11:46:47]

Imi pare rau sa aud. insa cred ca in ciuda dezorganizarii agentiei cu care ati fost, a meritat kefalonia, nu? si aici ma refer la hotel, la insula...

aleks_ro, Cris M, liliana163

• pagină generată în 0.051741123199463 sec