ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.07.2013
ÎNSCRIS: 06.09.10
JUL-2013
3 AD. + 1 COPII

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Puflene - printul transformat in broscoi

Am facut rezervarea la Puflene Resort acum ceva vreme, atrasi doar de pozele frumoase de pe site-ul lor. De obicei ma documentez serios despre locatiile in care merg, dar de data asta am facut o exceptie. Rezervarea a fost pentru un apartament (450 Ron/noapte).

Ajunsi acolo am fost incantati de frumusetea resortului, de terenurile de sport, de piscina mare si curata, de verdeata, de locurile de joaca pentru copii, de pontoanele amenajate ca sa pescuiesti sau sa admiri balta - se vedea ca s-a investit serios in acel loc. M-am gandit, cu o oarecare mandrie, ca se poate face turism si in Romania, ca lucrurile au inceput sa se miste in directia buna.

Din pacate euforia momentului a fost 'spulberata' chiar din prima seara. Le iau pe rand si sper sa prezint cat mai obiectiv experienta noastra acolo:

- desi pe rezervare scria ca apartamentul este pentru 4 persoane, la receptie ni s-a zis ca pretul platit de noi este pentru 2 persoane si ca pentru a 3-a persoana si copil trebuie sa platim suplimentar cate 130 ron/noapte. Precizez ca in mail-ul de confirmare a rezervarii primit de la dansii nu se specifica nimic de acest gen.

- mancarea a fost sub asteptari, scumpa si destul de proasta (mai ales preparatele din peste, pentru care venisem de fapt in delta) - dar portiile sunt mari, deci perfect pentru cei care prefera cantitatea calitatii.

- apartamentul, desi mare si destul de bine dotat, mirosea a mucegai iar peretii erau deja 'infloriti' de la umezeala de care nu puteai scapa, nici cu aerul conditionat

- nu am putut dormi in nici una din cele 2 nopti petrecute acolo, deoarece la restaurant a fost petrecere pana la 4 dimineata, cu muzica data foarte tare (de la team-building-ul despre care am vazut ca deja s-a scris aici) iar camerele nu sunt izolate fonic. Se auzea inclusiv cand vecinul tragea apa la baie.

Nu comentez de ce unii sa duc in delta si in loc sa trateze acel loc ca pe un sanctuar al naturii prefera sa polueze fonic de jur imprejur, dar faptul ca li se permite acest lucru ma intristeaza.

- personalul resortului, desi in majoritate format din oameni cu bun simt si binevoitori, era putin depasit de sarcinile pe care trebuia sa le indeplineasca: ne-au incurcat comenzile de vreo 2 ori la masa, menajerele vorbeau in gura mare pe coridor de la 7 dimineata, la beach-bar baietii se miscau in reluare, etc

- patronul si fiul lui - pe langa faptul ca nu isi puteau parca masinile normal, ca toata lumea, in parcare, ci le lasau cumva in diagonala, de trebuia sa le ocolesti ca sa ajungi la trotuar - se plimbau pe alei in viteza, in niste masinute ca cele de la golf, ca a trebuit o data sa ne ferim din calea lor (noi fiind cu un copil)

Sejurul a fost salvat de plimbarea cu barca pe care am facut-o in delta si de baia in piscina, care i-a incantat pe toti

Puflene Resort mi-a lasat un gust amar si am plecat de acolo cu impresia ca am fost jecmanita, ca nu mi-au oferit ceva ce am platit cu bani multi, pentru care muncesc cinstit.

Nu cred ca mai are sens sa va spun ca nu voi mai merge pe acolo.

PS La plecare, in timp ce asteptam la receptie sa eliberez camera, o doamna le multumea celor de acolo pentru servicii si conditiile excelente de cazare si le spunea ca nu intelege de ce sunt impresii proaste pe forumuri despre Puflene. Dar asa, ca o sugestie, ii ruga sa repare totusi cada din camera ei, pentru ca se scurgea apa pe jos si colega ei de camera a alunecat si era sa se loveasca rau din cauza asta :))... dar in rest totul superb.

Trimis de mariar in 15.07.13 14:13:29
Validat / Publicat: 15.07.13 15:13:41

VIZUALIZĂRI: 7405 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mariar); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Piscina+lacul (vedere de sus)

Hoinaru
[15.07.13 21:21:54]

Buna ziua, speram ca s-a schimbat ceva in bine la Puflene si sa-i mai dau o sansa acum in August.

Dupa cum am scris si eu in review, muzica este ABERANT de tare data pana la ore "mici" si efectiv NU exista pic de liniste si tihna. Poate ca locatia este doar pentru cei care confunda cluburile din Mamaia cu o iesire in delta la aceiasi " parametri" masurati in decibeli.

Un exemplu prost de turism facut de niste baieti care au pus mana pe ceva pe undeva... Am ramas cu un gust amar despre turismul romanesc, patru stele sunt poate doar pe cer.

Numai bine si aveti grija inainte sa va planificati vacanta acolo, nu va luati doar dupa poze!

mariarAUTOR REVIEW
[16.07.13 09:30:35]

@Hoinaru: Aveti dreptate. Multi nu stiu pentru ce sa mearga in Delta.

Cat despre veselia din timpul noptii au fost mai multe persoane care au sunat la receptie sa se planga de galagie si li s-a raspuns ca deja s-a dat muzica mai incet - dar nimeni din familiile cu care am fost noi nu a simtit asta.

Hoinaru, mariar
Alte impresii din această RUBRICĂPuflene Resort: